Земля війни: що сталося з ділянками, які за 7 років отримали учасники АТО

03.02.2022 о 11:48 · 21 хв читання
Фотоколаж: «Сила правди»

Упродовж 2014-2020 років учасники АТО/ООС на Волині отримали понад 2,7 тисячі земельних ділянок загальною площею 3,5 тисячі гектарів від управління Держгеокадастру у Волинській області. Однак, щонайменше 19% з цих наділів вже мають нових власників. При цьому новими господарями стали не лише фізичні, а й юридичні особи – аграрії та аграрні компаній, які пов’язані з відомими на Волині політиками.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дослідив, що сталось з землею, яку упродовж 2014-2020 років виділяли учасниками АТО/ООС.

«Продам своє право»: як ділянки опиняються в одних руках

Для учасників бойових дій в Україні передбачена низка пільг. Вони мають право безплатно отримати землі державної чи комунальної власності. Зокрема, не більше 2 га для ведення особистого селянського господарства, не більше 0,12 га для садівництва та не більше 0,10 га для індивідуального дачного будівництва.

У 2014-2020 роках учасники АТО/ООС отримали загалом 2767 земельних ділянок від управління Держгеокадастру у Волинській області. Це 3,5 тисячі га землі для ведення особистого селянського господарства, садівництва, землі запасу та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Найбільше землі учасники АТО отримали у колишньому Горохівському районі – 24,4% від загальної площі виділеної землі, 13,3% – у Турійському, 11,5% – у Локачинському та 11,4% – у Володимир-Волинському районах. Майже 9% земель – у Луцькому районі, 8,6% – у Ківерцівському. Найменше виділили у колишньому Старовижівському районі – 54 ділянки площею менше 12 гектарів (0,3%).

Де на Волині учасникам АТО/ООС Держгеокадастр безкоштовно виділяв землю у 2014-2020 роках

Загалом за цей період учасникам бойових дій виділили більше 2,7 тисячі ділянок площею у майже 3486 гектарів.

Джерело: «Сила правди»

Що ж до розмірів наділів, то 59% усіх ділянок площею 1,5-2 гектари. Ще 17% – ділянки площею від 11 до 25 соток, інші 15% – від 2-х до 10 соток.

Земельні ділянки якою площею найчастіше виділяв Держгеокадастр учасникам АТО/ООС на Волині у 2014-2020 роках

Джерело: «Сила правди»

Лучанин Павло Ковальський учасник АТО, пішов на війну добровольцем у першій хвилі мобілізації. Нині він теж землевласник. Чоловік каже, що отримати наділ через Держгеокадастр було доволі складно. Зокрема, за його словами, необхідно було самостійно знайти вільну ділянку.

Учасник АТО Павло Ковальский. Фото з сайту «Варта порядку»

Побратими, які отримували ділянки, розказували про процедуру. Там в принципі надзвичайно нічого немає: пишеш заяву, докладаєш копію паспорта, ідентифікаційного коду, довідки про участь в АТО, посвідчення УБД. І найголовніше – викопіювання бажаної ділянки. Однак, ніхто не ділився даними про ці ділянки. Ні Держгеокадастр, ні землевпорядники на місцях. Хлопці намагалися самі знайти вільну ділянку і отримували багато відмов. Землі або вже зайняті, або мають якесь право власності в старих документах, актах

– розповів учасник АТО

Павло Ковальский каже, що отримана ним земля поки стоїть пусткою. Аби розпочати на ній якусь діяльність, потрібні чималі кошти, яких у нього наразі немає.

У мене є ділянка під садівництво. Вона знаходиться в Шацькому районі. Вона є, але там ніякої діяльності немає, тому що інвестувати потрібно в садівництво: садити якийсь город, сад, або якесь заводити будівництво. Треба тягнути мережу електроліній, інвестувати тисяч 50 доларів. Там треба трансформатор, будувати каналізацію, мережу, шукати воду, підвід і так далі

– пояснює Павло

На цій землі він планує побудувати невеликий будинок для відпочинку. Павло Ковальський пояснює, що відбутись це може аж після того, коли до цього масиву прокладуть хоч якусь дорогу чи комунікації. Наразі ж у нього немає достатньо коштів, аби будуватись на цій землі.

