Фахівець зі столиці розкритикував обрізку дерев у Ковелі

Зоряна Бодялова
17.02.2025 в 13:40 · 6 хв читання

Чи раціонально під час війни витрачати гроші на такий «догляд» за деревами?

На написання цього блогу мене наштовхнула робота над матеріалом для луцького misto.media «У Луцьку зрізали 28 дерев, уражених омелою. Чи є спосіб зберегти насадження». Ділюсь думками з цього матеріалу, які можуть бути цікавими саме для ковельчан.

Що відбувається на центральній вулиці Ковеля з деревами

Протягом лютого на вулиці Незалежності працівники КП «Добробут» обрізали дерева. Як розповів директор цього підприємства Ігор Михалевич, це – планова обрізка. При ній мають забирати близько 30% гілок, залишають стовбур і нові паростки. Проводять її раз в три роки в холодну пору року.

Я показала фото обрізки відомому арбористу з Києва Володимиру Ветроградському (саме він лікував липи від омели у селі Іванчиці Луцької громади). Він вважає, що з дерев знято не 30%, а 80-90% крони.

Цей спосіб обрізки розповсюджений на Волині, але не має нічого спільного з фаховим доглядом за кроною дерев. Його застосовують раз на 3-5 років, щоб сильно та швидко обмежувати крону в умовах міського простору. Це середній варіант між «полардінгом» та «глибоким омолодженням (кронуванням)»

– коментував практик-арборист, інспектор з обстеження зелених насаджень Володимир Ветроградський

Фахівець пояснює, що робиться з деревами після такої процедури: вони відрощують вторинну крону з неприродною та не стабільною структурою, а гілки можуть передчасно поламатися. Потім їх «доб’ють» патогенні гриби та дуплистість внаслідок наявності великих ран, які не можуть загоїтись. Тобто дерева можуть вижити, але не в змозі прожити свій природний нормативний вік.

Правильний догляд за кроною дерева – той, якого не видно. Адже майстер виконує обрізку наближено до природної архітектоніки крон. Після роботи з деревом може бути багато зрізаних гілок, але за формою дерева цього втручання не видно.

Фаховий догляд за стовбуром в умовах урбанізованого середовища також передбачає заходи, спрямовані на підвищення просторової стійкості та життєздатності дерев з вадами стовбура.

Мій підхід може бути схожим на європейський. Якщо вам так зручно, можете так сприймати. Але він не тотожний, він – український. Краще сприймайте його як український стандарт якості

пояснює свою авторську техніку роботи арборист Ветроградський

Ще трохи про обрізку в Ковелі

Крім планової обрізки раз в три роки, є ще санітарна: її можуть проводити у будь-яку пору року: прибирають хворі, заражені або просто завеликі гілки.

Допускається в Ковелі й «шокова» обрізка, коли залишається голий стовбур. Її застосовують при першому кронуванні великого дерева та для дуже уражених шкідником дерев. Такий метод застосували для дерева на Сагайдачного через омелу – вічнозеленого напівпаразита.

В місті не повинно бути великих дерев, адже під час сильних вітрів вони можуть впасти. Варто взагалі переходити на декоративні види з меншими кронами. До слова, в цьому році для нас обрізка дерева важлива ще і тому, що ми плануємо обробляти їх біопрепаратами від американського метелика. Тобто чим менша крона, тим легше буде її обробити

– поділився своїм баченням директор КП «Добробут» Ігор Михалевич

Обурені ковельчани звертаються в поліцію, щоб захистити дерева

13 лютого житель мікрорайону «Черемушки» Данило з вікон свого будинку побачив роботу комунальників з бензопилою.

Я був шокований, як по-варварськи вони пиляють дерева. Залишаться огризки, а не крони. Після цього вони будуть хворіти і з часом їх просто спиляють. Як можна, так по-дикунськи ставитись до дерев? Я хочу дихати свіжим повітрям, а не вихлопами з дороги, я хочу мати тінь влітку, щоб сховатись від палючого сонця. І це все – за наші гроші. Краще ці кошти направити на військові потреби, ніж на такий «благоустрій»

– ділиться чоловік

Він каже, що і в попередні роки намагався заступитись перед комунальниками за дерева біля свого будинку. Крім цього, він власноруч висадив тут близько 20 дерев.

