Давній палац Вільгів у Голобах перебуває у занедбаному стані

11.06.2023 о 16:45 · 4 хв читання
Старе зображення палацу Вільгів

Затишний, камерний, спокійний – як ще можна означити давній палац Вільгів у Голобах, що на Ковельщині? Занедбаний.

Голобами можна захоплюватися довго. Тут і давні храми, палац і навіть пункт геодезичної дуги Струве, пам’ятки ЮНЕСКО. Правда, останній на поверхні ніяк не показаний – він поки що тримає таємниці в землі і в книжках з історії, – пишуть «Волинські новини».

Голоби розташувалися в середній частині сучасної Волинської області. Нині у селищі проживає трохи більш як чотири тисячі жителів. Воно існує вже щонайменше 500 років. Голоби, як і більшість подібних містечок, вряди-годи передавали (купували, дарували, записували тощо) у власність різним магнатам. Оскільки поселення дуже постраждало під час Північних воєн і в 1708 році було спалене дотла, у той час було засновано неподалік нові Голоби. У XVIII столітті Голоби належали Вільгам, представникам давнього шляхетському роду Речі Посполитої.

Їхні нащадки і почали розбудовувати палац. Немає точних відомостей, коли саме – на початку XVIII століття чи вже в другій половині. Як було заведено, садибу зводили разом з парком і порядкуванням природного ландшафту. Палацовий комплекс оточував парк площею 15 гектарів. Липи, пірамідальні італійські тополі та ялини, надвіслянські тополі, каштани, дуби, клени, акації прикрашали його.

Публікація за темою: Один з небагатьох, що пережив дві світові війни. Палац у Ковельському районі

Палацовий комплекс складався з кількох окремо розташованих споруд. На територію двору в’їжджали крізь браму у вигляді двоповерхового будинку з проїзною аркою посередині. Брама мала чотирискатний дворівневий ґонтовий дах і оздоблені пілястрами фасади з балконом. Посеред даху – купол. На ньому на металевому стержні висів викарбуваний герб Вільгів з зображенням єдинорога.

Напроти брами стояв основний корпус палацу. Історик Роман Афтаназі не зміг знайти відомостей про вигляд обійстя зовні і всередині. Єдину оцінку можна давати з малюнка Наполеона Орди, зробленого через 100 чи більше років після побудови. Малюнок з підписом «Brama i ruiny pałacu Familij Wilgów» показує вигляд уже після пожежі. Історик припускає, що сам палац міг походити зі старіших часів.

Малюнок Наполеона Орди біля 1870-х років

У сусідньому будинку була велика концертна зала з місцем для оркестру. Тут також давали театральні вистави. Тут же була невелика оранжерея для вирощування пальм і фігових дерев. Там сімейство любило влаштовувати кавові посиденьки. Цей корпус після пожежі ХІХ століття зробили житловим, а в міжвоєнний час перебудовували. Оранжерею розібрали. Натомість прибудували частину з бароковим фронтоном і колонами, які підтримували балкон.

Зображення з книги Романа Афтаназі «Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej»
Зображення з книги Романа Афтаназі «Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej»

Усе це збереглося до нашого часу, хоч і в зміненому вигляді, крім основного корпусу палацу. Брама втратила купольну надбудову. Парк суттєво зменшився у розмірах і його не доглядають, як раніше. Найгірша ситуація з бічним палацовим будинком, якому добудували колони.

Публікація за темою: Бездіяльність селищної ради може призвести до повної руйнації Садиби Вільгів

Липень 2021 року

Він перебуває у дуже занедбаному стані, без вікон, стіни руйнуються, підлоги і перекриття вже нема. З 1979 року це пам’ятка архітектури. У колишній в’їзній брамі зараз церква.

Олександр КОТИС

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (1)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X