Ковельський календар, 10 червня 2020
Схід Сонця – 05.10; захід – 21.30.
Спадаючий місяць – у Водолії.
За церковним календарем: Преподобного Микити, сповідника, єпископа Халкидонського (IX). Святителя Ігнатiя (1288). Священномученика Євтихiя, єпископа Мелітинського (I), мучениці Єликониди (244). Священномученика Елладiя, єпископа (VI–VII).
Іменини: Денис, Дмитро, Олена, Захар, Ігнатій, Макар, Микита, Микола, Павло, Петро.
Погода:
Весь день у Ковелі буде хмарним. Удень розпочнеться дощ, а ввечері йому на зміну прийде дощ із грозою.
За останні 130 років 10 червня: МАКС: 30.5° (1998) МІН: 4.4° (2004).
Народний прогноз погоди: 10 червня відзначається день пам’яті преподобного Микити сповідника. Святий Микита в народі вшановується як сторож гусей, тому по-простому його називають Гусятником. Це обрядове свято. Гуси з весни вимагають ретельного догляду, оскільки гусенята в цей час часто гинуть. Щоб врятувати їх від гибелі народ і дав їм святого покровителя. У народі вважається – якщо день тихий, то урожай буде хорошим. Слідкували також за конюшиною: «Конюшина зближує листочки – до негоди».
У цей день колись:
10.06.1581 – Польський король Стефан Баторій, який до цього вимагав до себе на суд князя-перебіжчика з Московії Андрія Курбського і погрожував за непослух позбавити його влади та всього майна на Ковельщині, наказує листом, щоб всі судові справи, які стосуються Курбського, були призупинені. Перед цим князь озброїв значний загін за свої кошти, а не за рахунок податків з ковельських маєтків, і збирався виступити у черговий військовий похід. А за п’ять днів до листа короля Курбський, «одряхлевший от ран и огорочений», написав свій перший заповіт.
10.06.1916 – До Ковеля прибувають головні частини 108-ої піхотної дивізії з Двінського району, і за нею йшла 29-а піхотна дивізія з італійського фронту. Таким чином, терміново виробляється план парирування удару царських військ, шляхом використання підтримки. По цьому плану збираються вільні резерви зі всіх фронтів у районі Ковеля, де створюється ударна група під командуванням німецького генерал-полковника Олександра фон Лінзінгена.
10.06.1940 – Виходить постанова під № 42 «Про організацію музеїв і бібліотек в області». Зокрема, в ній говориться: «Організувати державні міські бібліотеки з відділами дитячої літератури в містах: Ковелі… зобов’язавши міські ради надати відповідне приміщення не пізніше 15 червня 1940 року. Організувати державні районні бібліотеки з відділами дитячої літератури в кожному районному центрі, зобов’язавши районні виконавчі комітети надати приміщення для бібліотек не пізніше 25 червня 1940 року». Завідувач обласним відділом освіти Лисенко мав забезпечити бібліотеки кадрами. Станом на 12 травня 1941 року в районних центрах і селищах Волинської області відкрили 505 сільських бібліотек.
10.06.1941 – У довідці НКВС про дислокацію, ліміт і наповнення тюрем Української РСР вказується, що тюрма № 3 у місті Ковелі має ліміт – 237 в’язнів, наповнення – 836 в’язнів. З початком війни почалися їх розстріли співробітниками НКВС. У Ковельській тюрмі загинуло 194 в’язні.
10.06.1945 – В бою з НКВС загинув колишній референт служби безпеки ОУН Ковельської округи «Славута», керівник військової служби безпеки ЗГ «33» («Завихвост») поручник Михайло Середа («Шворний»).
10.06.1946 – Підписано угоду між урядами СРСР та Чехословацької республіки, згідно з якою на територію Української РСР із Чехословаччини на Ковельщину прибули 2511 сімей «руського» та українського населення, які після отримання радянського громадянства були згодом розселені в Ровенській та Волинській областях.
10.06.1947 – У селі Скулин була перестрілка між боївкою УПА та підрозділом міністерства держбезпеки.
Коментарі