Співали, сварилися і билися: у Скулині на Ковельщині поскандалили через церкву

11.06.2022 о 11:17 · 7 хв читання
Фото: 12 канал

На Ковельщині у селі Скулин місцеві жителі посварилися і навіть побилися через церкву. Точніше, через її приналежність. Меншість, а це двадцять людей разом зі священником, проти переходу храму до ПЦУ. Хоча відповідне рішення вже прийняли на зборах.

На подвір’ї церкви зібралися сотні людей, духовенство і повно поліції. Конфлікт намагалися вирішити мирним шляхом, але, на жаль, не вдалося, – розповідає Марія Вавринюк у сюжеті 12 каналу.

20 людей проти 400

Це не престольне свято, не концерт церковного хору і не краєзнавча екскурсія пам’ятками села Скулин на Ковельщині. Так багато людей прийшли до місцевого храму Святого апостола Івана Богослова, щоби вперше помолитися у церкві рідною мовою.

Джерело: 12 канал

Можливо, буде те осяяння, дійде до них, що зараз дуже важливо, щоб правили українською мовою

– каже місцева мешканка Ольга

5 червня відбулися збори церковної громади. Більшість, понад чотириста людей, підтримують перехід храму до Православної церкви України. Не хочуть покидати лоно московського патріархату близько 20 людей. Настоятель отець Федір Шамайло – разом з ними.

Завжди так було, і це є тим важелем, який і керує порядком у країні і взагалі у світі: менша частина має піти за більшою

– вважає місцева мешканка Ольга

Отримавши указ від владики Луцького і Волинського Михаїла про те, що їхню церкву прийняли у клір ПЦУ, вирішили звершити молебень. Запросили священнослужителів із сусідніх сіл, адже знали, що прихильники УПЦ МП разом зі священником підготували їм «сюрприз». А саме у храм їх вирішили не пустити.

Джерело: 12 канал

«Самі відганяють нас від церкви»

Правили службу під дверима церкви отець Федір та священник із сусіднього Білина, який нині, як ми зрозуміли, без парафії. У когось на очах сльози, але люди продовжували співати. Говорити категорично не хочуть. Тож, йдемо до більшості, яка зібралася біля храму.

Ми були вражені історіями, які почули від місцевих мешканців. Чимало з них відвідують храми у сусідніх селах, адже у своїй церкві священник їх не визнає.

Особисто мене священник не хоче приймати в цьому храмі, оскільки я з чоловіком вінчана в українській церкві. Не допускає нас до сповіді, до причастя, хоча дітей моїх він охрестив

– ділиться місцева мешканка Марія

А для того, щоб посповідатися у цьому храмі та в отця Федора, подружжю слід узагалі перевінчатися.

Джерело: 12 канал

До причастя я вас не допущу до того часу, поки ви не перевінчаєтеся

– переказує слова батюшки жінка

Кажуть, поки не було війни, ще терпіли, але нині, бачачи, що відбувається в країні, не можуть бути осторонь. І, як виявляється, це далеко не поодинокі випадки.

Наречена з української церкви, жених з московської – все, вінчати не буде. Якщо дитина народилася, а мама в українській хрещена – теж хрестити не буде, бо мама з неправильної церкви… Уже в людей теж терпець урвався

– висловилася місцева мешканка Галина
Джерело: 12 канал

Цього року на Великдень храм у Скулині був майже порожнім, бо ж люди пішли святити паски у сусідні села у церкви ПЦУ.

Самі відганяють нас від церкви. Хіба б я їхала на десяте село паску святити? Чи до сповіді. Самі відганяють

– розказує пані Галина

Разом із тим місцеві були би раді, якби священник перейшов до ПЦУ разом з ними.

Ми так йому й казали. Коли краще, коли гірше, але він повинен бути з людьми. Не з кучкою, а з усім селом

– вважає місцева мешканка Віра

Прихожани не стримували емоцій

Тим часом отець Федір категорично сказав, що лишиться зі своєю «двадцяткою». Так він називає своїх парафіян. Прихильники УПЦ МП і далі служили біля храму. Селяни ж попросили священника поговорити. У відповідь співати почали ще голосніше. Люди ж просили повернутися обличчям до них.

