Ковель, Свято-Воскресенський собор

Що цікаво, на його місці і раніше знаходився собор, при чому і не один.
Згідно архівних даних відомо, що перший храм Воскресіння Христова у Ковелі був збудований ще у 1549 році, хоча він згорів в ході пожежі наприкінці XVII ст.
Згодом на цьому ж місці поставали й інші храми, доля яких неодноразово обривалася пожежею.
Як ось за часів Російської імперії, у Ковелі збудували Свято-Воскресенський собор. Повстав у 1877 році та освячений 16-го жовтня того ж року архієпископом Луцьким Димитрієм.
Не зважаючи на долю попередників, які неодноразово покривалися полум’ям, цьому собору пощастило вціліти в ході двох світовий війн; хоча він і зазнав невеликих змін.

Перше, на що особисто я звернув увагу, – це вежі.
Як виявляється, раніше там були вікна, а на сьогоднішній день вони є чи то зафарбованими, чи то замурованими.

Вважаю, що таку деталь варто було б повернути, так як вона є важливою складовою загального об’єму та правильного і пропорційного «насичення» храму.
Іконний розпис над входом в собор є інакшим, ніж сотню років тому.
Також над головним входом раніше знаходився грубий дерев’яний хрест; на сьогоднішній день там є «золотий» хрест, як й інші хрести на «банях» собору.

Та й взагалі, самі бані та хрести мають інакший формфактор.
Лаконічні світлі тони стін собору були пофарбовані в рожевий колір.
А бані, замість типових для царської епохи стриманих кольорів, були замінені на «оздоблений» золотий та синій колір.

Це вже навіть не моя особиста думка – це факт. Кольорова гама сьогоднішнього собору – це провал та трагікомічний акт над гарною архітектурою царської епохи.
Хоча паркан собору залишився в тих же межах, що і раніше, але навіть він зазнав змін. Навколо собору він був піднятий приблизно на пів метри вгору, хоча це й було зроблено із збереженням автентичного вигляду, а з боку вулиці Незалежності – був зрізаний.

(Фото 1915-1918 років)
Більше про

Коментарі