Голова Луцької міської організації Спілки воїнів АТО Волині Олег Кобилинський також розповідає про те, що не завжди учасники АТО мають змогу обробляти чи будуватись на отриманій землі. Відтак, часто продають її, або здають в оренду.

Голова Луцької міської організації Спілки воїнів АТО Волині Олег Кобилинський. Фото з його сторінки у «Facebook»

Я вважаю, що держава тут зробила трохи помилку, тому що більшість учасників бойових дій, які отримали тих 2 га, або продали їх за безцінь – за 200-300, чи за 500 доларів, або здають в оренду тим самим фермерам так само за копійки, грубо кажучи. То чому б одразу не продати ту землю фермерам, чи надати в оренду і виплачувати просто ті копійки щорічно учасникам бойових дій? Зробити такого плану монетизацію. Всі прекрасно розуміють, що фермерством займатись – це так само дороговартісна справа, як і будувати будинок. І навіть, якщо в нас пишуть заяви на будівництво, ми так само бачимо, що учасники бойових дій одразу продають ті земельні ділянки. Дешевше купити квартиру за ті гроші, ніж побудуватись самостійно

– розповідає Олег Кобилинський

«Сила правди» отримала від Головного управління Держгеокадастру у Волинській області перелік учасників АТО, яким виділили ділянки на Волині впродовж 2014-2020 років. Співставивши дані про отримувачів із даними Кадастрової карти України про нинішніх власників цієї землі виявилось, що принаймні 532 ділянки, а це більше 19%, вже встигли змінити власників. 314 (11,3%) з них тепер належать іншим фізичним особам, а 218 (майже 8%) опинились у власності юридичних осіб.

Як змінилися власники земельних наділів від Держгеокадастру учасникам АТО/ООС на Волині впродовж 2014-2020 років

Джерело: «Сила правди»

До липня 2021 року діяв мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Однак наділи, які надавались учасникам АТО, під нього не підпадали. А, отже, це стало механізмом для аграріїв, і не тільки, щоб легко отримати бажані гектари.

Київський активіст, експерт із питань земельного законодавства Георгій Могильний. Фото з investigator.org.ua

На ділянки по 2 га під індивідуальне сільське господарство мораторій не розповсюджувався. Він діяв на ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв). До 2015 року було обмеження у 100 га в одні руки, а потім і це обмеження зникло. Відповідно, через ділянки по 2 га землю і розкрадали, приватизували, в тому числі, на підставних осіб, а потім переоформлювали на реального власника

пояснив ситуацію з продажем землі експерт з проблемних питань земельного законодавства Георгій Могильний

Голова Луцької міської організації Спілки воїнів АТО Волині Олег Кобилинський також розповідає, що аграрні підприємства нерідко самі шукають учасників АТО/ООС, аби вони написали заяви на отримання певних ділянок.

Вони звертаються, що у них є земельні ділянки, наприклад, але у них закінчується оренда з територіальною громадою на користування цією землею, і щоб взяти цю землю знову в оренду, їм дешевше, грубо кажучи, знайти учасників бойових дій, яким видадуть ці ділянки, а фірма вже у них її візьме в оренду і платитиме тим хлопцям чи дівчатам. Їм навіть сама сільська рада радить так зробити

– розповів Олег Кобилинський

Учасник АТО Павло Ковальський каже, що для ветеранів війни такі домовленості – це чи не єдина можливість реалізувати своє право на отримання землі.

Це в принципі така реальність, такі випадки є. Земельні ділянки, які раніше оброблялися, або були в оренді в цих агропідприємств, і вони не можуть продовжити, не можуть передати у власність. Тоді звертаються до якихось місцевих громадських організацій, шукають учасників бойових дій, пропонують співпрацю, у форматі оренди, у форматі викупу, дають можливості. А оскільки люди, самі учасники бойових дій, не отримують взагалі ніякого сприяння… Для нас і цей варіант непоганий. Або нам потрапляє у власність якась там ділянка до 2 гектарів десь, і нам потихеньку вже щось «капає» з цього, або ми взагалі нічого не отримуємо, бо у нас тільки постійні відмови

– додав Павло Ковальський

Він пояснює, що зазвичай аграрні підприємства самі виготовляють усю необхідну документацію.

