Музею в Ковелі подарували експонат козацької доби

11.10.2020 о 12:24 · 2 хв читання

Ковельський історичний музей знову поповнився новим цікавим експонатом.

Про це йдеться на сторінці закладу у Фейсбуці.

Місцевий житель Володимир Гінайло подарував музею глиняну люльку «східного типу» козацького періоду розмірами 1,5 x 5 см. Її було знайдено у Ковелі в районі «П’ятихаток» (колись так називали хутір).

Поширення тютюнопаління на землях України у XVII–XVIII ст. сприяло масовому розповсюдженню специфічного пристрою для паління – люльки. Вона є одним із атрибутів, які, в першу чергу, асоціюються з козацтвом. Козаки ставилися до люльки як до талісману-оберегу і тому перевагу надавали виробам особливим, несхожим на інші

– йдеться у дописі

Люлька має давні пошкодження. Про тривале використання свідчить закопченість чашечки (ємкості для тютюну). До чашечки під кутом приєднана гладка конічна втулка для чубука. Вона сполучена з ємкістю чашечки внутрішнім конічним каналом, який відкривається всередину чашечки дещо вище її дна.

Корпус чашечки люльки округлий з півовальним профілем, ймовірно з округлими вінцями, які, на жаль, втрачені. Дно внутрішньої частини чашечки округле, корпус чашечки прикрашений декором із семи стилізованих пелюсток, у кожній з яких – ялинка з прямим стовбуром і піднятими догори гілками, в кутах між пелюстками – кружечки. Втулка закінчується потовщенням, частинка якого втрачена.Експонат поповнить колекцію музейних люльок і буде представлений в експозиції.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X