Не дочекавшись кінця безперервної служби, священники намагалися поговорити з отцем Федором і його «двадцяткою». Зокрема донести те, що церковна громада має право змінювати конфесію.

Джерело: 12 канал

От тільки прихильники УПЦ МП не те, що зборів громади не визнають, а й саму Православну церкву України не вважають церквою. Як запевняють ці люди, рішення про церковну підлеглість має приймати їхня парафіяльна рада, а не всі, хто мешкає у Скулині.

У відповідь на заклик священника переходити до ПЦУ люди хотіли почути отця Федора, втім, слово взяв його заступник. Говорити ставало деталі важче, адже прихожани не стримували емоцій. Компромісу дійти не вдалося. Отець Федір і його прихильники почали співати далі. Тим часом священнослужителі ПЦУ із громадою стали служити молебень. Співи обидвох сторін злилися. Різниця лише у мові: українській та російській. Градус суперечки наростав.

Джерело: 12 канал

Уникнути шарпанини не вдалося

Подекуди словесні перепалки обох сторін переросли у фізичні. Жінки від побаченого почали кричати. Тому ситуація ставала дедалі критичнішою. Чоловіки, які стояли під храмом, і стали щитом зі священниками, приїхали допомогти відстояти церкву.

Крики, іноді й лайка. Церковні співи лунали одночасно. Врегулювати ситуацію намагалися поліцейські. Отця Федора і благочинного Ковельського району ПЦУ отця Іоана Бониса правоохоронці відвели на розмову. Втім, тривала вона недовго і, на жаль, результату не дала. На другу годину розбірок ситуація досягнула піку. Уникнути шарпанини не вдалося.

Іоан Бонис / Джерело: 12 канал

Поки люди сварилися, чоловік, який упав під час розбірок, усім своїм виглядом демонстрував, що з ним щось не так. Та коли приїхали медики і чоловік їх побачив – йому одразу стало краще, і від допомоги відмовився.

«Хто не знає «Вірую» – той розкольник»

Минула третя година протистояння. Зайти у храм так і не вдавалося. Одні запитували, що тримає людей у московському патріархаті? Інші відповідали, що його не існує:

Всі церкви українські, зараз немає російських церков!

Як доказ люди демонструють статут церкви. Але більше, ніж обкладинку, не показують.

У тому томосі, що дав нам Алєксій Другий, він дав нам право бути самостійними

– запевняв отець Федір
Священник Федір Шамайло / Джерело: 12 канал

Говорити почали про канонічність. Отець Федір переконаний, що ПЦУ – розкольники. Хоча не тільки ПЦУ.

Хто не знає «Вірую», символ віри? Одиниці знають. А хто не знає «Вірую» – вже не християнин, а розкольник

– заявив священник

Тому своїй вірі, сказав батюшка, він не зрадить.

Також він вважає, що лише його церква істинна і правильна, яка вже порвала усі зв’язки з москвою.

З іншого боку священники наголосили на тому, що на останньому соборі УПЦ МП документів, які це підтверджують, так і не показали. А вимагати від російської церкви автокефалію безглуздо як мінімум тому, що РПЦ не має права її надавати, і в Україні вже є єдина автокефальна церква, яка отримала Томос від Вселенського патріарха Варфоломія. Аргументи одних і інших не допомогли.

Залучили до п’ятдесяти правоохоронців

Паралельно із градусом суперечок зростала й кількість поліцейських на території храму. Очікувати можна було чого завгодно, тому залучили до п’ятдесяти правоохоронців. Коли на вулиці почало сутеніти і вирішенням конфлікту не пахло, охоронці правопорядку вирішили вкотре переконати отця Федора і його «двадцятку» відступитися й дати опечатати храм.

Джерело: 12 канал

На жаль, пропозиція «покинути подвір’я церкви» стала єдиною, з якою погодилися обидві сторони конфлікту. Але розмови на цьому не стихли, а продовжилися вже за ворітьми храму.

Поліцейські опечатали усі двері храму до вирішення конфлікту мирним шляхом. До слова, отець Федір зазначив, що буде шукати юристів, подаватиме до суду і, таким чином, відстоюватиме церкву.

