Ковель, зруйнований костел Святого Станіслава

Андрій Миронюк
13.04.2020 о 14:12 · 3 хв читання

Під час Другої світової війни було знищено чимало архітектурних пам‘яток, і наше рідне місто – не виняток. На мою думку, костел Святого Станіслава був найграндіознішою архітектурною спорудою втраченого Ковеля. На колажі продемонстровано цілий та зруйнований костел, також додано кадри з авіа знімку 1939-го та 1944-го років. Прикро, що місто втратило таку красу; висота його головної вежі досягала 72 метрів. Будівлю було видно далеко за межами міста.

Проте, точної відповіді на питання «хто саме зруйнував цей архітектурний шедевр?» немає; на жаль, у нас поширена практика – «у будь-якій незрозумілій ситуації звинувачуй нацистів».

Я, певно, єдиний, хто популяризує теорію, що костел знищила саме радянська сторона…

За інформацією, костел був підірваний вранці 6 липня (саме у цей день ми святкуємо День міста, День «визволення» Ковеля). Наскільки нам відомо, німці покинули Ковель з самого рання 6 липня – прошу зауважити, що відступали із страшенним дефіцитом боєприпасів, а тепер подивіться на костел: висота головної вежі 72 метри – це ~24 поверхи; висота основного даху ~10 поверхів, уявіть, скільки вибухівки потрібно було, щоб зруйнувати костел до такого стану. Я слабо вірю (також цікавився думкою фанатиків подій 1944 року: вони стверджують, що це абсурд), що німці могли собі дозволити таке, тим паче поняття духовності та святості німцям було притаманне більше, ніж відверто антирелігійній радянській верхівці (котра починає лобіювати «віру» після 1943 року, тому що це дуже «зручно»).

Спогадами своїх рідних зі мною ділилися різні люди: двоє розповідали, що дідусі приймали участь у «визволенні» Ковеля, (один з них був сапером), та стверджують, що радянське командування наказало його підірвати; ту ж саму версію мені розповідало близько 15-ти людей, частина з яких покинули Ковель після приходу «червоних» або були виселені в ході операції «Вісла»…

Мені смішно читати контаргументи типу: «німці після 1943 використовували тактику «Выжженная земля», тому що ця тактика використовувалась відносно інфраструктури, до чого тут костел? (Але диванним історикам видніше).

Я не стверджую, що моя версія на 100% правильна, проте я не можу мовчки читати неаргументованні твердження, що це зробили німці.
Недарма Росія продовжила засекреченість документів про WW2 до 2040року, а значить – є що приховувати.

Пам’ятайте, історію пишуть переможці… @ Kovel

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (1)
  1. Ні, Андрій Миронюк, Ви не єдиний. Я завжди стверджував, що історія про зруйнування костелу нацистами – то радянська байка, яка зручна і невибаглива.
    Насправді, масштаб знищень пам’яток радянською стороною і у післявоєнний період 0 в рази більший, ніж нам досі “втирають” доморощені краєзнавці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X