Не тільки у нас на Волині, а й загалом в Україні таке існує. Фірма звертається у якусь ветеранську громадську організацію. Каже: «У нас є певна ділянка, ми можемо забезпечити 50 осіб. Ми вам проплачуємо всю документацію проєктно-кошторисну на земельну ділянку. Право власності ви отримуєте в нотаріуса. І заключаємо договір оренди, наприклад, на п’ять чи десять років»

– пояснює учасник АТО

Схоже, такий спосіб придбати землю, або ж взяти її в оренду не новий. Зокрема, у соціальних мережах «Facebook», «Telegram» є чимало груп, у яких торгують правом на отримання землі.

Ще один учасник АТО з Шацька, який побажав залишитися анонімним, розповів, як йому «посприяли» з отриманням землі у місцевому управлінні Держеокадастру.

Вони мені самі запропонували (отримати землю, – ред.). Оцей Юрчук (Віталій Юрчук – колишній начальник міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах управління Держгеокадастру в області, – ред.), запропонував мені отримати біля Гряди один гектар під сільське господарство. Він мені відразу пояснив, що там вся земля мені не перейде. Мені десь 60% тієї землі залишиться. Я погодився, кажу: «Добре». Вони робили документацію майже рік. Він покликав мене і каже: там земля погана, бо там кабелі йдуть, ми тобі дамо в іншому місці, перепиши. Кажу: «Я не знаю, я боюсь переписувати, бо ви мене обманите». А він каже: «Не бійся, всі так працюють, все буде добре». Я переписав, і все: ні землі, нічого нема

– пояснив учасник АТО

Він розповів, що за те, що переписав земельну ділянку йому нічого не заплатили. Натомість обіцяли дати інший наділ. Проте до цього часу землю він так і не отримав.

До слова, ділянка, яку мав би отримати учасник АТО, тоді перейшла львів’янину Павлу Келбасовичу. Про історію заволодіння землями у Шацькому районі кількома жителями Львівщини раніше повідомляли волинські ЗМІ. Тоді понад 50 земельних ділянок опинились у власності на той час директора землевпорядної фірми ТОВ «Земресурс» (наразі перебуває у стані припинення) Павла Келбасовича та тодішнього депутата Рава-Руської міської ради, землевпорядника Андрія Кольбуха. Для того, щоб отримати наділи вони використовували учасників АТО. Тоді ЗМІ писали, що військові за 300 доларів погоджувались подати заяву на отримання земельної ділянки сільськогосподарського призначення. При цьому військові нібито відразу підписували довіреність на визначену особу, яка надалі розпоряджалась землею.

Ці схеми відбулися тоді, коли керівні посади у Держгеокадастрі Волині займала так звана «львівська команда» на чолі з Анатолієм Поляковим.

При мені такого не було. Але те, що це могло бути до мене я не виключаю. Через те, що було дуже багато запроваджено різних схем. У тому числі із залученням учасників АТО для отримання ділянок з метою подальшого їх перекупу, отримання у власність на підставних осіб, зацікавлених осіб, юридичних осіб і так далі…

– коментує ситуацію нинішній начальник управління Держегеокадастру у Волинській області Володимир Боярчук
Начальник управління Держгеокадастру у Волинській області Володимир Боярчук / Фото: «Сила правди»

Коли я прийшов на роботу, в нас з Юрчуком (Віталій Юрчук – колишній начальник міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах управління Держгеокадастру у області, – ред.) відразу не склалося, у зв’язку з численними порушеннями. Особливо в Шацькому районі щодо виділення землі учасникам АТО. Було відкрито відносно нього одне дисциплінарне провадження, потім друге, і він прийняв рішення про звільнення. Написав заяву і звільнився. Але кожна бочка меду має свою ложку дьогтю. Він благополучно перебрався в Шацьку територіальну громаду. Наскільки я знаю, то АТОвці місцеві, які ходили в Держгеокадастр, так і далі ходять в ОТГ, щоб отримати 10 чи 12 сотих для садівництва десь там біля води. Отак воно.