Минулого року я переконав комунальника не підрізати молоденькі липи. Ми ж ті молоді деревця виходжували, підливали. А цього разу не вийшло відстояти, сказали, що все будуть пиляти! Тому я не витримав і звернувся у поліцію. Патрульні приїхали на місце. Як я зрозумів, вони телефонували і вияснили, що комунальне підприємство «Добробут» має дозвіл на такі роботи

– розповідає Данило

Авторка цих рядків цікавилась в працівника «Добробуту» з пилкою, скільки процентів крони він знімає, але конкретної відповіді не почула. Є один лише аргумент – гілки не впали на електричний провід. Мої ж слова про важливість дерев викликають нерозуміння і роздратування. Тому я також зверталась і на «гарячу лінію» міського голови, і до поліції з приводу цієї ситуації.

До слова, у Луцьку глибока обрізка заборонена. У 2021 році прийняли Вимоги до утримання та догляду за зеленими насадженнями на території Луцької міської територіальної громади (цей документ додатковий до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених у 2006 році). Але цьому передували дискусії комунальників, влади, громадськості та фахівців у сфері озеленення. Тобто зміни відбуваються, але лише після того, як люди проявляють активність.

Що можуть зробити ковельчани:

  • робити зауваження комунальникам, коли ті бездумно пиляють дерева; просто підходити та висловлювати свою думку;
  • скаржитись усно на «гарячу лінію» міського голови чи письмово; звертатись до депутатів, щоб вони порушували це питання;
  • висаджувати дерева біля своїх будинків, як це робить Данило.

Що може зробити міська влада:

  • відмовитись від таких методів «обрізки». Адже роки показали, до якого стану ці методи довели наші дерева;
  • забезпечити базове навчання для комунальників, які працюють з деревами;
  • звернути увагу на практику інших міст, в тому числі – за кордоном. Не треба нічого мавпувати, але чому не перейняти те, що підходить нам?

Очевидно, що нічого не зміниться, якщо ковельчани мовчатимуть. Гроші й надалі будуть освоювати на «догляд» за зеленими насадженнями, результати якого на фото.

Найбільш цинічно в цій історії те, що ТОРТУРИ над деревом називають ДОГЛЯДОМ за зеленими насадженнями. Це те саме, що обрізати людині руки і назвати це манікюром.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.

Поділитися

Більше про

Коментарі

Показати коментарі (24)
  1. От цікаво,а комунальники,в кого є сад біля хати-так само обрізку дерев роблять там?
    Обрізка під назвою:срала-мазала-ліпила…

  2. Нарешті! Дякую,що підняли це питання. Без обурювання немож-ливо дивитись на роботу цих вбивць зелених насаджень у нашому місті. Сподіваємось,що влада відреагує на цей допис і проконтролює так звані обрізки. Велике дякую всім небайдужим ковельчани,які втручаються в міру своїх сил за красу і затишок нашого міста.

    1. Нічого влада не зробить. Точка неповернення пройдена. Те що вже “кронували” не врятувати. Подобається комусь чи ні, але потрібно поступово викорчовувати те що залишилось і висаджувати нове. І чим швидше це почнеться тим краще. А влада зобов’язана найняти для обрізки фахівця з відповідною кваліфікацією а не рандомного бухого комунальщика з бензопилою

      1. Яка ще точка неповернення? Дерева скалічені, але живі. Просто най дадуть їм спокій

  3. Та коли це вже припинеться?! Мабуть, коли в Ковелі залишиться тільки асфальт…
    Як можна таке робити з містом, з деревами?! В якій країні ще так роблять? Ну жах!
    А давайте ще зачекаємо +30 влітку, ніде тіні не буде. І це ж масово, по всьому місту ці знущання.

  4. я не знаю для чого той Добробут взагалі існує. Мабуть дільки для того, щоб Дудка через свого родича Михалевича відмивав шалені гроші

