Збитків на 3,8 мільйона гривень: деталі кримінальної справи щодо махінацій із землею біля Світязя

01.03.2025 в 15:05 · 5 хв читання

Правоохоронці повідомили про підозру першому заступнику начальника головного управління Держгеокадастру у Волинській області Анатолію Полякову та його підлеглій – реєстраторці Світлані Ткачук. За версією правоохоронців вони втрутилися в електронну систему геокадастру і переоформили понад 3 гектари землі біля озера Світязь на нових власників. А справжнім господарям «дали» нові наділи в «дешевшому» місці. Через цю схему законні власники зазнали збитків на 3,8 мільйона гривень.

Про це стало відомо з повідомлень пресслужби Волинської обласної прокуратури, а також Територіального управління Державного бюро розслідувань у Львові. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував деталі справи.

Згідно з матеріалами слідства, протягом 2020-2021 років перший заступник начальника Головного управління Держгеокадастру в області, використовуючи свою підлеглу, організував схему передачі двом громадянам земельних ділянок на береговій лінії озера Світязь, яке входить до групи Шацьких озер та розташоване у Ковельському районі. Важливо, що ці ділянки площею 2 гектари та 1,3 гектара уже були надані в приватну власність у вересні 2019 року, а посадовці змінили документацію. Ринкова вартість протиправно наданих земельних ділянок становить близько 10 мільйонів гривень.

Він надав вказівки державному кадастровому реєстратору, яка була наділена повноваженнями щодо внесення відомостей в Державний земельний кадастр, змінити в автоматизованій системі координати поворотних точок двох земельних ділянок площею 3,3 га, внаслідок чого ці ділянки вибули із приватної власності громадян в наявних координатах

– йдеться в повідомленні прокуратури

Потім посадовець організував переоформлення цієї землі на наближених до нього осіб, причому вони навіть про це не підозрювали.

На законних власників цих ділянок зловмисники оформили такі ж за розміром, але за кілька кілометрів далі. Як пояснили «Силі правди» у теруправлінні ДБР у Львові, фактично, їхня земля зі зміненими кадастровими номерами «перенеслася» в поле. Суму збитків, завданих законним власникам, оцінюють у 3,8 мільйона гривень.

У вересні 2020 року стосовно працівників Держгеокадастру відкрили кримінальне провадження стосовно службового підроблення. Суддя Шацького районного суду Сергій Матвійчук наклав арешт на земельні ділянки. Ймовірно, підставою для криміналу стало те, що назовні «вилізла» розбіжність у паперових документах справжнього власника землі площею 1,3 га та електронних даних Держгеокадастру.

В ході досудового розслідування установлено, що проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318 площею 1,328 га, розроблений з порушеннями вимог чинного законодавства, оскільки місце розташування бажаної до відведення земельної ділянки, зазначене у проєкті землеустрою, не відповідає графічному матеріалу, долученому до заяви громадянина про надання дозволу на розроблення такого проєкту

– йдеться в документах суду

У квітні 2021 року Любомльський районний суд наклав арешт іще на дві земельні ділянки, які розташовувалися на місці, куди ділки «перенесли» згадані вище 3,3 га землі.

20 липня 2023 року правоохоронці відкрили ще одне кримінальне провадження. Слідство взялося перевіряти обставини, за яких перший заступник начальника управління Держгеокадастру Волині Анатолій Поляков начебто змовився із кадастровим реєстратором та комерційним директором землевпорядної організації ТОВ «Терразем», який є ще й депутатом Рава-Руської міської ради.

Правоохоронці з’ясували, що змінивши координати земельних ділянок на електронній карті та отримавши грошову винагороду від зацікавлених осіб, один з посадовців прийняв заяви від двох громадян про дозвіл на розробку проєкту землеустрою із наміром подальшої передачі у приватну власність незаконно забраних двох земельних ділянок. На той час, приміром, ділянка під номером 0318 отримала новий номер.

Таким чином, на місці протиправно переміщених земельних ділянках в кінці 2020 року були сформовані 2 ділянки з іншими кадастровими номерами площею 1,4 та 2 га. Їх на початку 2021 року безоплатно передали у приватну власність двом зареєстрованим у місті Рава-Руська Львівської області громадянам, які, фактично є близькими особами до посадовця з управління Держгеокадастру, який начебто взяв участь у махінації. Ба більше, у відповідних наказах про передачу у власність ділянок є позначка, що люди, які їх отримали, – учасники АТО, хоча це неправда.

У матеріалах Личаківського районного суду Львова сказано, що аби приховати протиправну діяльність на кінець жовтня 2023 року земельну ділянку на 2 гектари поділили на 4 частини – по пів гектара.

У грудні 2024 року під час обшуків у приміщеннях ГУ Держгеокадастру у Волинській області вилучили документи. Невдовзі після того першому заступнику начальника ГУ Держгеокадастру в області Анатолію Полякову оголошено підозру у злочинах за кількома статтями Кримінального кодексу України: про зловживання службовим становищем та про несанкціоновані дії з інформацією, скоєні організованою групою. У разі визнання його винним йому може загрожувати до 6 років позбавлення волі.

Анатолій Поляков

18 лютого суддя Луцького міськрайонного суду Ярослав Артиш відсторонив його від виконання службових обов’язків до 10 квітня цього року, а також обрав запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. Наступного дня Феміда також арештувала майно підозрюваного та його сім’ї, аби у разі потреби було чим відшкодувати збитки. Арештовано дві земельні ділянки площею 2 гектари та 0,1 гектара на Львівщині, квартиру площею 82 кв. м у Львові та три автівки: Volkswagen Jetta (2013 року випуску), BMW X1 (2015) та Ford Escape (2017). Водночас термін досудового розслідування продовжено до 10 квітня 2025 року.

У теруправлінні ДБР у Львові «Силі правди» уточнили, що ще раніше повідомили про підозру розробнику проєктної документації та колишній посадовиці Шацького відділу Держгеокадастру у Волинській області. З матеріалів справи відомо, що мова про кадастрову реєстраторку відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Світлану Ткачук.

Справи пов’язані, оскільки вони стосуються однієї посадової особи та її підлеглої. Наразі триває розслідування

– повідомили у ДБР

Майно Світлани Ткачук, а це земельні ділянки площею 2 га та 11,13 сотки, квартира площею 43,5 кв. м, автомобілі Audi A6 (1997 та 1996 років випуску), також арештували.

12 лютого 2025 року постановами слідчого людей, яким працівники Держгеокадастру підмінили ділянки, визнано потерпілими, а 17 лютого їх залучили як цивільних позивачів у справі.

Поділитися

Більше про

Коментарі

Показати коментарі (3)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X