Жінки у списках політичних партій: у Ковелі не склалося

08.10.2020 о 12:00 · 5 хв читання

Окремі політичні партії, які висунули своїх кандидатів на виборах до Ковельської міської ради, не забезпечили повноцінного представництва жінок у кожній п’ятірці єдиного виборчого списку.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань «Сила правди», аналізуючи дотримання політичними партіями гендерних квот при висуванні кандидатів в депутати на місцевих виборах.

Загалом в Ковельську міську раду балотується 11 партій: Всеукраїнські об’єднання «Свобода» і «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка, Українська народна партія, Аграрна партія України, партії «Європейська солідарність», «Національний корпус», «Сила і честь», «За Майбутнє», «Слуга народу», «Побратими України».

Разом це 333 висуванці: 193 чоловіки і 140 жінок. Щодо дотримання гендерних квот політичними силами, то одразу п’ять політсил включили у єдині виборчі списки менше 40% осіб іншої статі. Це партії «Сила і честь», «Побратими України», «Національний корпус», «Слуга народу» і «Аграрна партія України». А Радикальна партія Олега Ляшка стала єдиною політсилою, яка висунула на вибори до Ковельської міської ради більше кандидаток жіночої статі.

Партія «Побратими України» висунула список із 21 кандидата. І хоч у них у кожній п’ятірці представлено по дві жінки, перший номер єдиного виборчого списку і останній – це чоловіки-кандидати. Таким чином загальний відсоток жінок в єдиному виборчому списку партії не дотягнув до 40%. Однак, якщо аналізувати територіальні списки, то в кожному з чотирьох округів Ковеля партія висунула по 5 кандидатів, двоє з яких жінки. Аналогічна ситуація у партії «Національний корпус».

Від партії «Слуга народу» на виборах до Ковельської міськради також балотується не кратна п’яти кількість кандидатів – 28. У кожній п’ятірці єдиного списку представлено по троє чоловіків і дві жінки, але за рахунок того, що в останній трійці кандидатів представлено двоє чоловіків і одна жінка, а першим номером у списку також є кандидат-чоловік, політсилі також не вдалося забезпечити 40% гендерну квоту. У першому територіальному окрузі «слуги» висунули 7 кандидатів, 3 з яких жінки, у другому – 6: 4 чоловіків і 2 жінки, у третьому територіальному окрузі 8 кандидатів: 5 чоловіків і 3 жінки, у четвертому – з 6 кандидатів половина жінки. Тож, можна вважати, що всі ці партії змогли забезпечити необхідний мінімум жінок для безперешкодної реєстрації списків.

А ось Аграрна партія України не дотрималась норм Виборчого кодексу щодо пропорційного представництва чоловіків і жінок при формуванні єдиного виборчого списку. У третій п’ятірці кандидатів всього одна жінка. Загалом у списку 24 кандидати. Перший і останній номери – чоловіки. Відтак відсоток представництва осіб жіночої статі сягнув лише 37,5%.

За коментарем ми звернулися до Волинського обласного осередку Аграрної партії України. Журналісту зателефонував чоловік, який представився Ігорем і пояснив, що на його думку, партія дотрималась гендерних квот при формуванні списків.

При формуванні списку Аграрна партія не дотрималась гендерних квот. Зокрема, в третій п’ятірці замість двох жінок представлена одна.

Давайте так, щоб я по телефону вам не розказував, передзвоніть в територіальну виборчу комісію і поцікавтеся. Там подано відповідно до всіх вимог чинного законодавства. Через що вона його і зареєструвала.

Ця ж комісія зареєструвала й іншу партію, де не дотримано гендерної квоти.

До побачення. Будьте здорові.

Чоловік обірвав розмову. «Сила правди» з’ясувала, що номер телефону належить члену політради Аграрної партії України Ігорю Члеку. Він балотується першим номером у єдиному списку партії до Луцької районної ради.

А ось у партії «Сила і честь», яка вже засвітилася як порушниця Виборчого кодексу в частині дотримання гендерних квот при формуванні списків кандидатів до Нововолинської міської ради, ситуацію коментують охочіше. Перший номер у списку до Ковельської міськради Ігор Пініс визнає, що списки неідеальні.

Десь трошки не дорахували. В загальному списку вийшло так, що в кожній п’ятірці по дві жінки, коли почали на регіональні списки розбивати, то вже було пізно.

Ніяких проблем з реєстрацією в ТВК не було. Вони подивилися списки, порахували чи все сходиться. Тим більше недотримання квоти вже такої великої немає

– каже Ігор Пініс

Голова Ковельської міської територіальної виборчої комісії Олександра Кузьмич вирішила проекзаменувати журналістів на знання законодавства.

Ви зареєстрували список Аграрної партії, де не дотримана гендерна квота. У єдиному виборчому списку 37% жінок.

А скільки має бути по закону?

Не менше 40%.

А яка стаття?

Я думаю, це ви маєте сказати. Якщо не помиляюся, то стаття 219 Виборчого кодексу України.

В 219 статті зазначено, якщо виборців в громаді до 10 тисяч, то в списку має бути не менше 30%, а якщо більше 10 тисяч виборців, то тоді йде формування по територіальних округах і в кожній п’ятірці має бути не менше дві особи іншої статі, а якщо некратне п’яти число, то тоді йде почерговість.

Юристи кажуть, що в єдиному виборчому списку теж має бути по дві особи іншої статі в кожній п’ятірці. В третій п’ятірці Аграрної партії одна жінка замість двох. І така ж ситуація з партією «Сила і честь».

Ну, ми передивимося, але порядок оскарження цих постанов уже закінчився і ніхто не оскаржував їх. Може, десь там щось не додивилися, будем переглядати.

Змінити ми їх вже не можемо, бо ми не маємо права скасовувати наші постанови. Це може зробити тільки ЦВК або суд, а строк оскарження їх вже теж пройшов.

Голова правління ГО «Інтегріті ЮА», експертка з питань політичного фінансування та виборчих процесів Юлія Зальцберг каже, що ці порушення могли б спричинити зняття партії з виборів в ту чи іншу раду, але відведений законодавством строк на оскарження минув.

Недотримання гендерної квоти мало б стати для ТВК причиною відмови в реєстрації списку партії. Але якщо у територіальних списках в кожній п’ятірці представлено по дві особи кожної статі, а в єдиному вийшло так, що не в кожній п’ятірці, або ж через не кратну п’яти кількість кандидатів відсоток, скажімо, жінок менший, то це, швидше, технічна помилка. Виборчий кодекс покладає відповідальність здебільшого на суб’єктів виборчого процесу. Якби якась конкуруюча партія це зауважила і звернулася до суду, то могла б добитися скасування постанови ТВК. Оскаржити постанову ТВК до суду можна було в п’ятиденний термін з моменту прийняття рішення. Ці строки вже минули

– зазначила Юлія Зальцберг

Оксана Петрук,

журналістка Центру журналістських розслідувань «Сила правди».

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X