  5. Так все ж просто. Обрізали дерева завезли на кочегарки, почеснокочегарне спалило, поганяло воду по вулиці (згідно заявам почесного кочегара він подає типу тепло до будинку, а що в будинку то його не хвилює). Потім написало що топило газом, здерло за це з дітей гроші (в разі виникнення заборгованості оте алкозалежне чмо подає так званий позов на консолідований борг, тобто в боржники включає всіх зареєстрованих в домогосподарстві в тому числі і малолітніх дітей.) А потім через модернізації викрадає гроші. І за це все платить собі 130 тис грн щомісячно. А місто має найвищі тарифи в Україні, більше 20 кочегарок які забруднюють довкілля (на дачі навіть гілку спалити заборонено, а кочегару можна посеред міста). Місто за власні кошти отримує близько 300 шт дармоїдного непотребу, настільки непотрібного що ходять типу на роботу 4 рази на тиждень. Додатково виділено 64 млн грн грошей з бюджету громади та 25 млн грн кредиту. Всей оцей комуністично совецький пережиток разом з 74 річним “дорогим товаришем, незамінним керівником алкозалежним опочесненим омудаленим бойко (ну геть Л.І. Брежнев), можна замінити банальним ІНДІВІДУАЛЬНИМ ОПАЛЕННЯМ, і тарифи рази в 3 меньші стануть і дерева не пілятимуть і довкілля збережем, і гроші в бюджеті на розвиток дитячого спорту та творчісті появ’ляться. Але ні знач комусь вигідно.

  6. Дерева в Ковелі почесно спилюють, щоб почесний їх спалив і почесно здер за газ. А не захочуть непочесні ковельчани платити, почесний звернеться в наш почесний суд і вашачесть почесно присудить до копійки те, що попросить почесний. Почесна епоха в Ковелі…

      1. Якби не кочегарне почесне шобло то і дерева б не пиляли. А так схема класна красти гроші читайте вище все роз’яснили. Дармові дерева через кочегарки перетворюють на реальні гривні, які потім трансформуються у кишені можновладців

        1. Скоріше всього, зрізані гілки-це дійсно сировина для Добробуту. Але для чого конкретно, то тут доказів нема

          1. Зрізані гілки завозять на кочегарку, кочегару платять за утилізацію гілок, кочегар спалює гілки, виставляє рахунок за як би спалений газ отримує з громадян гроші, потім влаштовує модернізацію і гроші в кишені

  7. А ще в Ковелі “почистили” кладовища. Вирізали дуби, яким понад 150 років, великі і здорові дерева, які не давали кладовищам заростати бур’яном та дикими кущами. Наразі кладовища перетворюються на непролазні хащі.

    1. І ще, не буде дерев, – не буде птахів, а буде гусінь
      Американська, ковельська-всяка
      А про кладовище – така сумно дивитись, замість красивих дубів, чагарником заростає

  8. Так а що тут такого гроші не пахнуть яка різниця де піляти, аби побільше.

  9. Це не обрізання дерев ,крони, !!!! ,це знущання над деревами по всьому Ковелі !!!, в районі сільмашу таке ж обрізання — знущання проводили ! Душа болить дивитись на таке знущання !! КОВЕЛЬСЬКИЙ МЕР НЕ БАЧИТЬ, ЧИ НЕ ХОЧЕ БАЧИТИ, ЧИ ЗОВСІМ НЕ МАЄ ТЯМИ, ЯК ТО МАЮТЬ ОБРІЗАТИСЯ КРОНИ ДЕРЕВ !!!!!!

  10. Нарешті, але вже пізно , ковельчани починають розуміти, як обрізальники познущалися, знищили більшу частину дерев міста.
    Що тепер , люди, робити, коли тупо продовжують нищити дерева?

  11. І ще, не буде дерев, – не буде птахів, а буде гусінь
    Американська, ковельська-всяка

  12. Це неподобство зупиниться лише тоді, коли відповідальні особи від керівника до прямого виконавця будуть притягнені до відповідальності та сплатять з власної кишені за кожне дерево, за кожну гілочку. Але чи це можливо у нашому місті, де створено безліч установ, комісій, які зобов’язані контролювати незаконні дії, притягувати до відповідальності, проте вони тільки оправдовують, всі неподобства, прикриваючись Законом.

  13. Треба. Заплатили пів ціни дяді якомусь, і халатно зчистили нам кисень. Руки не з того місця ростуть

  14. Правильно обрізають.Хто не згоден,проявіть терпіння до червня і побачите молоду,красиву крону дерева.В Польщі також фруктові дерева обрізають,що на перший погляд страшно дивитися,але після обрізки дерево охолоджується і дає прекрасний врожай.

    1. Якщо дерево не вмерло, то це не значить, що воно здорове. Вкінці статті на фото добре видно, в якому стані ті дерева: дуплисті, підгнилі, покручені. Якщо цей стан на твою думку є здоровим, то бажаю і тобі такого здоров’ячка.

  15. Якесь вибіркове обрізання.
    А на пішохідному переході, навпроти універмагу, при вході в парк слави, ворони як срали людям на голову так і серуть далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X