Депутат Ковельської міськради програв суд єврейській громаді

05.09.2021 о 16:25 · 4 хв читання
Павло Семенюк

Громадська організація «Представництво Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу» судилася у Ковелі за земельні ділянки, які розташовані у селі Тойкут Ковельської територіальної громади.

Відповідачами у справі виступають Головне управління Держкомзему у Волинській області, Ковельська районна державна адміністрація, директор та один із засновників приватного підприємства «Агропромтехцентр» і депутат Ковельської міської ради від Аграрної партії Павло Семенюк, співвідповідач Возняк Петро Васильович, а також треті особи: колишня Тойкутська сільська рада, Управління культури Волинської ОДА, Кравчук Богдана Петрівна та вищезгадане виробничо-комерційне ПП «Агропромтехцентр».

Єврейська громада, представником якої був член наглядової ради Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», директор центру дослідження юдаїки і благодійної організації «Єврейське відродження» Мейлах Шейхет, просила суд визнати недійсними накази та розпорядження Ковельської РДА та правочинів щодо відчудження прав на земельні ділянки.

30 серпня головуюча у справі суддя Ковельського міськрайсуду Ірина Логвинюк проголосила вступну та резолютивну частину судового рішення.

Позов задоволено.

Суд визнав недійсними та скасував:

  • наказ Головного управління Держземагентства у Волинській області від 16 липня 2014 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою»;
  • наказ Головного управління Держземагентства у Волинській області від 12 вересня 2014 року «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність»;
  • свідоцтво про право власності від 18 вересня 2014 року на нерухоме майно – земельну ділянку площею 1,3 га з кадастровим номером 0722182800:06:002:0738 для ведення особистого селянського господарства, видане на ім’я Павла Семенюка;
  • договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 1,3 га з кадастровим номером 0722182800:06:002:0738 для ведення особистого селянського господарства, що укладений 01 жовтня 2015 року між Павлом Семенюком і Петром Возняком;
  • державну реєстрацію права власності на земельні ділянки: з кадастровим номером 0722182800:06:002:0744, площею 1,2081 га, здійснену 26 березня 2019 року та з кадастровим номером 0722182800:06:002:0745, площею 0,0919 га, здійснену 02 серпня 2019 року на виробничо-комерційне приватне підприємство «Агропромтехцентр».

Суд вирішив стягнути з відповідачів на користь позивача по 6 717 грн 50 коп. судових витрат з кожного, в тому числі з ПП «Агропромтехцентр», яким керує Павло Семенюк.

Цікаво, що у справі виробничо-комерційне ПП «Агропромтехцентр» скрізь значиться за юридичною адресою у місті Нововолинськ на вулиці Автобусна, 8. Хоча насправді, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, місцезнаходження – м. Ковель, вулиця Театральна, 15.

Відносно вищевказаних земельних ділянок, то тут мова йде про давні поховання єврейського кладовища в селі Тойкут як нововиявленої пам’ятки історії місцевого значення та її державної реєстрації. В ході проведення досліджень наявність давніх поховань знайшла своє підтвердження, у зв’язку з чим позивачі звертались до компетентних органів про вжиття заходів з метою збереження об’єкта культурної спадщини.

На єврейських похованнях і поставив Павло Семенюк свої пилорами.

Територіальні органи Держземагентства та Ковельська районна державна адміністрація повідомляли про необхідність проведення археологічних досліджень для встановлення чітких меж місць поховань і їх охоронних зон та про те, що питання використання цієї території знаходиться на постійному контролі, наголосивши при цьому на необхідності дотримання статті 28 Закону України «Про поховання та похоронну справу», а саме на неможливості відчуження будь-яких речових прав на землі, на яких розташовані місця поховань.

Представництву Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу надано дозвіл на збір матеріалів для упорядкування території давнього єврейського кладовища в селі Тойкут.

На території кладовища у 1987 році була збудована капличка, а у 2005 році встановлений пам’ятний знак євреям, загиблим у часи Голокосту, на підставі рішення сесії Тойкутської сільської ради 2003 року про встановлення пам’ятного знака на місці масового захоронення євреїв, розстріляних фашистами в 1942 році.

Території давнього єврейського кладовища в селі Тойкут та давніх поховань були предметом дослідження позивачами. Із цією метою вивчалися архівні документи, що зберігаються як у вітчизняних, так і в зарубіжних архівах. Ці документи опрацьовували фахівці у сфері археології, геодезії, картографії тощо. У подальшому ці документи стали підставою для виготовлення паспорта об’єкта культурної спадщини «Єврейський цвинтар. Місце масових розстрілів і поховань».

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X