Більшість церковної громади, яка вже прийняла остаточне рішення про приєднання до ПЦУ, запевнила, що зроблять усе, аби їхній храм не мав зв’язків із агресором і молитва лунала українською мовою.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (33)
 1. “Попа” московського і всея фсб – на зону! Своїх 15 він давно заслужив. Навіщо панькатися з відкритим ворогом під час війни?

 2. Нагадую журналістам,що молиться УПЦ не на російській а на церковнослов’янській мові. І навряд чи там вся сільська громада ходить постійно до церкви. Ну хіба що на Паску. Ось ця двадцятка і є постійні прихожани,а ті тільки заходами. Для чого захожанам церква? Ради принципу?

  1. НЕ ІСНУЄ НІЯКОЇ ЦЕРКОВНОСЛОВЯНСЬКОЇ МОВИ Є КОЗЛЯЧИЙ ПУТІНСЬКО-ГУНДЯЄВСЬКИЙ ЯЗИК-ДАВАЙТЕ СОБАКИ ДИКІ КРЕМЛІВСЬКІ ЗА РУСЬКИМ КОРАБЛЕМ

 3. кацапського попа на Водохреще треба перехрещувати в холодній воді, щоб до нього дійшло, що московський сатанат своє віджив в Україні

 4. Молодці,люди тримайтеся! Господь з вами!
  Ви на правильному шляху! Ви захищаєте свою церкву! УПЦ–Христова Церква,де Божа благодать.ПЦУ– порошенківська організація,створена Порошенком щоб вибороти пост президента на виборах.
  Справжні християни так не поступають як
  це роблять пц -ушники.Це збіговисько організували,збіговисько своїх рашистів.Подякуйте за це гниді,скулинському свободівцю.

  1. Московська церква не може бути істинною.Путінська церква є сатанинською сектою що сповідує диявола…

  2. Ти не Богу молися, а фсбогу. Будеш ти горіти в пеклі разом із своїм “попом” московським і всея фсб!

 5. Господу Богу помолимся за упокой врагов наших московских гнид от Кирила

 6. Мені більше подобається, коли читаю чи взнаю, що громада за громадою разом зі священниками відрікаються від залежності від московського патріархату. Із 360 парафій на Волині покинули цю секту за останні 3 місяці війни майже пів сотні. Але що ще або як нас має знишити чи принизити путін з кірілом, щоб ми відреклися від опіки МП навіки вічні? Невже священослужителі МП не розуміють, що сама їх церква є неканонічною? Порийтесь, святі отці, в історії, а не піддакуйте словам своїх кремлівсько-комуно-кегебістським наставникам.

 7. ОРКська істинна церква за війну.20 путінських орків мутять воду в селі.Відправте їх на московію.

 8. Коли московький піп заходить до церкви то по хрестам та іконам починають бігати чорти

 9. Якою може бути божа благодать від терористичної секти Кірила Путіна всі бачили в Бучі,Ірпіні,Гостомелі

 10. Ви люди чи нелюди? Чим ви всі,ті що пишете такі гидкі коментарі,відрізняєтесь від рашистів? Залиште в спокої священників.

  1. Смердючі московські священники прийшли на українську землю як і Орки- тільки раніше

  2. Ти чортів священниками називаєш? Почаївською наркотою закинулась?

 11. Заколот роблять ті хто не ходить до церкви… Це як Ленін розкулачував і палив все на своєму шляху… Людина вільна… І має право ходити в любу церкву…

  1. Та віддась вам БОГ по справам вашим з сторицею.
   Буде церква та ні хто не буде туди ходити бо люди стають злими і все роблять за гроші. Продались
   А скільки український батюша привіз ТІТуШОК 400

   1. Господь воздасть всім хто дивиться в сторону Москви по ямці 1 на 2 метри-кожному колаборанту та Орку…

 12. В країні війна а вороги з московії в рясах мовою ворога читають проповіді в храмах , розповідають про наших колишніх братів росіян, які вони хороші

 13. Гоніть Орків з села.І буде вам щастя.20 ОРКІВ НА СЕЛО ЗАБАГАТО.Все що має відношення до кремля- за руським кораблем!!!

 14. У Львові горіла церква Московського патріархату.

  Раніше вхід у цей храм заливали монтажною піною і залишали написи “будинок путіна” та “чорти ФСБ”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X