Історичну будівлю у центрі Ковеля перетворили на руїни

15.05.2020 о 08:45 · 4 хв читання

Від єврейського житлового будинку, побудови кінця XIX століття, який знаходиться у Ковелі на вулиці Степана Бандери, мало що залишилося, хоча будівля була внесена до генерального плану міста, як об’єкт культурної спадщини.

Зміни в генеральний план розробив Державний інститут проектування міст «Містопроєкт» (м. Львів). Замовником містобудівної документації є відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Ковельської міської ради. Розробники нового генплану вказали, що будинок № 8 на вулиці Степана Бандери є щойно виявленою пам’яткою архітектури місцевого значення, об’єктом культурної спадщини.

Пересвідчитися в цьому ковельчани могли під час громадських слухань у вересні 2015 року в сесійному залі Будинку рад, коли про зміни до генплану доповідали начальниця вищезазначеного відділу, головна архітекторка міста Людмила Мурай та представник Державного проєктного інституту, головний архітектор проєкту Микола Лопушанський.

Старожили розповідають, що після війни в будівлі проживали партійні високопосадовці. Вже за часів незалежності України тут було п’ять квартир. П’ятнадцять років тому тільки в трьох з них проживали, загалом дев’ять мешканців. У 2014 році жило четверо людей, але в одній квартирі, хоча, як подейкують, у квартирах прописалися понад двадцять чоловік з метою отримання в подальшому кращого житла. А ще через рік столітня будівля, яка пережила лихоліття двох світових воєн, «осиротіла». На початку жовтня 2015 року з невідомих причин спалахнула пожежа, яка завдала чималих збитків: дах згорів, вибиті вікна та двері, в кімнатах пошкоджені стіни.

Незважаючи на генеральний план, відділ культури виконкому заявив тоді, що у переліку пам’яток культурної спадщини міста Ковеля такий будинок взагалі не значиться.

Людмила Мурай повідомила, що цей будинок є приватною власністю. Його власник звертався до міської влади з проханням надати дозвіл на проведення реконструкції споруди. Йому було надано роз’яснення, які документи необхідно підготувати і подати для отримання відповідного дозволу.

І ще, як стверджувала головна архітекторка, «під час огляду території міста Ковеля розробниками історико-архітектурного плану було виявлено об’єкт по вулиці Степана Бандери, 8, який вони запропонували внести до пам’яток архітектури». Відповідно до Порядку обліку об’єктів культурної спадщини, рішення про занесення виявлених таких об’єктів приймається Міністерством культури України. За словами Людмили Мурай, «якщо об’єкт внесуть до пам’яток архітектури місцевого значення, то його власнику буде направлено письмове повідомлення про набуття правового статусу щойно виявленого об’єкт культурної спадщини».

Однак будівлю так і не внесли до реєстру об’єктів культурної спадщини. Очевидно, верх взяли меркантильні інтереси.

Влітку 2017 року до міського голову Олега Кіндера звернулася із заявою ковельчанка Жанна Шитікова, яка попросила дозволити розробити детальний план території для проведення реконструкції цієї п’ятиквартирної одноповерхової будівлі під багатоквартирний житловий будинок.

Відповідний проєкт рішення Людмила Мурай подала на розгляд сесії міської ради у червні, але під час голосувань для позитивного результату все не вистачало «голосів» депутатів. Дозвіл вдалося «проштовхнути» тільки у вересні 2017 року.

Через два роки, а саме – 28 листопада 2019 року Ковельська міська рада рішенням № 59/34 дає дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, але не Жанні Шитіковій, а об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Степана Бандери 8» в оренду на 5 років, площею 3075 квадратних метрів (кадастровий номер 0710400000:02:004:0056) для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Проект землеустрою щодо відведення та надання земельної ділянки подано чиновниками мерії на затвердження сесії міської ради, яка відбудеться наприкінці травня 2020 року.

Згідно публічних даних, ОСББ «Степана Бандери 8» знаходиться в будинку № 8 на вулиці Степана Бандери. Розмір статутного капіталу відсутній. Перелік засновників (учасників) – невідомий. Керівником ОСББ з 10 жовтня 2019 року є ковельчанка Людмила Сергіївна Веремчук.

Про теперішній стан зруйнованої в центрі Ковеля будівлі свідчать фотознімки, які зробив кореспондент Микола Силюк.

Назвати ці спалені, сплюндровані рештки історичної ковельської житлової забудови «багатоквартирним будинком» можна тільки маючи неабияку уяву.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X