У громаді Ковельського району не хочуть називати вулиці на честь Героїв України

17.12.2023 в 11:08 · 6 хв читання
Сергій Карпук / Фото: «People UA»

Війна росії проти України триває вже майже десять років. А у Шацькій громаді Ковельського району все думають над тим, як знайти спосіб не називати вулиці на честь українських Героїв, які віддали своє життя за нашу свободу. Також тут всіляко уникають згадок про видатних національних діячів сучасного і минулого. Сумно і огидно спостерігати за тим як колишні представники Партії регіонів придумують щораз хитромудріші способи, щоб зберегти у Шацьку денаціоналізований заповідник без українських Героїв і української ідентичності.

Про це пише депутат Шацької селищної ради від ВО «Свобода» Андрій Лисий, – повідомляє «Волинь UA».

За його словами, ще 23 червня 2023 року комісія, очолювана заступником Шацького селищного голови Ольгою Сахарук, подала на розгляд сесії Шацької селищної ради проєкт рішення щодо перейменування вулиць на підставі Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборони пропаганди їхньої символіки» (далі – закон про «декомунізацію»). Але для нових назв вулиць були запропоновані абсолютно «нейтральні» прикметники: травнева, спортивна, вишнева, квіткова, лісова, затишна, тиха, липова, світанкова, тощо. Однак на сесії депутати не підтримали даного рішення.

Розпорядженням Шацького селищного голови Сергія Карпука за №183-р від 29 червня 2023 року була створена нова комісія. Її очолив депутат Андрій Лисий.

12 грудня 2023 року відбулась позачергова сесія Шацької селищної ради, на якій вдруге мало розглядатись питання щодо перейменування вулиць, провулків та інших об’єктів. Після довгих суперечок питання щодо перейменування вулиць в Шацькій громаді депутати відклали. А все через страх давати вулицям україноцентричні назви. Як і раніше у владі Шацька знайшлися люди, яким до вподоби перейменовувати вулиці на честь представників флори та фауни, явищ природи. Але тільки не воїнів, які загинули, віддаючи своє життя в боротьбі з російськими загарбниками.

Згідно з розпорядженням Шацького селищного голови Сергія Карпука була створена комісія щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків та інших об’єктів на виконання Закону України про «декомунізацію», в яку входять старости громади, депутати, члени виконавчого комітету, працівники апарату Шацької с/р, громадські діячі, історики, науковці. Комісія визначила 30 вулиць (провулків) в громаді, які підпадають обов’язковому перейменуванню відповідно до Закону України про «декомунізацію».

При прийнятті рішення про нові назви вулиць комісія керувалась Законом України про «декомунізацію», думкою громадян, які надійшли від Загального відділу Шацької с/р при громадському обговоренні, роз’ясненням Українського Інституту Національної пам’яті, де вказано, що під час роботи з перейменування слід взяти до уваги для увічнення пам’яті вшанування Героїв Небесної сотні, воїнів АТО, які загинули за суверенітет і територіальну цілісність України. Важливо при перейменуванні забезпечити увічнення пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті. Організації, структури або формування, що існували протягом ХХ століття, метою діяльності яких було здобуття (відновлення) або захист незалежності України. Осіб, які зробили значний особистий внесок в розвиток науки, освіти, культури та інших сфер суспільного життя задля формування історичної свідомості українського народу.

Найбільше з опитаних жителів громади в письмовому виді було прохання залишити рішення комісії щодо нових назв вулиць, яке надійшло на розгляд комісії від загального відділу Шацької с/р. Однак, за один день до позачерговій сесії Шацької селищної ради, апарат ради виставив проєкти рішень щодо нових «нейтральних» назв вулиць. Таким чином, повністю проігнороване рішення нашої комісії

– висловився Андрій Лисий щодо даної ситуації

Наприклад:

  • с. Мельники: з вул. «1 Травня» на «Травневу» (рішення комісії – «Героїв України»);
  • с. Мельники: з вул. «Колгоспна» на нейтральну «Квіткову» (рішення комісії – «Героїв Крут»);
  • с. Пульмо: з вул. Жовтнева на «Затишну» (комісія – «Героїв України»);
  • с. Пульмо: з вул. «Африкантова» на «Тиха» (комісія – «Героїв УПА»);
  • смт Шацьк: з вул. «Степана Шковороди» на «Відродження» (обурює те, що ця пропозиція від одного жителя, а комісія і 51 житель – «Степана Бандери»);
  • смт Шацьк: з вул. «1 Травня» на «Єдності» (комісія – «Галини Зуб»);
  • смт Шацьк: з вул. «Гагаріна» на «Костянтина Чеснокова», члена КПРС з 1950 року (комісія – «Леоніда Каденюка»);
  • смт Шацьк: з вул. «Мічуріна» на «Гетьманська», запропонована всього одним жителем громади (комісія і 51 житель – «Симона Петлюри»);
  • с. Світязь: з вул. «Жовтнева» на «Варшавська» (комісія – «Героїв Небесної сотні»);
  • с. Світязь: з пров. «Жовтневий» на «Затишний» (комісія – «Героїв Небесної сотні»);
  • с. Світязь: з вул. «Вереснева» на «Ковалівка» (комісія – «Івана Франка»);
  • с. Світязь: з вул. «8 березня» на «Липова» (комісія – «Василя Стуса»).

Як каже депутат Андрій Лисий, постає питання: з якою державою ідентифікують себе представники влади Шацької селищної громади? У них є патологічне несприйняття українських національних Героїв? Чи вони не поважають українських воїнів, які відали своє життя у війні з московитами? А може там просто бояться давати вулицям виразні україноцентричні назви, бо припускають, що сюди прийдуть російські окупанти? Тому хай ліпше будуть волошкові, світанкові, травневі і ягідні вулиці, ніж Героїв УПА, Героїв України, Степана Бандери, Романа Шухевича, Василя Стуса чи Симона Петлюри?

В чому ж причина такої слабкодухості в громаді, яка розташована на Волині – краю, який багатий традиціями УПА та національно-визвольної боротьби? Напевно у тому, що в оточенні сьогоднішнього керівництва Шацької селищної ради працюють колишні члени Партії регіонів або їх прихильники. Це вони голосували в Шацькій районній раді за прийняття російської мови як другої державної в 2012 році. А сьогодні мають вплив на голову громади і на прийняття рішень щодо перейменування вулиць. Тому вони не хочуть бачити наших Героїв в нових назвах вулиць для увіковічення пам’яті. І абсолютно не зацікавлені у тому, щоб виховувати молоде покоління у патріотичному дусі. Про що можна вести мову, коли у селі Світязь по сьогодні недалеко від шкільної гімназії Обеліск Слави «прикрашає» велика п’ятикутна зірка. Може, ця зірка чекає на «рускіх асвабадітелей»?

Враховуючи підступну маніпуляцію з боку апарату Шацької селищної ради, Андрій Лисий запропонував зняти з розгляду сесії підтасоване питання щодо перейменування вулиць і врахувати в проєкті думку комісії, яка висловила її ще 11 листопада 2023 року. А рішення про перейменування перенесли на іншу сесію ради. Цікаво, що місцева влада проігнорувала думку комісії, яка обиралась розпорядженням голови селищної ради Сергієм Карпуком.

Згідно із Законом України про «декомунізацію», голова ради при повторному перейменуванні вулиць (провулків) має право одноосібно перейменувати вулиці (провулки). Але, напевно, боїться брати на себе відповідальність. Тому вирішив це зробити руками депутатів. Хотілося б, що у керівництва селищної ради та депутатів вистачало мужності і свідомості прийняти виважені та правильні рішення.

Зі слів Андрія Лисого, варто зазначити, що Шацька селищна рада менш ніж за місяць до повномасштабної війни, 27 січня 2022 року №20/3 не підтримала рішення щодо приведення у відповідність до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборони пропаганди їхньої символіки». Ось все, що потрібно знати про рівень свідомості та патріотизму окремих представників місцевої влади.

Поділитися:

Більше про

Коментарі

Показати коментарі (26)
  1. прийде час і цей режим засудять. режим вбивць, казнокрадів, маріонеток, продажних шкур

    1. Придорук! Назвіть хоча би одну вулицю – Полеглих Героїв України. А тебе під@раса ми знайдемо…

  2. Кожну вулицю називати ” вул Героїв Небесної сотні” теж якось занадто. Чому всі вулиці мають бути названі в честь когось?

