Без грошей і повноважень: чому на Волині продовжують функціонувати районні ради

Через реформу децентралізації, яка відбулася у 2020 році, районні ради втратили як частину функцій, так і власні доходи. У 2023–2024 роках власні надходження районних рад Волині ледве сягали 30 тисяч гривень. Також за ці два роки вони, фактично, «проїдали» те, що отримали ще до реформи. Мізерні надходження та збережені заощадження не покривають усіх витрат райрад, тож їх дофінансовують з державного та місцевих бюджетів.
За останні два роки на утримання чотирьох волинських райрад з держбюджету витратили більш як 10 мільйонів гривень. В масштабах держави – це сотні мільйонів гривень, – повідомляє «Сила правди».
Допоки у владних кабінетах міркують щодо подальшої долі райрад та їх функцій, шукати фінансування для них почали вже і в обласних бюджетах.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дослідив, якими є бюджети районних рад на Волині і які у них перспективи.
Районні ради: ліквідувати не можна залишити
У 2020 році за умовами адміністративної реформи з 16 районів на Волині залишилося чотири: Луцький, Камінь-Каширський, Володимирський і Ковельський. У цих районах працюють як районні адміністрації, так і ради. Районні адміністрації представляють гілку державної влади, підпорядковуючись обласним адміністраціям.
А от районні ради, фактично, втратили частину функцій через реформу децентралізації – більшість повноважень перейшли до територіальних громад. Сьогодні на сесіях районні депутати фактично розглядають питання щодо залишків комунального майна, приймають програми та звернення до органів влади, заслуховують звітність правоохоронних чи інших служб тощо. Тож у суспільстві виникла дискусія щодо ліквідації районних рад як таких.
Публікація за темою: Голова Ковельської районної ради їздив у Бельгію на Європейський Саміт регіонів
Очікувалося, що на місцевих виборах восени 2020-го волиняни не обиратимуть районних депутатів. Але виявилося, що законодавче підґрунтя для цієї реформи відсутнє – не встигли внести відповідні зміни до Конституції України. Адже стаття 140 Конституції передбачає, що місцеве самоврядування здійснюється через сільські, селищні, міські, районні та обласні ради. Відтак, потрібних змін до Конституції не внесли і районні ради залишились.
Оскільки майже всі функції колишніх райрад передали громадам, відповідно і коштами розпоряджаються відтепер на тому ж рівні. Джерела наповнення районних бюджетів суттєво скоротилися. Фактично реальні гроші можуть надходити від оренди комунального майна райрад, його продажу, податку на прибуток і частини доходу комунальних підприємств, засновниками яких є районні ради.
Публікація за темою: Стало відомо, чому ковельські депутати їздили за кордон і зустрічалися зі шведами
Раніше апарати районних рад були на самофінансуванні. Нині ж ситуація така, що подальше їх існування дорівнює зайвим видаткам з бюджету. В масштабах країни це сотні мільйонів гривень на рік.
Бюджети райрад Волині: державна субвенція, збережені заощадження і мізерні доходи
Разом із функціями суттєво скоротились і власні доходи районних рад. Ці органи місцевого самоврядування утримують з відповідних районних бюджетів. Оскільки після реформи значна частина надходжень відійшла до громад, районні ради, фактично, залишилися без доходів. Відтак, держава вирішила допомогти. Відповідно до закону «Про державний бюджет» для районних рад передбачили субвенцію. У 2023 році вона становила 1,3 мільйона гривень для кожного районного бюджету – загалом це понад п’ять мільйонів у межах Волині та 152,9 мільйона гривень у масштабах держави. У 2024 році розмір такої субвенції сягнув 1,4 мільйона гривень – а це 5,7 мільйона для Волині та понад 172 мільйони гривень в межах держави.
Власне, субвенція, фактично, стала основним джерелом фінансування райрад – вона спрямована на зарплату працівникам апарату.
Публікація за темою: Про що говорив голова Ковельської районної ради з послом Південної Кореї в Україні
Загалом, бюджети чотирьох райрад Волині у 2023 році сумарно склали 8,8 мільйона гривень, а у 2024-му – 8,4 мільйона. Найбільшим був бюджет Луцької райради, а найменшим – Камінь-Каширської. Фінансову основу практично всіх районних рад склала державна субвенція. Крім цього, ради мали надходження з районних бюджетів та невеликі власні доходи. Також Володимирська та Луцька ради отримали фінансову підтримку від місцевих громад.

