Жіноче безпліддя: чому виникає і як з ним боротися

29.11.2023 о 09:54 · 2 хв читання

Безпліддя – дуже поширена проблема пар, яка потребує всебічної діагностики та ретельного лікування. Причиною можуть бути порушення здоров’я як чоловіка, так і жінки, проте саме жіноче безпліддя зустрічається частіше через складніший устрій статевої системи.

Важливу роль у формуванні здатності жіночого організму до вагітності відіграють гормони. Вони регулюють процеси наростання ендометрію, овуляції, менструації. Тому за труднощів із зачаттям лікарі завжди перевіряють гормональний баланс на випадок виявлення ендокринної патології. У ньому беруть участь кілька гормонів, кожен із яких виконує свою функцію. Так, на сайті лабораторії Ескулаб описані механізми дії та показання кожного гормону. Наприклад, можна переконатись у багатофункціональності естрадіолу, перейшовши за посиланням https://esculab.com/estradiol-e2.

Крім лабораторних аналізів, обов’язково призначаються інструментальні, оскільки причиною безплідності можуть бути й анатомічні аномалії.

Можливі причини безпліддя

Фахівці виділяють два види цієї патології:

  • первинне – коли вагітність не наступала жодного разу;
  • вторинне – коли жінка вже виношувала дітей, проте тепер через низку причин зачаття не настає.

Вагітність настає під впливом багатьох факторів, і причиною безплідності може стати порушення будь-якого з них:

  1. Аномалії розвитку матки. Вона може бути неправильної форми або зовсім відсутня. У першому випадку порушується процес імплантації або сперматозоїди не можуть потрапити в маткову трубу. Якщо матка відсутня, вагітність не настане ніколи, проте за збережених яєчників можна скористатися послугами сурогатної матері.
  2. Аномалії розвитку труб. Якщо у просвіті труби утворюються спайки, зрощення або інші перешкоди, яйцеклітина не може потрапити до матки і вагітність не настає.
  3. Ендометріоз. Якщо ендометрій розвивається на поверхні яєчників, овуляція не відбувається через механічну перешкоду.
  4. Гормональний збій. За недостатнього синтезу жіночих статевих гормонів та надмірного синтезу чоловічих спостерігається гормональний дисбаланс, який перешкоджає утворенню яйцеклітин.

Також безпліддя може бути психогенним. Воно діагностується, коли всі біологічні причини були виключені. Доведено, що на фоні стресу порушується гормональний баланс.

Методи лікування

Лікування кожного випадку безплідності залежить від виявленої етіології. Можуть призначатися:

  • гістероскопічні операції, під час яких видаляються спайки;
  • лапароскопічні операції – для видалення ендометрію за ендометріозу;
  • гормональна терапія – для відновлення балансу статевих гормонів.

Якщо не вдається досягти очікуваного результату зазначеними методами, лікарі можуть порекомендувати жінці процедуру ЕКЗ, яка передбачає штучне запліднення та підсадку ембріонів. За відсутності матки єдиним варіантом вважається сурогатне материнство.

Поділитися:

Пов'язані теми

X
X