Понад півтора року судять директорку за заволодіння понад мільйоном гривень з держбюджету

02.02.2025 в 18:30 · 4 хв читання

Суд над директоркою Шацького національного природного парку Марією Христецькою та її спільниками вкотре перенесли.

Їх звинувачують у шахрайстві та інших злочинах. Судові засідання з найрізноманітніших причин переносять знову і знову ось уже понад півтора року. І здавалося б, за цей час Феміда могла давно винести вирок очільниці нацпарку та її спільникам. Але Марія Христецька досі благополучно очолює установу, залишаючись непокараною, – повідомляє «ВолиньPost», журналісти якого побували на крайньому судовому засіданні у цій справі, що відбулося 24 січня.

Коротко про справу Христецької

У 2022 році правоохоронці викрили Марію Христецьку на незаконній схемі збагачення. Слідство встановило, що директорка оформила на роботу в нацпарк шість людей. Останні на робочому місці фактично не перебували, але заробітна плата їм нараховувалася. Гроші між собою ділили учасники схеми. Таким чином, завдані державі збитки становили близько мільйона гривень.

Реалізовувати план директорці допомагали четверо працівників нацпарку: інспектор з охорони природно-заповідного фонду Василь Стрильчук; начальник відділу рекреації, пропаганди та екоосвіти Тарас Юрчук; заступник директора з наукової діяльності Василь Матейчик та Наталія Поліщук (посада невідома).

Також обвинуваченим по справі проходить співмешканець Христецької – Сергій Маковій, якому липові працівники передавали кошти. Відтак, очільницю нацпарку звинуватили у скоєнні одразу чотирьох злочинів:

  • шахрайстві, вчиненому за попередньою змовою групою осіб;
  • привласненні або розтраті чужого майна;
  • використанні завідомо підробленого документа;
  • службовому підробленні.

Чому суди тривають так довго?

Прокуратура передала справу в суд ще в травні 2023 року. Але за цей час – рік та вісім місяців – вона майже не просунулася вперед.

Спершу не могли визначитися з судами… Спочатку справу слухали у Шацькому райсуді. Був один суддя. Потім Христецька захотіла, щоб її судила колегія з трьох суддів.

По тому через конфлікт інтересів справу передали Старовижівському суду.

Однак і там за справу не взялися, адже «чомусь» виявилося, що склад суду визначили з порушенням встановленого порядку. Врешті розбиратися в цій історії доручили вершителям правосуддя із селища Любешів.

Тож нині справу розглядає колегія любешівських суддів в складі Андрія Савича, Віталія Глинянчука та Ольги Цибень. Захисником одного обвинуваченого є Микола Сорокопуд, решту – захищає Сергій Степанюк. Прокурором виступає Леонід Сасюк. Підсудні та їхні адвокати перебувають у залі Шацького суду та спілкуються із суддями в режимі відеоконференції (мовляв, далеко дістатися із Шацька до Любешева).

І в Любешеві – халепа

Однак і в Любешівському суді дати руху справі ось уже понад пів року не можуть. З найрізноманітніших причин судді змушені знову і знову переносити засідання – то адвокат у відпустці, то хтось з обвинувачених захворів, то ще щось.

Наприклад, чотири місяці тому, коли ми були присутні на засіданні, його відтермінували, бо новопризначений адвокат Микола Сорокопуд був за кордоном. А після повернення на батьківщину йому, мовляв, потрібен буде час для ознайомлення зі справою.

Але крайнє судове засідання, яке відбулося 24 січня, знову перенесли, і знову з тієї ж причини – Сорокопуд поїхав за межі країни у відрядження. Своє клопотання про чергове перенесення справи він надіслав… за 7 хвилин до початку засідання.

Журналісти вирішили звернутися до захисника за коментарем та поцікавилися, чому ж він взявся за цю справу, якщо вже двічі не був присутнім на судах.

Один раз перенесли, бо мені справу треба було вивчити, другий раз – бо я поїхав. Є якісь об’єктивні причини, накладки, всяке може бути. Є інколи невідкладні судові засідання, які не переносяться. На інших засідання у цій справі я був. Тому до мене якісь претензії, що я не з’являюся – безпідставні

– сказав Микола Сорокопуд

Цього разу судовий розгляд перенесли на 19 лютого.

Нічого ні в кого не змінилося, ніхто у відрядження не їде цього числа?

– запитав у присутніх головуючий суддя Андрій Савич, обираючи дату наступного засідання

Прокурор Леонід Сасюк у коментарі зазначив, що обвинувальний висновок вже оголошений. Тож на наступному судовому засіданні стороною обвинувачення будуть подаватися докази.

На скільки ще затягнуться судові розгляди сказати важко. Тим часом обвинувачена Марія Христецька і досі здійснює фінансову та господарську діяльність у Шацькому національному природному парку, залишаючись на посаді директора.

Поділитися

Більше про

Коментарі

Показати коментарі (6)
  1. Якби якогось простяка взяли ,то уже давно на зоні був . А тут звʼязки і гроші непозволяють нашім суддям винести вердикт !!! Все рішають як далі відтягнути і замилити очі ,! Суд і так рішить зрозуміло що —щуку в річці утопить !!! А судді хто??? ……

    1. Дурному ясно можна садити Машу разом суддю і прокурора-інваліда усіх з конфіскацією по третє коліно родичів. Тилові гниди, глисти і за їх люди гинуть щоб таке гімно жило

  2. Якщо Україна не подолає корупцію, то корупція подає Україну! пише:

    В Україні справно працюють лише журналісти. Честь їм і хвала! Тільки вони викривають корупцію, бо всі решта органів, які за посадовими обов’язками повинні це робити, імпотентні.

  3. Уточнення. В Україні, а особливо на Волині далеко не всі журналісти справно працюють. Тих хто по справжньому викриває зловживання місцевої влади на пальцях можна порахувати. А більшість інтернет-видань лише вдають з себе незалежних, а працюють на владу, контрольовану відомою політичною силою. Так, на сайті “Шацьк.район” 24 січня був матеріал аналогічний з журналістським розслідуванням видання “Сила правди” під назвою “Світязь: хто і як захопив пляж на березі озера та будує рай для віпів”. Але вже 25 січня ця публікація була видалена з грифом “404-такої сторінки на сайті більше не існує”. Тобто, авторка-журналістка очевидно спочатку “лахонулась”, а потім змушена була видалити невигідну керівництву сайту публікацію, адже їм від своїх “патронів” від влади могло дістатись “на горіхи”. Адже фігурантка цієї судової справи Христецька мабуть чимало знає і про дерибан землі біля Світязя. А якщо буде мовчати, то її покровителі, які сидять у відділі по управлінню майном обласної комунальної власності Волиньоблради на чолі з Недопадом через адвоката-рішалу Сорокопуда допоможуть їй уникнути кримінальної відповідальності або за строками давності або суд дасть умовний термін. До речі, на одному із фото на фоні приватної території біля Світязя, зробленого розслідувачами “Сили правди” в компанії можновладців фігурує дружина Сорокопуда – нардеп від партії “За майбутнє” Ірина Констанкевич. От вам і вся “музика”. То як на Волині побороти корупцію ?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X