Міністерство культури забракувало документи на пам’ятники у Ковелі, які робила дружина чиновника

22.12.2023 о 10:04 · 9 хв читання

Керівник відділу охорони історичних пам’яток Волинської облдержадміністрації радив громадам виготовляти документацію на історичні пам’ятки у фірми своєї дружини. Таким чином, підприємство отримало низку замовлень. Однак роботи виконало неякісно, бо Мінкульт забракував ці документи. Виправляти помилки компанія не хоче, відповідати на претензії замовників і запитання журналістів теж.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дослідив деталі цієї схеми.

Рекомендація чи лобі?

У Ковелі є два пам’ятники радянської доби, на які поширюється дія закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні». Це «Пам’ятник на честь радянських воїнів» та «Меморіал на честь робітників локомотивного депо, що загинули в роки громадянської та Великої Вітчизняної війни». Вони мають статус пам’яток місцевого значення і для того, щоб їх зняти з охоронного реєстру, потрібно виготовити відповідні документи.

Публікація за темою: Що буде з радянськими меморіалами – у центрі Ковеля та у сквері локомотивного депо

Управління культури, молоді, спорту та туризму виконавчого комітету Ковельської міської ради у травні 2023 року замовило виготовлення потрібної документації. На обидві послуги уклали договори з приватним підприємством «Терези-ТВ». Виготовлення документації на кожну пам’ятку коштувало 48 тисяч 238 гривень, тож загалом підряднику оплатили 96 тисяч 476 гривень.

Пам’ятник на честь радянських воїнів у Ковелі 
«Меморіал на честь робітників локомотивного депо, що загинули в роки громадянської та Великої Вітчизняної війни»

Та коли готову документацію подали на погодження до Міністерства культури та інформаційної політики, виявилося, що вона містить помилки. Не вистачало свіжої фотофіксації об’єктів, невідповідно оформлені облікові картки та й загалом пакет документів був неповним. Але головне – його повинні були готувати люди відповідної кваліфікації – кандидати і доктори наук, яких, як виявилося, підприємство «Терези-ТВ» не залучало. Тож Мінкульт повернув документацію на доопрацювання.

Працівники відділу культури та охорони історичної спадщини вже кілька разів зверталися до підрядника з проханням виправити помилки, однак відповіді так і не отримали. 

Ми замовили документацію і коли вже надіслали на міністерство, бо там треба було, щоб ця облікова документація на міністерство. Нам листом надіслали, що там такі пункти на доопрацювання. І тоді ми звернулися до цього підприємця, щоб вони зробили так як рекомендує міністерство

– розповідає керівниця відділу культури та охорони історичної спадщини Ковельської міської ради Ірина Горблюк
Ірина Горблюк / Фото: Ковельська міська рада

– А що підприємець каже на це?

– Ми чекаємо відповіді від нього.

– А як вибирали цього підприємця? 

– Ми дзвонили до нашого управління, тоді було управління культури, з питань релігії та національностей, зараз назва помінялася. І нам просто рекомендували.

– А хто рекомендував? 

– Рекомендував заступник начальника управління Стрільчук Віталій Васильович.

Аналогічна ситуація і в Любомлі. Там теж замовили виготовлення документації у приватного підприємства «Терези-ТВ». З ним уклали договір на виготовлення документів на пам’ятку «Палац Браницьких». Проте і тут Міністерство відправило її на доопрацювання. Посадовці теж звернулись до підрядника і знову мовчанка. Нині шукають іншого виконавця, який зміг би доробити документацію.

Працівники відділу культури кажуть, що фірму-підрядника їм теж рекомендували в обласному управлінні. Мовляв, звернулися туди з питаннями щодо виготовлення документів і отримали таку пораду.

Пам’ятка архітектури «Палац Браницьких» у Любомлі / Фото: volyntravel.com.ua

– В тому пакеті документів, який був поданий на міністерство, не вистачає деяких документів. Це потрібно доробити, – розповідає начальник відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Любомльської міської ради Володимир Дячук.

– А як обирали цього підрядника?

– Коли укладали договір, то просто одна фірма, не то що їх багато, їх немає, їх не було взагалі, а тим більше в Луцьку. Управління культури, які все це знають, чого ж ми маємо їм не вірить? Вони сказали – виробляємо всі документи, згідно з переліком Міністерства. Ну, так, то так.

