Коханка російського царя жила на Ковельщині

08.08.2021 о 21:17 · 3 хв читання

На окраїні села Купичів Ковельського району стоїть незвичайної краси храм з колонами. Виявляється, у 1825 році святиню збудувала княгиня Дарія Леванідова. Що цікаво, поміщиця була коханкою російського царя Олександра І.

Як доля занесла її за тисячі кілометрів від Петербурга у волинське село? – пише «Вісник+К».

Танцював з… померлою дівчиною

У Купичеві здавна знали, що тут колись жили поміщики Леванідови. А от місцевий краєзнавець Михайло Купчинський (вже покійний) в обласному архіві натрапив на інформацію, що Леванідова насправді була коханкою російського царя Олександра І. До речі, про цю історію знято серіал «Бідна Настя».

На балу царя вразила краса дочки придворного золотаря. Олександр І запросив Дарію на танець і закохався з першого погляду. Таке захоплення було не до душі бабусі – Катерині ІІ. Розгнівана цариця відправила Дарію Наришкіну у монастир, але Олександрові друзі знайшли нещасну дівчину. Ще мить – і закохані зустрілися б, але Катерина ІІ відіслала Дарію у віддаленішу чернечу обитель. Минули роки. Олександр І не одружувався. Тоді Катерина ІІ звеліла зробити воскову фігуру Дарії, її поклали у домовину і влаштували похорон. Петербургом пішов поголос, що померла дочка придворного золотаря. Цар повірив у смерть своєї коханої і лише потім взяв шлюб з німецькою принцесою. Через деякий час Дарії дозволили провідати у Петербурзі хворого батька. І вона тим часом потрапила на царський бал. Побачивши її, Олександр І знову був вражений. Хоч любив свою Дарію, проте вороття у минуле не було. Він вирішив по-своєму долю Дарії Наришкіної – видав її заміж за свого друга Миколу Леванідова і подарував молодятам 19 маєтків на Волині.

Пограбували склеп, шукаючи скарби

У Купичеві Леванідови збудували розкішний палац. З їхнім приїздом життя у селі закипіло: з’явився вітряний млин, гуральня, олійня, корчма з притулком для подорожніх, цегельня. Дарія народила трьох дітей. До Леванідових приїздили поважні гості, за легендою, бував у Купичеві і цар.

Храм Святої Трійці у Купичеві / Джерело: «Вісник+К»

Дарія Леванідова не була доброю людиною. Її звинувачували у захопленні казенних земель та сінокосів, у поганому ставленні до селян – вона їх карала, продавала, міняла. Але в Купичеві залишила добрий слід. Після смерті чоловіка вона збудувала на сільському кладовищі у 1825 році храм Святої Трійці

– розповідає Юлія Купчинська, яка написала книжку про храми Купичева «Витоки духовності»

Церква була без приходу, радше служила як усипальниця. Першим там був похований поміщик Леванідов. У склеп під церквою перенесли домовину з його прахом та золотою шаблею, подарованою Олександром І. Дарія набагато пережила Миколу, в останні роки була набожною. Її поховали поряд з чоловіком, нарядивши у царські дарунки в золоті і сріблі, які ще замолоду привезла на Волинь.

До Першої світової війни в усипальниці було зо тридцять домовин місцевих багатіїв. Але австрійські солдати, очевидно, почувши про коштовності у склепі, поглумилися над покійниками. Місцева жителька Олена Піснюк з 1930 року народження згадувала, що священник відправляв службу за померлих біля входу у церкву. Коли вона у юності цікавилася, чому саме тут служать, їй сказали, що тут закопані зруйновані труни. А років десять тому, коли ховали покійника на цьому місці, то викопали невеликий хрест

– говорить Юлія Купчинська

Час руйнував цей незвичайний храм. Долею його турбувався краєзнавець Михайло Купчинський. Коли на його 70-ліття депутат Катерина Ващук запитала, що бажає ювіляр, відповів:

Допоможіть відновити церкву Святої Трійці

Завдяки їй, голові СВК «Дружба» Петрові Камельчуку та небайдужим мешканцям Купичева храм відремонтували. І святиня постала з руїн.

Олена ПАВЛЮК

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X