Ковель, Свято-Воскресенський собор

23.11.2021 16:34

Що цікаво, на його місці і раніше знаходився собор, при чому і не один.

Згідно архівних даних відомо, що перший храм Воскресіння Христова у Ковелі був збудований ще у 1549 році, хоча він згорів в ході пожежі наприкінці XVII ст.

Згодом на цьому ж місці поставали й інші храми, доля яких неодноразово обривалася пожежею.

Як ось за часів Російської імперії, у Ковелі збудували Свято-Воскресенський собор. Повстав у 1877 році та освячений 16-го жовтня того ж року архієпископом Луцьким Димитрієм.

Не зважаючи на долю попередників, які неодноразово покривалися полум’ям, цьому собору пощастило вціліти в ході двох світовий війн; хоча він і зазнав невеликих змін.

Перше, на що особисто я звернув увагу, – це вежі.

Як виявляється, раніше там були вікна, а на сьогоднішній день вони є чи то зафарбованими, чи то замурованими.

Вважаю, що таку деталь варто було б повернути, так як вона є важливою складовою загального об’єму та правильного і пропорційного «насичення» храму.

Іконний розпис над входом в собор є інакшим, ніж сотню років тому.

Також над головним входом раніше знаходився грубий дерев’яний хрест; на сьогоднішній день там є «золотий» хрест, як й інші хрести на «банях» собору.

Та й взагалі, самі бані та хрести мають інакший формфактор.

Лаконічні світлі тони стін собору були пофарбовані в рожевий колір.

А бані, замість типових для царської епохи стриманих кольорів, були замінені на «оздоблений» золотий та синій колір.

Це вже навіть не моя особиста думка – це факт. Кольорова гама сьогоднішнього собору – це провал та трагікомічний акт над гарною архітектурою царської епохи.

Хоча паркан собору залишився в тих же межах, що і раніше, але навіть він зазнав змін. Навколо собору він був піднятий приблизно на пів метри вгору, хоча це й було зроблено із збереженням автентичного вигляду, а з боку вулиці Незалежності – був зрізаний.

(Фото 1915-1918 років)

Вам може бути цікаво
Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.