Ковельська районна рада, крім державної субвенції, також користувалась власними заощадженнями з минулих років.
Субвенція, яка виділяється, йде тільки на заробітну плату. А надходження від оренди майна невеликі. У нас залишилися кошти з попередніх років: під час об’єднання у 2020 році у нас були свої кошти і ми їх акумулювали. Ми не знали чи дадуть нам субвенцію, чи ні, але має бути запас коштів. Також у 2021-2022 році ми продали приміщення, отримали 2,2 мільйона надходжень. Два мільйони субвенції перерахували на прикордонний загін, де робили фортифікаційні споруди. А те, що залишилось, тримаємо. Жодна громада не виділяла нам жодної копійки, їм є куди витрачати кошти
– розповідає голова Ковельської районної ради В’ячеслав Шворак

До слова, у воєнному 2022-му державна субвенція теж була основною складовою районних бюджетів. Втім, для кожної ради вона була різною. До прикладу, у Камінь-Каширській районній раді вона склала 5,8 мільйона гривень, що уп’ятеро вище ніж у 2023 році. Тут вона була фактично єдиним джерелом надходжень.
Ковельська райрада у 2022-му отримала 1,9 мільйона субвенції та 1,8 мільйона власних доходів. Бюджет Володимирської райради отримав 1,8 мільйона держсубвенції та понад 200 тисяч власних надходжень.
Публікація за темою: Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
Фактично, районні ради фінансуються за рахунок державної підтримки та власних заощаджень, які залишилися з минулих років. Втім, такі заощадження мають здатність закінчуватись. На власні доходи, як свідчать наведені дані, теж не доводиться розраховувати. Тож, схоже, надалі фінансування районних рад цілком може лягти на державний та обласний бюджети. Власне, на Волині це вже розпочали – на 2025 рік передбачили півмільйонну субвенцію для кожної ради з обласного бюджету. Відтак, питання існування районних рад залишається відкритим до наступних законодавчих змін.
Що буде з райрадами у 2025 році і надалі
За словами експертів, патову ситуацію з райрадами вже намагаються вирішити на законодавчому рівні.
Оскільки у період дії воєнного стану вносити зміни до Конституції України заборонено, а у Верховній Раді немає достатньої кількості голосів для внесення змін до Основного Закону, то районні ради збережуться. Зважаючи на це, необхідно нарешті визначитися з повноваженнями, які доцільно передати до їх компетенції. Саме цим зараз і займаються відповідні державні органи та інші зацікавлені суб’єкти.
Згідно з планом пріоритетних дій уряду на 2025 рік, Міністерство розвитку громад та територій до вересня має подати на розгляд Кабінету Міністрів України законопроєкт щодо розмежування повноважень органів місцевого самоврядування різних рівнів. У ньому має бути чітко визначений функціонал усіх трьох рівнів місцевого самоврядування: базового, субрегіонального та регіонального. Які це можуть бути функції? У статті 140 Конституції зазначено, що районні ради представляють інтереси територіальних громад. Необхідно наповнити реальним змістом цю конституційну норму, зокрема у сфері сприяння розвитку територіальних громад».
– пояснює доктор політичних наук Валентин Малиновський
Відтак, райради, за словами Валентина Малиновського, можуть здійснювати підтримку та координацію співробітництва територіальних громад. Крім того, вони можуть виконувати функції, які недоцільно передавати на рівень громад або ж ті, які незадовільно там реалізуються. Наприклад: у соціальній сфері, у сфері ветеранської політики, у сфері культури (збереження об’єктів культурної та історичної спадщини), в реалізації екологічних програм та захисту довкілля, а також – утримання доріг районного значення.
Більше про




Коментарі
Залишити відповідь

Нахуя взагалі ті ради. Що міські, що селищні. Сидять дармоїди.
Районні ради – совіцький рудимент, нікому не потрібний, тільки довбе бюджет, як дятел кору
Адміністративно-територіальну реформу провели, як часто у нас буває, поспіхом, без належної підготовки. Районні ради, якщо влада і гроші – в руках громад та їх голів, взагалі не потрібні. Але питання в тому, чи потрібні громади в такому вигляді, як вони є сьогодні? Адже загалом в штаті громад – людей більше в рази, аніж було, наприлад, в Ковельській райраді раніше. І заробітні плати у їх працівників майже астрономічні.Поцікавтеся цифрами, і ви будете “приємно” вражені А на армію грошей нема…
Я би дав пораду запросити сюди аудиторів, але дармо-політикам це не сподобається, бо вони будуть першими у списку на звільнення!
Трутнів бджоли виганяють з вулика, якщо у ньому є матка. А ми?..