Медичний скандал на Ковельщині: як люди відстоюють свою лікарню

У Голобській громаді місцевих мешканців нещодавно сколихнула новина: на сесії Колодяжненської сільської ради прийняли рішення створити комунальне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги».
Цей центр має обслуговувати й сусідні Голобську та Велицьку територіальні громади, – йдеться в сюжеті ТРК «Аверс».
Жителі Голоб запанікували. Як так, маючи свою первинку, своїх лікарів на шість ставок, вісім декларантів, ми маємо підʼєднуватися до Колодяжного? Чому не ми створюємо цей центр? Жителі Голоб зустрілися біля лікарні, попередньо запросили його (голову громади, – ред.) на зустріч. Чіткої відповіді на запитання він не дав
– розповідає місцева жителька, депутатка Ковельської районної ради Валентина Баланкевич
За її словами, ніхто про кардинальні зміни людям не говорив. Мовляв, голова громади погодився на такі умови та поставив мешканців і місцевих лікарів перед фактом.
На позачерговій сесії очільник Голобської громади Сергій Гарбарук пояснив, чим зумовлені такі зміни.
До певного періоду часу вторинна медицина, а це ковельська лікарня, і первинна медицина, тобто сімейні лікарі, амбулаторія, фінансувалися через МТМО. Ті кошти від НСЗУ, які заробляли лікарі, заключивши декларації з мешканцями, ішли в бухгалтерію Ковельського МТМО. І Ковельське МТМО фінансувало лікарню та амбулаторію. Згідно з новими вимогами законодавства, це фінансування далі не передбачається. Має бути окремо фінансування лікарні й окремо – фінансування амбулаторії. Які варіанти? Створення свого комунального підприємства або заключення договору про співпрацю з іншою громадою, яка вже створила таке підприємство
– сказав він
Як зауважує Валентина Баланкевич, депутати громади це рішення не підтримали вже двічі. Пропонували альтернативу.
Хай нас забирає Ковель. Ми з директором співпрацювали при Ковельському МТМО й надалі хочемо співпрацювати, а не починати з нуля. Там уже все організовано, там уже все є
– говорить вона
Як зазначає очільник громади Сергій Гарбарук, щодо цього питання неодноразово спілкувався з місцевими лікарями і нібито останні хочуть співпрацювати з Колодяжним.
Ми почали спілкуватися з Ковельською міськрадою, оскільки міськрада створила ковельське комунальне підприємство, і з Колодяжненською сільрадою, яка теж створила своє комунальне підприємство. Під час спілкування ми запропонували нашим лікарям, нашій селищній раді приєднатися до комунального підприємства Колодяжненської сільради. Лікарі на це зголосилися, тому це питання було винесено на сесію, хоч хтось із депутатів чомусь піддав це сумніву. Сьогодні в процесі спілкування лікарі підтвердили, що вони бажали би працювати з Колодяжним
– коментує Сергій Гарбарук
* * *
Шановні жителі Голобської громади!
Більшість із Вас уже знає, що Колодяжненська сільська рада запропонувала нашій громаді співпрацювати в галузі медицини. Згода на таку співпрацю затверджується депутатами на сесії. Дане співробітництво вже схвалено Поворською, Велицькою, Дубівською сільськими та Люблинецькою селищною радами.
Лікарі Голобської АЗПСМ одноголосно погодилися працювати в підприємстві, заснованому Колодяжненською сільською радою. Вони планують і надалі надавати медичні послуги, проте, не зможуть цього зробити на базі Голоб. Оскільки наш депутатський корпус не взяв до уваги їх думку та не схвалив наміри про співпрацю. Саме для комфорту місцевих мешканців важливо, щоб матеріальна база, в тому числі приміщення, були в управлінні того закладу, де працюють лікарі.
Якщо ситуація не зміниться, місцеві мешканці не зможуть у Голобах отримувати їх послуги. У тому числі: медичні огляди, рецепти, довідки про непрацездатність чи смерть, медичні направлення.
Дуже важливо консолідувати зусилля й вчасно прийняти важливе для всіх жителів громади рішення, адже в ліцензії на медичні послуги первинного рівня враховуються й населені пункти, де вони надаватимуться, й матеріальна база закладу
– йдеться на офіційній сторінці Голобської громади у Фейсбуці

* * *
22 травня відбулася позачергова сесія Колодяжненської сільської ради. Питання порядку денного стосувалися подальшої організації роботи новоствореного Колодяжненського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Зокрема, увесь цей час здійснювалася комунікація та проводилися зустрічі із керівництвом територіальних громад району задля співробітництва за напрямком надання первинної медико-санітарної допомоги. Відтак, Велицька, Дубівська, Люблинецька, Поворська громади відгукнулися на цю пропозицію і прийняли відповідні рішення, аби їхні медичні заклади діяли у структурі Колодяжненського центру первинної медико-санітарної допомоги. Тож на нинішню сесію сільської ради були винесені проєкти рішення про схвалення проєктів договору про співробітництво Колодяжненської сільської ради та названих територіальних громад у сфері надання первинної медичної допомоги населенню у формі спільного фінансування (утримання) Комунального некомерційного підприємства «Колодяжненський центр первинної медико-санітарної допомоги» Колодяжненської сільської ради. Як відомо, до цього усі медичні заклади на території громад були у підпорядкуванні Ковельського МТМО, а з 01.07.2025 первинна ланка медицини має функціонувати відділено
– зазначається у повідомленні Колодяжненської сільської ради
Начальниця відділу юридичного забезпечення виконавчого комітету сільської ради Ірина Гетьман розповіла, що ідеться про фінансування громадами видатків на комунальні послуги по закладах, які діють на їхніх територіях та заробітної плати працівникам пунктів тимчасового медичного базування (ФАПів). Адже, як відомо, оплату роботи сімейних лікарів здійснює Національна служба здоров’я України.


Також сесією були прийняті рішення про «Передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності Колодяжненському центру первинної медико-санітарної допомоги» та «Про передачу майна в оперативне управління Колодяжненського центру первинної медико-санітарної допомоги» з метою отримання підприємством ліцензії та організації подальшої роботи.
Більше про


















Там нічого медичного. Гроші.
Максимально наближена медична допомога до пацієнта була в Україні у 80-х роках, коли працювали дільничні лікарні, амбулаторії, ФАПи, коли в амбулаторії приїжджали вузькі спеціалісти ЦРЛ (хай раз в місяць) і надавали консультативну чи медичну допомогу і пацієнтам і спеціалістам амбулаторій.
А зараз…керівники медзакладів більше думають про свій фінансовий стан, як довше протриматись в керівному кріслі, ніж про хворого.
Де наша лікарня ст Ковель, де військовий шпиталь, де дільничі лікарні? Хто від цього отримав вигоду, що їх роздеребанили, пацієнти, жителі громади?
Підтримую