Коли я прийшов, то поставив питання так: коли приходить учасник АТО, якому треба ділянка, він заходить до мене, ми з ним в двох словах бесідуєм, і я підписую документи. І практично всі накази, які видавалися при мені, видані безпосередньо при учасниках АТО. Приходили спілки і організації. Ось ми на 50 чоловік беремо ділянки біля Світязя. Я з кожним делікатно поговорив, щоб перевірити для себе чи ні. У мене такого не було, щоб потім хтось приходив і скаржився, що ділянку у них хтось забрав за 300 доларів

– додає Володимир Боярчук

Аграрії та депутати: нові власники землі учасників АТО

240 га в агрофірми ексдепутата обласної ради

Щонайменше 240 га землі, а це 6,92% відносно усієї площі ділянок, які раніше учасники АТО отримали від управління Держгеокадастру у Волинській області, тепер належать агрокомпанії «П’ятидні» ексдепутата Волинської обласної ради, нардепа третього скликання Валерія Діброви.

За даними аналітичної системи «YouControl», ТОВ «П’ятидні» зареєстроване у березні 2006 року. Валерій Діброва є його керівником та кінцевим бенефіціарним власником. Компанія займається вирощуванням зернових, олійних та інших культур. Цю компанію частенько ставлять в приклад, а у 2017-му туди навіть приїжджав Президент України Петро Порошенко.

За даними кадастрової карти, підприємству належить уже щонайменше 126 ділянок, які раніше виділяли учасникам АТО. Чимало з них розміщені поряд, або на одному масиві. У більшості випадків ця земля межує й з іншими ділянками, якими ТОВ «П’ятидні» володіє, або ж орендує.

Зокрема, 18 ділянок розташовані неподалік Торчина (землі колишньої Веселівської сільської ради), 11 – поблизу села Верхи, таку ж кількість ділянок підприємство має неподалік села Овлочин, десять – поблизу села Маньків (Затурцівської сільської ради), дев’ять – неподалік села Юнівка (Затурцівської сільської ради), така ж кількість ділянок і біля Іванич. Крім того, вісьмома наділами підприємство володіє неподалік Іванова (Устилузька ТГ), ще сімома неподалік Лудина (Устилузька ТГ) тощо. Право власності на ці ділянки підприємство оформлювало упродовж 2017-2021 років.

«Сила правди» створила інтерактивну карту, на якій можна подивитися де розташовані земельні ділянки, які виділили учасникам АТО/ООС на Волині у 2014-2020 роках, а також порівняти у яких із них змінився власник. На вмонтованих віджетах можна різним чином фільтрувати відображені дані, а лічильник вгорі показує кількість наділів, яка залишається в полі зору при масштабуванні карти. Рекомендуємо переглядати мапу та працювати з нею із комп’ютера, а не смартфона.

Джерело: «Сила правди»

За словами власника ТОВ «П’ятидні» Валерія Діброви, люди самі звертались до нього з пропозиціями продати землю.

Керівник ТОВ «П’ятидні», ексдепутат Волинської обласної ради Валерій Діброва. Фото із Kurkul.com

Не переважно самі, а виключно самі (звертались з пропозицією купити землю, – ред.). Я хочу підкреслити – виключно самі. Бо ви ж журналісти напишете, що хочете

– сказав керівник підприємства

Валерій Діброва переконує, що землю купували за ринковими цінами та вся діяльність була прозорою.

Ніяких людей абсолютно ніхто не шукав. Якщо якась земля в когось викуповувалась, вона викуповувалась за ринковими цінами навіть абсолютно вищими. На кого вона купувалась, як вона купувалась, я не можу цього документувати. Бо я навіть не знаю, оскільки цим займається земельний відділ, цим займається юридичний відділ. Скоріше питання до них поставити

– додав Валерій Діброва

Крім того, він зазначив, що це справа самих учасників АТО, що робити з землею після набуття на неї права власності.

Я вам сказав, що люди отримавши право власності на ту чи іншу ділянку, на той чи інший рухомий, чи нерухомий об’єкт мають право ним розпоряджатися абсолютно самі

– додав аграрій

103 га – у фірми екснардепа

Понад 103 га землі (2,98% відносно усієї площі ділянок), які колись належали учасникам АТО, тепер володіє ТОВ «МГК Форест». Ця компанія належала народному депутату України 7-8 скликань Сергію Мартиняку.