    1. Є Герої України. Є загиблі, що жили на вулицях міст і сіл. Є багато інших варіантів, якщо є справжнє бажання позбавитись від ворожих символів.

  3. Напевно фактичної кількості вулиць не вистачить на прізвища всіх полеглих у боях, тому як вихід-нейтральні назви.

  4. А військовий квиток з совєцькою символікою щось не заважає воєнкомам призивати людей. Там же чітко зірка й напис СССР. Я к це відповідає закону, чому їх не вилучили з обігу і не видали нові? Чи то такоє головне вулиці перейменувати?

  5. Вони наші герої,але боюсь,що не вистачить вулиць. Хіба головне це назвати вулицю ім’ям героя? Маразм. Не це потрібно рідним та дітям наших героїв.

  6. У старих військових квитках є
    записи де людина служила і
    це враховується для підрахунку
    трудового стажу, це важливо і
    скріплено печатками військових
    частин. Тих частин вже можливо
    немає, а військовий квиток
    важливий документ і заміні
    не підлягає.
    Замаскованих москальських
    бля..ей хватає. Дуже погано
    що відповідні служби погано
    працюють.

    1. Бред собачий у військоматі є облікова картка і ПФУ дає запит і отримує відповідь в разі відсутності військового квитка. Це чергова відмазка. Є закон який забороняє радянську символіку без виключень А тут на першій сторінці зірка напис СССР “военный бмлет. А як же цей запис відповідає ЗУ Про державну мову. Документ виданий державним органом заповнений і виконан не державною мовою

  7. А може вам роки, що відпрацьовані при СРСР не включати до трудового стажу при виході на пенсію? А також анулювати всі дипломи, що видані при СРСР?

  8. Звісно анулювати там пряма совєцька пропаганда всі вчили історіюКПСС, Марксистсько-Ленінську філософію,політекономію соціалізму. Готові москальський консерви пропагандони з совєцькими мізками. Ще знести всі міські та райради бо там смердить совєтам. В тих приміщеннях сиділи комуняцькі керівники

    1. Сходи до московського попа на привокзалці, нехай продасть тобі нову кацапську методичку. Твоя вже мохом поросла і від неї на кілометр смердить.

      1. Ти консерва москальська вивчи Українську “привокзалці” Українською -привокзальці буде. Знову спалилось чмо кацапське. Краще не відкривай свою витрахану пащу, Кончене москороте

  9. Засіпався багатонікий двоголовий пітух. Він завжди так сіпається, якщо хтось чіпає залишки кацапської комунофашистської символіки.

  10. Відійшли від теми.
    Мова йде про те, що
    влада в Шацьку не бажає
    перейменовувати вулиці
    на честь героїв України.
    Чи у нас немає героїв ?
    Ось у чому питання !

    Поясніть нам будьласка,
    що всі міста і села роблять
    неправильно , а у вас правильно.
    Поясніть чи є в Україні історичні
    герої, діячі та герої сучасності ?

  11. Мабуть вода Світязя, яка багата
    сріблом, йодом та гліцерином
    зробила владу в Шацьку такою
    особливою і розумною.

    Не здивуюсь , що більшість з
    них ходить в гундяєвсбку церкву.

  12. За військовий квиток.
    У РТЦК та СП за 100 доларів
    я собі таку облікову картку
    зроблю, іншими словами
    військову службу допишу,
    де зовсім не служив.
    Ось різниця картки з
    військовим квитком,
    де є записи давніх років
    які скріплені мокрою печаткою
    військової частини ( якщо ви розумієте що таке мокра печатка)

    У пенсійному , тільки не грамотний
    спеціаліст може повірити відповіді
    з РТЦК та СП, зробленої з картки.
    Для нарахування стажу береться
    тільки старий, пошарпаний військовий квиток з мокрими
    печатками військових частин про
    проходження служби людиною.

  13. В першу чергу військовий квиток,
    якщо відсутній, тоді запит в РТЦК
    та СП. Де з карточки якщо вона є,
    візьмуть данні про проходження служби.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X