Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни

14.03.2023 о 10:56 · 7 хв читання
Колаж: «Сила правди»

Понад 5 мільйонів гривень з держбюджету піде на утримання чотирьох районних рад на Волині у 2023 році. Стільки ж витратили і торік. Під час війни держава вирішила виділити субвенцію на забезпечення діяльності цих органів місцевого самоврядування, які мали би зникнути ще у 2020 році в процесі децентралізації. Районні бюджети на Волині практично не мають власних доходів, а відповідні ради – функцій.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував, скільки заробляють і скільки «проїдають» Луцький, Камінь-Каширський, Володимирський і Ковельський райони під час війни.

До 17 липня 2020 року на Волині було 16 районів. Постановою Верховної Ради України їх ліквідували і утворили чотири нові: Луцький, Камінь-Каширський, Володимир-Волинський і Ковельський. До них увійшли землі, майно і навіть залишки бюджетів районів-попередників. А ось більшість повноважень перейшли на рівень територіальних громад. 

Відтоді почалися дискусії про ліквідацію районних рад. Очікувалися, що на виборах до місцевих рад восени 2020-го волиняни не обиратимуть районних депутатів. Але виявилося, що законодавче підґрунтя для цієї реформи відсутнє – не встигли внести відповідні зміни до Конституції України. Відтак депутатів обрали і районні ради залишились. 

Джерело: сайт Ковельської районної ради станом на 14 березня 2023 року

Оскільки майже всі функції колишніх райрад передали громадам, відповідно і коштами розпоряджаються відтепер на тому ж рівні. Джерела наповнення районних бюджетів суттєво скоротилися. Фактично реальні гроші можуть надходити від оренди комунального майна райрад, його продажу, податку на прибуток і частини доходу комунальних підприємств, засновниками яких є районні ради. 

Раніше апарати районних рад були на самофінансуванні. Так мало бути й далі. Але… Залишивши районні ради держава фактично створила проблему, яка призвела до зайвих видатків з бюджету.

Ситуацію коментує кандидат економічних наук, завідувач кафедри Львівського національного університету природокористування Андрій Линдюк

У державному бюджеті минулого року, коли вони зрозуміли, що районні ради не мають доходів, то запланували кошти на утримання апарату районних рад. Такого раніше ніколи не було. На районні ради ніколи не давали коштів з державного бюджету, лише на адміністрації. Те, що зараз дали субвенцію районним радам на зарплати, зробили дуже недобре. Це – гроші на вітер. 

Ще в перші півроку вони займалися передачею майна, ліквідовували території колишніх районів. Зараз районні ради не несуть ніякого функціонального чи управлінського навантаження

– каже він

Впродовж 2022-2023 воєнних років на утримання районних рад в Україні з бюджету піде понад 307 мільйонів гривень. Не залежно від області розмір субвенції на забезпечення функціонування кожної з районних рад однаковий – 1 мільйон 297 тисяч 900 гривень у 2022-му і 1 мільйон 284 тисячі 900 гривень у 2023-ому

Розмір субвенції з державного бюджету на забезпечення окремих видатків районних рад, спрямованих на виконання їх повноважень у 2023 році. Скріншот додатку до Державного бюджету 2023 року / Джерело: «Сила правди»

Загалом чотири районних ради Волині у 2023 отримають 5 мільйонів 139 тисяч гривень. Майже всі ці гроші підуть на оплату праці людей, які за штатним розписом працюють у кожній з цих рад.

Цього року ні районні, ні обласна ради не ухвалювали бюджетів. За них це зробили районні і обласна військові адміністрації. Затверджували їх своїм розпорядженням начальники відповідних військових адміністрацій. Відтак і самих детальних бюджетів на сайтах районних рад немає. Інформацію про заплановані доходи і видатки публікуються на сайті Департаменту фінансів Волинської ОДА і у розпорядженнях відповідних районних військових адміністрацій.

Джерело: «Сила правди»

Рекордсмен за обсягом бюджету запланованим на 2023 рік – Камінь-Каширський район – 5,3 мільйона гривень. З них власних доходів – лише 3,5 тисячі гривень. Це найменший показник з усіх районів області. До слова, минулого року Камінь-Каширська районна рада планувала заробити трохи більше – 10 тисяч гривень, але перевиконала бюджет за цим показником і отримала 49,6 тисячі гривень. 

«Сила правди» звернулася у відділ фінансів Камінь-Каширської районної адміністрації за роз’ясненням, чому отримавши торік значно більше доходів, у план на 2023 рік заклали лише 3,5 тисячі гривень і чи не робиться це для того, аби згодом прозвітувати про успішне виконання бюджету. 