Екснардеп від Волині Сергій Мартиняк. Фото із видання «Слово і діло»

Згідно з даними аналітичної системи «YouControl», ТОВ «МГК Форест» зареєстроване 25 листопада 2016-го року у Луцьку і входить до агропромислової групи «Пан Курчак». До кінця грудня 2021-го компанія офіційно належала екснардепу Сергію Мартиняку, а згодом перереєстрована на Дмитра Ковбасюка. Він раніше був підписантом у ще одній фірмі Мартиняка «Агідель».

Загалом у власності «МГК Форест» є 52 ділянки. Більшість з цих ділянок розташовані поруч одна з одною. Крім того, право власності на деякі з них було оформлене в один день. Зокрема, 23 земельні ділянки розташовані у Горохівському районі (колишня Галичанська сільська рада). Одну з них фірма здає в оренду компанії, яка належить Сергію Мартиняку, – ТОВ ПП «Західна аграрна компанія». Тут же, остання має й іншу землю у власності.

На Горохівщині (колишня Пірванченська сільська рада) «МГК Форест» має ще 15 ділянок. Право власності на них оформили упродовж 2019 року. При цьому дати оформлення на деякі ділянки співпадали. Крім того, тут же компанія має й інші землі.

Ще вісьмома ділянками «МГК Форест» володіє на Турійщині (колишня Гайківська сільська рада). Всі вони розташовані поруч. На п’ять з них право власності оформили в один день – 14 червня, ще на дві 13-го та 22-го червня та на одну – 4-го липня 2018-го року.

На Володимирщині (колишня Галинівська сільська рада) фірма має шість ділянок. На чотири з них право власності оформили 20 вересня 2018-го року, ще на дві – 21-го вересня того ж року. Всі шість ділянок від 29 жовтня 2018 року підприємство здає в оренду раніше згаданій компанії Сергія Мартиняка – «Агідель».

90 га – у підприємиці Катерини Смолки

Понад 90 га, які раніше належали бійцям АТО, тепер опинились у власності підприємиці Катерини Смолки. Вона також є керівницею та співзасновницею ТОВ «Патріот Агро», співзасновницею Обслуговуючого кооперативу «Масив «Шевченка», співзасновницею та співвласницею ТОВ «Мерседес груп-7777».

Підприємиця Катерина Смолка. Скріншот з відео

Загалом вона володіє 47 ділянками, які раніше належали учасникам АТО. При цьому право власності на деякі з них оформили у одні й ті ж дні. Крім того, поруч них розміщені інші наділи, які у власників орендує вже згадане «Патріот Агро». Зокрема, підприємиця володіє 46 наділами колишніх Мервинської та одним – Пірваниченської сільських рад.

Про те, що Катерина Смолка стала власницею понад 90 га землі раніше повідомляла ТРК «Аверс». При цьому, за словами журналістів, цю землю відібрали у звичайних селян. Раніше це були городи місцевих мешканців, які вони орендували. Проте згодом землю віддали учасникам АТО, а тоді вона опинилася у власності Смолки.

44 га – у матері ексначальника СБУ на Волині

Близько 44 га землі АТОвців тепер опинились у власності ТОВ «Ліфер Груп». Це фірма Ганни Фелонюк, мами начальника Управління СБУ у Волинській області у 2015-2019 роках Юрія Фелонюка.

Ексначальник Управління СБУ у Волинській області Юрій Фелонюк / Фото: «Сила правди»

За даними «YouControl», ТОВ «Ліфер Груп» зареєстроване 9 червня 2020-го року у Хмельницькому. Основна діяльність підприємства – купівля та продаж власного нерухомого майна. Уже за місяць від дати створення у власності фірми опинилось 22 земельні ділянки сільськогосподарського призначення у Горохівському районі, які раніше отримали учасники АТО від Держгеокадастру на Волині. Зокрема, право власності на всі наділи фірма зареєструвала в один день, 28-го липня. Крім того, всі вони розташовані поруч.

