У справі благодійниці та ухилянтів «засвітилася» Ковельська районна військова адміністрація

28.04.2024 о 11:35 · 7 хв читання

У Печерському районному суді перебуває кримінальна справа, у якій фігурують директори волинських благодійних фондів «Допоможемо разом Україні» і «Воля й перемога». Їхніх керівників Наталію Кушнір та Геннадія Федорчука звинуватили у незаконному переправленні за кордон близько трьохсот військовозобов’язаних. За версією слідства, чоловіки платили за такі «послуги» по три-чотири тисячі доларів.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, що справу передали до суду ще у червні 2023 року, однак її розгляд досі не розпочали.

Заробляли на ухилянтах тисячі доларів?

За версією слідства, у вересні 2022-го очільниця луцького благодійного фонду «Допоможемо разом Україні» Наталія Кушнір організувала схему втечі за кордон ухилянтів через систему «Шлях». До роботи вона нібито залучила волонтера своєї благодійної організації Максима Донченка, який шукав клієнтів та узгоджував з ними деталі виїзду.

За даними слідства, у вересні того ж року в офісі благодійної організації «Допоможемо разом Україні» Максим Донченко зустрівся з військовозобов’язаним чоловіком і запропонував виїхати з України під виглядом волонтера. Послугу оцінив у чотири тисячі доларів. Той погодився й згодом приніс необхідні папери для реєстрації у системі «Шлях», а також дві тисячі доларів завдатку.

Невдовзі вони нібито знову мали зустрітися, однак Донченку на початку жовтня 2022-го повідомили про підозру в іншому кримінальному провадженні, яке також пов’язане з переправленням чоловіків за кордон. А на початку 2023-го обвинувальний акт щодо нього передали до Луцького міськрайонного суду.

У ході цього розслідування Наталію Кушнір також допитали, адже кошти від військовозобов’язаних затриманий брав в офісі організації, яку вона очолює. Згідно з ухвалою Волинського апеляційного суду, тоді Наталія Кушнір заявила, що не має жодного стосунку до приміщення на проспекті Відродження 26Г, де знаходиться БФ «Допоможемо разом Україні». 

Там під час обшуку правоохоронці знайшли понад сотню розписок про виїзд волонтерів від різних волинських благодійних організацій. А також печатки благодійних фондів «Разом для молоді України», «Заради добрих справ», «Нове життя в Україні», «Мужнє серце», «Свобода і перемога» і навіть статут БФ «Волошкове поле». Усі вони розташовані у Луцьку. Зв’язатися з цими організаціями не вдалося: більшість контактних номерів недійсні, ще частина – поза зоною досяжності.

У  той час, як за спільником директорки Максимом Донченком пильно стежила поліція, вона, за версією слідства, продовжувала працювати над черговою махінацією. Однак згодом нібито зіштовхнулася із перешкодою: Волинська обласна військова адміністрація відмовилася погоджувати дозволи на виїзд за зверненнями благодійного фонду «Допоможемо разом Україні», а це унеможливлювало реєстрацію клієнта у системі «Шлях». 

Тоді, підозрюють правоохоронці, жінка повідомила у Ковельську районну військову адміністрацію, що у неї є водії, які можуть привезти для установи генератор із Німеччини, а потім зв’язалася із тодішнім головою БФ «Воля й перемога» Геннадієм Федорчуком.

Він нібито переконав заступника очільниці Ковельської районної військової адміністрації у необхідності реєстрації керманичів у системі. Той, нічого не підозрюючи, супроводжував зловмисників на співбесіді з начальницею Ковельської РВА Ольгою Черен, яка, зважаючи на хорошу репутацію керівника фонду, погодила заяву про виїзд і подала відповідні пропозиції до Волинської ОВА. Чоловік нібито мав привезти із Німеччини генератор та продукти харчування.

Як йдеться в ухвалі Печерського районного суду Києва, 29 жовтня 2022 року, коли все було майже завершено, Наталія Кушнір зустрілася з «клієнтом», щоб отримати ще дві тисячі доларів. Саме тоді вона і попалася правоохоронцям «на гарячому».

Того ж дня правоохоронці провели обшуки в автомобілі марки «Ford Focus», де очевидно й мала відбутися передача грошей. У транспортному засобі знайшли 73 тисячі гривень, 7,4 тисячі доларів і 400 євро. Ще дві тисячі доларів правоохоронці вилучили у квартирі, де ймовірно проживає Кушнір. Усе вилучене майно арештували.

Наталію Кушнір затримали наприкінці жовтня 2022 року поблизу розважального центру «Промінь» у Луцьку

Після затримання Наталії Кушнір слідчі клопотали про застосування до неї та інших фігурантів справи запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою. Однак, Феміда погодилася лише на домашні арешти.

Хто виїздив від «Допоможемо разом Україні»?

У Київській міській прокуратурі підозрюють, що протягом 2022-2023 років через систему «Шлях» від БФ «Допоможемо разом Україні» за кордон могло виїхати близько 300 осіб.