Ми можемо закладати в проєкт бюджету тільки те, що відповідає нашій дохідній базі. На цей рік це оренда одного комунального приміщення, кімнати по 800 гривень щокварталу

– пояснив начальник відділу фінансів Камінь-Каширської РДА Валерій Бортнійчук

5 мільйонів 309 тисяч з запланованого бюджету Камінь-Каширського району це – субвенції (виплата із державного бюджету місцевим бюджетам, яку надають лише на конкретні цілі, – авт). З них майже 1,3 мільйона гривень – на забезпечення діяльності самої ради.

У нас нема надходжень. В районний бюджет не поступає ніяких коштів. В межах 20 тисяч протягом року. Ми фінансуємось з державного бюджету і нам надається така ж субвенція як і всім районним радам України на утримання райради 

– каже голова Камінь-Каширської районної ради Віктор Сус 

До слова, у Камінь-Каширській районній раді працює п’ятеро людей, які ці кошти і освоюють. А мізер отриманий від власних доходів, кажуть в раді, витрачають на дрібні ремонти і придбання квітів на похорони загиблим військовослужбовцям.

Другий за обсягом бюджет – у Луцького району – майже 3,9 млн. гривень. Разом з тим власні доходи хоч і майже вдесятеро вищі як у Камінь-Каширському районі – 30 тис. грн, проте становлять усього 0,8% від запланованої на 2023 рік дохідної частини бюджету.

Раніше «Сила правди» розповідала про те, як Луцька районна рада вступила з громадами в суперечки за майно та інвестувала у власне комунальне підприємство, яке, очікувалось, наповнюватиме районний бюджет. Але втілити заплановане не вийшло. Новостворене комунальне підприємство «Райтеплобуд» навіть у відносно спокійному 2021-ому спрацювало в збиток, а в 2022-му не спроможне було забезпечити опалювальний сезон у деяких закладах, які обслуговують його котельні. 

На третьому місці за запланованим обсягом доходів бюджету – Ковельська районна рада – 2 мільйони на рік. Власних доходів також очікують отримати лишень 30 тисяч гривень. Минулого року бюджет району був вдесятеро більшим і становив 21 мільйон гривень. З них майже 2 мільйони становили власні доходи району і понад 19 мільйонів – субвенція на реалізацію проєкту з каналізування Шацька.

У нас завершився проект з каналізування Шацького району. Це міжнародний проєкт в рамках програми Польща-Білорусь-Україна. Він нам перейшов у спадок. Шацька районна адміністрація увійшла в Ковельську і, відповідно, ці кошти пройшли через нас. Але це цільові кошти і ми на них ніяк не впливаємо

– каже голова Ковельської районної ради В’ячеслав Шворак
В’ячеслав Шворак – по центру / Фото: Ковельська районна військова адміністрація

Що ж до власних доходів, то за словами голови, минулоріч вони продавали комунальне майно, а цього року планують здавати в оренду те, що залишилось. На запитання, на що існуватиме апарат районної ради В’ячеслав Шворак відповідає так:

На це йде державна субвенція. На зарплату. Навіть на оплату комунальних послуг не дається. Але в нас ще є свої кошти. Вільні залишки, які ще були у 2020 році. Їх тримаємо в резерві на різні ситуації. Ми сьогодні скоротили штатну кількість працівників. Було 9 реальних, а 12 по штату, а сьогодні у нас – 5

Найбільший за планом власних доходів – 44 тис. грн і найменший за загальним обсягом – 1,9 мільйона – бюджет Володимирського району. За винятком власних доходів і субвенції, на утримання апарату ради в районній казні лишається 558 тисяч гривень. Ці кошти освоюватиме районна військова адміністрація на реалізацію програм.

Станом на початок лютого 2023 року, згідно з даними Департаменту фінансів Волинської ОДА, деякі районні ради, наприклад Камінь-Каширська і Луцька, вже перевиконали річний кошторис за власними доходами. Хоча в коштах це й мізерні суми. А от Володимирський район поки не отримав жодних надходжень.

Кандидат економічних наук Андрій Линдюк, який до квітня 2019 року очолював Маневицьку районну державну адміністрацію, вважає, що долю районних рад вирішать одразу після війни.

На мою думку, на наступних місцевих виборах ми не будемо обирати депутатів до районних рад. На сьогодні повноважень в них вже не залишилося. Там їх стільки, що одним законом їх легко можна перекласти на обласні і місцеві ради. Зараз це питання ніхто не піднімає, бо не до того, але в наступні вибори вже ми підемо без районних рад 

– говорить співрозмовник

Нагадаємо, у 2021 році «Сила правди» аналізувала заробітні плати керівництва Камінь-Каширської, Луцької, Ковельської та Володимир-Волинської районних рад.

Оксана ПЕТРУК

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (2)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X