За даними кадастрової карти, компанія здає усі земельні ділянки в оренду приватному підприємству «Макс Ком». Цікаво, що реєстрація оренди відбулась навіть раніше, аніж ТОВ «Ліфер Груп» отримало право власності на землі – 22 та 23-го квітня 2020 року.

При цьому Ганна Фелонюк переконує, що це якась помилка.

Не може такого бути. Ну, це треба, звичайно, подивитися по документах, як це могло статися? Помилка, може… там все так, як треба. Я скажу юристу, хай подивиться, що там таке

– прокоментувала власниця фірми

При цьому Ганна Фелонюк переконує, що придбала землю в учасників АТО через оголошення в інтернеті. Нібито люди самі продавали ділянки. Вона зазначає, що фірма сама учасників АТО не шукала.

Через інтернет подається. Той продає, той продає. То й так воно. Все законно, все через реєстр, все подали, все є – всі документи, всі підстави є. І ніхто ні в кого якимось чином не вимагав, чи… Може, якісь фірми так, може, хтось щось… Але тут ні, тут все за гроші, все чесно. Не було ніяких зауважень, ніхто не мав діла до нас

– додала вона

До слова, невипадковим є й орендар землі, що зареєстрована на «Ліфер Груп». Компанія «Макс Ком» належить сім’ї депутата Волинської обласної ради, колишнього голови Горохівської районної ради (2015-2020 рр.) Тараса Щерблюка.

Депутат Волинської обласної ради Тарас Щерблюк. Фото зі сторінки у «Facebook»

За даними аналітичної системи «YouControl», ПП «Макс Ком» зареєстроване у жовтні 2005 року в Горохові. Власником та засновником компанії є Василь Щерблюк, керівницею – дружина депутата Оксана Щерблюк. Основний вид діяльності фірми – вирощування зернових, бобових і олійних культур.

Цікаво, що сам Тарас Щерблюк на початку січня 2021 року разом з депутатом облради Ігорем Волошенюком під час засідання постійної комісії з питань сільського господарства, продовольства, земельних відносин розповідали про нібито дерибан землі у Горохівській, Берестечківській та Городищенській ОТГ. Тоді обранці заявляли, що до них звертались місцеві мешканці, які розповіли, що земельні ділянки, розташовані на городах селян, отримують люди з інших областей України.

Крім того, у грудні 2020-го року депутат разом з представниками Асоціації фермерів Волині, учасниками АТО та місцевими мешканцями приходили за роз’ясненнями до в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в області Володимира Боярчука. Також звертались з офіційними листами про припинення дерибану землі до Міністра АПК України Романа Лещенка. Згодом, 16-го січня, під час чергової комісії депутати навіть вирішили створити робочу групу з числа представників усіх фракцій, щоб вивчити це питання.

25 га землі – у депутата обласної ради Анатолія Никонюка

Депутату Волинської обласної ради, аграрію Анатолію Никонюку належать 13 ділянок, які раніше були власністю учасників АТО. Це понад 25 га землі.

Депутат Волинської обласної ради Анатолій Никонюк / Фото: Перший

Аграрій володіє п’ятьма ділянками, які знаходяться поруч одна біля одної, неподалік села Вільхівка. Право власності на чотири з них зареєстроване в один день, 9 квітня 2021 року, на одну – 23 квітня того ж року. Також одну з них орендує ТОВ «Городище». Компанія належить родині Никонюків, Анатолій Никонюк є її керівником, співвласником та співзасновником.

Інші ділянки, які раніше належали учасникам АТО, розміщені у різних місцях. Більшість з них у Горохівському районі і дві – у Луцькому. Їх орендує те ж ТОВ «Городище».

26 га – у депутатки обласної ради Ірини Патлашинської

13 ділянками, які раніше належали АТОвцям, володіє депутатка Волинської обласної ради, перша заступниця генерального директора ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» Ірина Патлашинська. Це близько 26-ти га землі.

Усі наділи знаходяться у Затурцівській територіальній громаді (колишня Холопичівська сільська рада). Право власності на дві з ділянок оформили 16 жовтня, ще на дві – 25 жовтня, на чотири – 29 жовтня 2019-го року. Інші чотири ділянки зареєстрували 27 травня, а одна – 11 серпня 2020-го року. Всі наділи площею по 2 га та мають сільськогосподарське призначення.