За даними, які «Силі правди» надала Волинська обласна державна адміністрація, фонд у той період отримав 325 дозволів на перетин державного кордону для 260 осіб. З них – лише 47 осіб – по кілька разів. Решта, а саме 213 – по одному дозволу. Чи повернулись ці особи в Україну наразі невідомо.

У цьому переліку ми знайшли військовозобов’язаних, які виїжджали за кордон цілими сім’ями. Зокрема, 13 липня 2022-го дозвіл на перетин державного рубежу одним наказом Волинської ОДА отримали одразу троє членів родини Марчуків. А 27 червня 2022-го – двоє чоловіків з сім’ї Ковальчуків. Вісім Сергійчуків, троє Маслянчуків попали в три накази ОДА наприкінці червня-початку липня 2022 року. Усього ми нарахували близько 22 таких випадків.

Дані по благодійному фонду «Воля й перемога» значно менші. З початку повномасштабної війни дозвіл на перетин кордону від цього фонду отримали 14 осіб.

«Сила правди» спробувала сконтактувати з волонтерами, які виїжджали від БФ «Допоможемо разом Україні», аби з’ясувати, чи повернулися вони додому після відрядження.

Серед 26 опитаних чоловіків, лише четверо підтвердили, що є волонтерами: троє з них перебували в Україні, ще один – за кордоном у відрядженні від БФ «Допоможемо разом Україні». Четверо категорично відмовилися відповідати на запитання. Ще 16 перебували поза зоною досяжності, або у роумінгу. Ще один військовозобов’язаний повідомив, що продовжує допомагати ЗСУ, але співпрацю з цією організацією припинив. Також один із чоловіків повідомив, що взагалі ніколи не займався волонтерством.

Що з фондом?

«Сила правди» звернулася до Наталії Кушнір, аби з’ясувати, чи функціонує зараз благодійний фонд «Допоможемо разом Україні», а також як вона, як його очільниця, потрапила у кримінальну історію.

Фонд активно працює, в основному спеціалізується на допомозі переселенцям. Якщо до нас надходить допомога, наприклад продукти харчування, то надаємо і військовим також. Всі люди, які поїхали за кордон від нашого фонду, повернулися і привезли гуманітарну допомогу. У нас є офіційно від кожного декларація про доставлений вантаж. Ну, принаймні мені особисто, інші випадки невідомі. З усіма волонтерами були укладені договори. Немає нічого дивного, що в одному наказі на виїзд – ціла сім’я. Під час війни будь-яка допомога важлива. Наразі триває слідство, я думаю буде прийнято правильне рішення

– повідомила Наталія Кушнір

Також очільниця фонду зазначила, що про печатки інших благодійних фондів, які правоохоронці під час обшуку виявили в офісі її організації, нічого не знає.

У мене немає такої інформації взагалі. Вона може не відповідати дійсності

– сказала вона

У фінансовому звіті за 2022 рік благодійний фонд «Допоможемо разом Україні» задекларував 8,8 мільйона гривень доходу, а у 2023 – 3,3 мільйона гривень. При цьому, отримав 325 дозволів на виїзд за кордон для волонтерів. Це уп’ятеро більше, ніж відомий у Луцьку волонтерський штаб «Ангар».

Для порівняння, «Ангар», який уособлює три благодійних фонди («Співдружність-Волинь», «АНГАР. Україна» та «Кітики»), за той же період отримав 65 дозволів на виїзд за кордон і зібрав за 2022-2023 роки допомоги на майже 90 мільйонів гривень.

Передали в суд 10 місяців тому, але досі не почали розгляд

Організаторці схеми Наталії Кушнір та фігурантам Геннадію Федорчуку та Максиму Донченку оголосили про підозри ще у кінці 2022 року. Жінці суд призначав психіатричну експертизу, але вона на обстеження не з’явилася.

30 червня 2023 року обвинувальний акт у цьому кримінальному провадженні скерували до Печерського районного суду Києва. Однак, підготовче засідання досі не відбулося.

У Печерському районному суді Києва «Силі правди» повідомили, що воно заплановане на 30 квітня 2024 року. Чому за майже 10 місяців його досі не провели, журналістам не пояснили. Справу розглядатиме суддя Світлана Шапутько.

Варто зазначити, що судова тяганина для Наталії Кушнір звична, адже її ім’я фігурує у багатьох справах ще з 2008-го. Свого часу вона скупила понад два десятки квартир у Луцьку й судилася з банками за кредити, які брала під заставу цих осель. Крім того, у неї накопичилися значні борги за комунальні послуги. Можливо, саме це пояснює, чому лучанка пішла на порушення закону.

Нагадаємо, «Сила правди» вже розповідала, які схеми виїзду військовозобов’язаних за кордон придумали на Волині.

Ірина КРАВЧУК

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (5)
  1. Ну то подякуємо зелебобікам. Платять, щоб виїхати з цієї країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X