Жінки у списках політичних партій: у Ковелі не склалося

08.10.2020 12:00

Окремі політичні партії, які висунули своїх кандидатів на виборах до Ковельської міської ради, не забезпечили повноцінного представництва жінок у кожній п’ятірці єдиного виборчого списку.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань «Сила правди», аналізуючи дотримання політичними партіями гендерних квот при  висуванні кандидатів в депутати на місцевих виборах. 

Загалом в Ковельську міську раду балотується 11 партій: Всеукраїнські об’єднання «Свобода» і «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка, Українська народна партія, Аграрна партія України, партії «Європейська солідарність», «Національний корпус», «Сила і честь», «За Майбутнє», «Слуга народу», «Побратими України». 

Разом це 333 висуванці: 193 чоловіки і 140 жінок. Щодо дотримання гендерних квот політичними силами, то одразу п’ять політсил включили у єдині виборчі списки менше 40% осіб іншої статі. Це партії «Сила і честь», «Побратими України», «Національний корпус», «Слуга народу» і «Аграрна партія України». А Радикальна партія Олега Ляшка стала єдиною політсилою, яка висунула на вибори до Ковельської міської ради більше кандидаток жіночої статі.

Партія «Побратими України» висунула список із 21 кандидата. І хоч у них у кожній п’ятірці представлено по дві жінки, перший номер єдиного виборчого списку і останній – це чоловіки-кандидати. Таким чином загальний відсоток жінок в єдиному виборчому списку партії не дотягнув до 40%. Однак, якщо аналізувати територіальні списки, то в кожному з чотирьох округів Ковеля партія висунула по 5 кандидатів, двоє з яких жінки. Аналогічна ситуація у партії «Національний корпус».

Від партії «Слуга народу» на виборах до Ковельської міськради також балотується не кратна п’яти кількість кандидатів – 28. У кожній п’ятірці єдиного списку представлено по троє чоловіків і дві жінки, але за рахунок того, що в останній трійці кандидатів представлено двоє чоловіків і одна жінка, а першим номером у списку також є кандидат-чоловік, політсилі також не вдалося забезпечити 40% гендерну квоту. У першому територіальному окрузі «слуги» висунули 7 кандидатів, 3 з яких жінки, у другому – 6: 4 чоловіків і 2 жінки, у третьому територіальному окрузі 8 кандидатів: 5 чоловіків і 3 жінки, у четвертому – з 6 кандидатів половина жінки. Тож, можна вважати, що всі ці партії змогли забезпечити необхідний мінімум жінок для безперешкодної реєстрації списків.

А ось Аграрна партія України не дотрималась норм Виборчого кодексу щодо пропорційного представництва чоловіків і жінок при формуванні єдиного виборчого списку. У третій п’ятірці кандидатів всього одна жінка. Загалом у списку 24 кандидати. Перший і останній номери – чоловіки. Відтак відсоток представництва осіб жіночої статі сягнув лише 37,5%. 

За коментарем ми звернулися до Волинського обласного осередку Аграрної партії України. Журналісту зателефонував чоловік, який представився Ігорем і пояснив, що на його думку, партія дотрималась гендерних квот при формуванні списків.

– При формуванні списку Аграрна партія не дотрималась гендерних квот. Зокрема, в третій п’ятірці замість двох жінок представлена одна. 

– Давайте так, щоб я по телефону вам не розказував, передзвоніть в територіальну виборчу комісію і поцікавтеся. Там подано відповідно до всіх вимог чинного законодавства. Через що вона його і зареєструвала.

– Ця ж комісія зареєструвала й іншу партію, де не дотримано гендерної квоти.

– До побачення. Будьте здорові.

Чоловік обірвав розмову. «Сила правди» з’ясувала, що номер телефону належить члену політради Аграрної партії України Ігорю Члеку. Він балотується першим номером у єдиному списку партії до Луцької районної ради.

А ось у партії «Сила і честь», яка вже засвітилася як порушниця Виборчого кодексу в частині дотримання гендерних квот при формуванні списків кандидатів до Нововолинської міської ради, ситуацію коментують охочіше. Перший номер у списку до Ковельської міськради Ігор Пініс визнає, що списки неідеальні. 

Десь трошки не дорахували. В загальному списку вийшло так, що в кожній п’ятірці по дві жінки, коли почали на регіональні списки розбивати, то вже було пізно.

Ніяких проблем з реєстрацією в ТВК не було. Вони подивилися списки, порахували чи все сходиться. Тим більше недотримання квоти вже такої великої немає

– каже Ігор Пініс

Голова Ковельської міської територіальної виборчої комісії Олександра Кузьмич вирішила проекзаменувати журналістів на знання законодавства.

– Ви зареєстрували список Аграрної партії, де не дотримана гендерна квота. У єдиному виборчому списку 37% жінок.

– А скільки має бути по закону?

– Не менше 40%.

– А яка стаття?

– Я думаю, це ви маєте сказати. Якщо не помиляюся, то стаття 219 Виборчого кодексу України.

– В 219 статті зазначено, якщо виборців в громаді до 10 тисяч, то в списку має бути не менше 30%, а якщо більше 10 тисяч виборців, то тоді йде формування по територіальних округах і в кожній п’ятірці має бути не менше дві особи іншої статі, а якщо некратне п’яти число, то тоді йде почерговість.

– Юристи кажуть, що в єдиному виборчому списку теж має бути по дві особи іншої статі в кожній п’ятірці. В третій п’ятірці Аграрної партії одна жінка замість двох. І така ж ситуація з партією «Сила і честь».

– Ну, ми передивимося, але порядок оскарження цих постанов уже закінчився і ніхто не оскаржував їх. Може, десь там щось не додивилися, будем переглядати.

– Змінити ми їх вже не можемо, бо ми не маємо права скасовувати наші постанови. Це може зробити тільки ЦВК або суд, а строк оскарження їх вже теж пройшов.

Голова правління ГО «Інтегріті ЮА», експертка з питань політичного фінансування та виборчих процесів Юлія Зальцберг каже, що ці порушення могли б спричинити зняття партії з виборів в ту чи іншу раду, але відведений законодавством строк на оскарження минув. 

Недотримання гендерної квоти мало б стати для ТВК причиною відмови в реєстрації списку партії. Але якщо у територіальних списках в кожній п’ятірці представлено по дві особи кожної статі, а в єдиному вийшло так, що не в кожній п’ятірці, або ж через не кратну п’яти кількість кандидатів відсоток, скажімо, жінок менший, то це, швидше, технічна помилка. Виборчий кодекс покладає відповідальність здебільшого на суб’єктів виборчого процесу. Якби якась конкуруюча партія це зауважила і звернулася до суду, то могла б добитися скасування постанови ТВК. Оскаржити постанову ТВК до суду  можна було в п’ятиденний термін з моменту прийняття рішення. Ці строки вже минули 

– зазначила Юлія Зальцберг

Оксана Петрук,

журналістка Центру журналістських розслідувань «Сила правди».

Вам може бути цікаво
Поділитися:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.