Ірина Патлашинська каже, що земельні ділянки вона придбала за договором купівлі-продажу. Наразі, за її словами, земля ніяк не використовується.

Депутатка Волинської обласної ради Ірина Патлашинська / Фото: Перший

Це під сільське господарство земля, але це були не паї, а городи. Тому вони придбані за договором купівлі-продажу і нотаріально посвідчені. Тому що паї не можна було до реформи, а городи для с/г можна було купувати без проблем

– пояснила депутатка

Ірина Патлашинська розповіла, що не мала проблем з купівлею ділянок в одному місці, оскільки така земля не є надто коштовною.

Чесно сказати, люди самі приходять і з планами, і з бажанням спільний бізнес якийсь вести, і з бізнес-проєктами під засаджування там якихось фундуків і малини, і всього іншого. Знаєте, буває один запропонував, інші там по сусідству почули. Це ж не земля під обласним центром, яка там сильно вже коштовна виходить

– розповіла Ірина Патлашинська

21,6 га – аграрне підприємство «Оберіг оптимум»

11 земельних ділянок, які раніше належали учасникам АТО, тепер оформлені на ТОВ «Оберіг оптимум». Їх загальна площа 21,6 га.

Неподалік села Маркелівка (Оваднівська сільська рада) знаходиться сім земельних ділянок фірми. Право власності на них оформлене у 2020 році. Поруч знаходиться й інші наділи, які належать «Оберіг оптимум». Крім того, фірма має ще чотири ділянки на Турійщині (колишня Овлочинська сільська рада).

Керівник «Оберіг оптимум» Петро Жуковський також каже, що землю йому запропонували купити самі учасники АТО.

Сьогодні, якщо ви цю тему зачепили хвилюючу, АТОвцеві, окрім того, щоб від тої землі відмовитися або її продати, або її віддати в селищну раду, у нього більше варіантів немає. Чому? Тому що він отримав землю не найкращу, а я б сказав найгіршу – це перший момент. Другий момент – на цю землю вже є податкове навантаження – півтори тисячі гривень. З першого січня закон вступив в силу. Верховна Рада проголосувала 30-го листопада. Три тисячі треба заплатити за кожні 2 га землі. Окрім того, та ж земля непридатна для того, щоб її обслуговувати. Тобто в людей інших варіантів немає. Або платити по три тисячі гривень щороку і чекати, що може буде щось краще

– додав він

Я вже не зовсім радий, що я ту землю купив. Чому? Ті землі на таких болотах, я здуру купував, не особливо вникав. Вам би було варто поїхати. Їм ту землю дали. Ну, вони так само брали, що їм давали. Це вони продавали в основній масі своїй, тому що треба мати засоби, треба мати розуміння у цьому процесі. А найгірше, що ті землі не зовсім придатні для того, щоб їх обробляти

– розповів Петро Жуковський

21 га землі – у аграрія Олега Тарарая

11 ділянок площею 21,2 га належать волинянину Олегу Тарараю. Він є засновником та керівником низки аграрних компаній на Волині. Серед них і Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство імені Івана Франка. Олег Тарарай є керівником та власником фірми.

Підприємець Олег Тарарай. Фото видання «Конкурент»

Неподалік села Ниви-Губинські він володіє дев’ятьма ділянками, які виділялись учасникам АТО. Право власності на них Олег Тарарай зареєстрував упродовж 2020-2021 років. П’ять з них орендує Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство імені Івана Франка. Поруч це ж підприємство орендує й інші наділи.

Ще дві ділянки знаходяться неподалік села Липа (колишня Перемильська сільрада). Право власності на них зареєстроване 22 грудня 2020-го та 26 січня 2021-го року. Поруч вже загадане підприємство Олега Тарарая також орендує інші землі.

***

Безумовно, продавати свою землю, чи ні – вирішувати лише самим учасникам бойових дій. Однак, перешкоди на шляху до отримання наділів, могли стати полем для зловживань. Завдяки цьому у підсумку вигоду з такої пільги отримують не стільки захисники України, як ті, хто скористався описаною схемою.

Аліна БЕКЕРУК

Публікації за темою:

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X