Пропоноване Урядом укрупнення районів може призвести до соціального вибуху, – Асоціація міст

12.06.2020 о 09:50 · 4 хв читання

Правління Асоціації міст України (АМУ) категорично не підтримує пропоноване Урядом укрупнення районів, оскільки таке рішення знищує результати децентралізаційної реформи, розбудови ОТГ та призведе до вилучення з бюджетів міст і громад значної частини доходів, необхідних для надання життєво-необхідних послуг їх мешканцям.

11 червня Правління Асоціації міст України, до якого входять і представники волинського самоврядування – в. п. Луцького мера, Секретар Луцької міськради, Голова Волинського РВ АМУ Григорій Пустовіт та мер Володимира-Волинського Петро Саганюк – звернулося до Президента України, Кабміну України, Верховної Ради України та керівників політичних фракцій і груп щодо проекту Постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів», яку планується розглянути на засіданні Уряду 12 червня.

Проектом Постанови пропонується суттєво укрупнити райони та включити до їх складу міста обласного значення.

Правління АМУ категорично проти цього рішення як такого, що знищує результати децентралізаційної реформи, розбудови ОТГ та призведе до вилучення з бюджетів міст і громад значної частини доходів, необхідних для надання життєво-необхідних послуг їх мешканцям.

Асоціація міст України занепокоєна тим, що процес укрупнення районів відбувається без широкого громадського обговорення, що може призвести до соціального вибуху через несприйняття в суспільстві нового районного поділу.

Окрім того, це рішення загрожує негативними наслідками для всієї країни, а саме:

  • недоступність публічних послуг для громадян;
  • двовладдя та безвідповідальність за стан справ на місцях;
  • погіршення фінансового стану міст і громад внаслідок перерозподілу надходжень від ПДФО;
  • численні конфліктні ситуації щодо визначення районних центрів;
  • втрата роботи для великої кількості посадових осіб ліквідованих районних державних адміністрацій та працівників бюджетних установ.

Процес формування спроможних громад не завершено ні в конституційному, ні в економічному, ні в адміністративному сенсі, і тому неможливо переходити до наступного кроку – формування нового районного поділу.

Більше того, до прийняття зазначеної постанови необхідно створити відповідну законодавчу та ресурсну основу для сталого економічного розвитку кожної громади шляхом внесення змін до Бюджетного кодексу України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації».

АМУ вважає, що мають бути визначені повноваження громад, ліквідовані представницькі органи місцевого самоврядування на районному рівні, розподілені повноваження між місцевим самоврядуванням та державною владою, сформовано достатню фінансову базу задля досягнення головної мети реформи – забезпечення належного рівня добробуту кожного українця незалежно від громади, в якій він проживає.

Правління АМУ переконливо просить відкласти питання формування нового районного поділу та схвалення проекту Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» до внесення змін до Бюджетного кодексу, законів про місцеві державні адміністрації, про місцеве самоврядування, оскільки прийняття її сьогодні негативно вплине на кожного громадянина України.

Як відомо, АМУ не погодила проєкт Постанови «Про утворення та ліквідацію районів», бо є бюджетні нюанси.

Асоціація міст України розглянула проєкт Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів», надісланий на погодження Міністерством розвитку громад та територій України, та висловила негативну оцінку його положенням. АМУ дійшла висновку, що положення Постанови несуть загрози порушення функціонування бюджетної системи в цілому.

Проект Постанови передбачає створення районів, до складу яких включать і міста обласного значення. Бюджетний кодекс України (ст.ст.64, 69-1, 89) визначає однакові доходи та видатки як для районних бюджетів, так і для бюджетів міст обласного значення. Тому при адмінтерустрої, запропонованому проєктом Постанови не врегульовані зміни бюджетного устрою на місцевому рівні, а тому згодом можуть бути загрози фінансового забезпечення місцевого самоврядування

– пояснюють в Офісі реформ Волинського РВ АМУ

Асоціація міст України вважає, що питання зміни адміністративно-територіального устрою повинно розглядатися одночасно зі змінами до бюджетного законодавства із розмежуванням доходів і видатків між відповідними рівнями бюджетної системи місцевого самоврядування.

Нагадаємо, запропонований поділ на нові райони Волинської області передбачає 4 замість 16 із центрами в містах Луцьку, Ковелі, Володимирі-Волинському та Камені-Каширському. Водночас, питання бюджетних взаємовідносин у такому форматі адміністративно-територіального устрою потребують додаткового законодавчого врегулювання.

Зокрема, на думку фахівців АМУ, до прийняття Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» варто проголосувати за законопроєкт №3614 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи».

До речі, серед його ініціаторів і народна обраниця від Волині Ірина Констанкевич.

Законопроектом пропонується внести зміни до Бюджетного кодексу, якими уніфікувати визначення терміну «бюджети місцевого самоврядування»; визначити склади доходів та видатків окремо для бюджетів місцевого самоврядування (бюджетів територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об’єднань) та районних бюджетів, що забезпечить стабільність функціонування бюджетної системи України.

У пояснювальний записці до нього йдеться, що мета законопроєкту створення належної ресурсної бази для здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на новій територіальній основі. А щодо цілей та завдань проєкту, то це:

  • розмежування доходів і видатків між бюджетами районів та територіальних громад;
  • встановлення складу доходів та видатків бюджетів територіальних громад, які будуть сформовані за рішенням Кабінету Міністрів України, в обсягах які були закріплені за бюджетами міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад;
  • встановлення рівних умов для сільських, селищних, міських територіальних громад у бюджетному забезпеченні.

Офіс реформ у Волинському регіональному відділенні Асоціації міст України.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X