– Тобто ви до них зверталися з приводу виготовлення такої документації і вам порадили таку фірму?

– Так. Ми звернулися і приїхали люди до нас на заміри.

Про такі рекомендації від обласного управління пригадує і працівниця відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Любомльської міської ради Ольга Нінічук.

Ми зверталися в обласне управління і вони нам рекомендували установу. Зараз скажу як називається. «Терези-ТВ» в особі директора Веселухи Наталії Степанівни, – пригадує пані Ольга.

 А хто рекомендував з управління?

Може то Віталій Васильович, я конкретно сказати не можу.

 Віталій Васильович Стрільчук?

Так.

Секрет таких рекомендацій від чиновника обласного управління Віталія Стрільчука полягав у тому, що фірма «Терези-ТВ» належала його дружині Тетяні. Тож він без зайвої скромності радив підлеглим звертатися до цього підприємства. В інших випадках спрацювало «сарафанне радіо»: фахівці з охорони культурної спадщини ділилися контактами фірми з колегами з інших громад, а деякі громади просто шукали контакти підприємства у системі публічних закупівель Prozorro.

Цікаво, що у системі публічних закупівель «Терези-ТВ» розмістило листи-відгуки про свою роботу від різних замовників. Серед них і відгуки від управління культури, молоді та спорту Ковельської міської ради за підписом начальника Андрія Мигулі та від історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир». У них йдеться про те, що «Терези-ТВ» зарекомендувало себе кваліфікованим і відповідальним виконавцем та надійним партнером. Такі листи підприємству надали у 2021 році. Проте, як бачимо, вже у 2023 ситуація різко змінилася.

Відгуки про роботу підприємства від державних установ / Фото: «Сила правди»

Нині ж у Ковельській міській раді кажуть, що якщо підрядник і надалі не реагуватиме на звернення щодо доопрацювання документів, то доведеться подавати до суду.

 В пакеті документації, яку ми подавали на Міністерство, була і нова облікова документація на ці пам’ятники, яку на наше замовлення виготовила приватна фірма «Терези-ТВ». Оскільки Міністерство має зауваження до цієї документації, то ми вже відправляли листи на адресу цієї приватної фірми з проханням доопрацювати цю документацію або в противному випадку будемо змушені вирішувати це питання в судовому порядку. Але гроші, які були витрачені на документацію, мусять бути повернуті в бюджет

 пояснює міський голова Ковеля Ігор Чайка
Ковельський міський голова Ігор Чайка

Мітли, мило, відра і документація на пам’ятки: які замовлення отримувало «Терези-ТВ»

Приватне підприємство «Терези-ТВ» зареєстроване у грудні 2020 року в Боратині під Луцьком. Його засновницею та власницею стала дружина Віталія Стрільчука Тетяна, а директором – Наталія Веселуха.

Віталій Стрільчук на святі Художнього музею у Луцьку з його керівницею Зоєю Навроцькою / Фото з сайту «Музейний простір»

Вже через місяць після реєстрації підприємство почало отримувати перші замовлення від підпорядкованих структур обласного управління. До прикладу, у січні 2021-го адміністрація Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьк замовила у ПП «Терези-ТВ» послуги графічних дизайнерів – з підрядником уклали прямий договір вартістю 20 тисяч гривень. Виявляється, що крім спеціалізованих послуг у сфері культурної спадщини, «Терези-ТВ» для історико-культурного заповідника постачало і мітли, і мило, і одноразові рукавички, і засоби для миття підлоги та чищення туалету.

Крім замовлень від Державного історико-культурного заповідника, до приватного підприємства, як із рогу достатку, посипались замовлення і від інших установ, здебільшого від відділів охорони культурно-історичної спадщини, які «курував» Віталій Стрільчук. Переважно це виготовлення документації на пам’ятки а також науково-археологічні дослідження. Цікаво, що громади щоразу укладали з приватним підприємством «Терези-ТВ» прямі договори без оголошення конкурентних тендерів. Таким чином з 2021 по червень 2023 року фірма отримала підрядів на 1,3 мільйона гривень.

Втім, коли почали з’являтися прохання про доопрацювання документації, фірма змінила свою адресу. Восени цього року «Терези-ТВ» перенесли у Суми, а замість Тетяни Стрільчук засновницею та керівником стала Катерина Дорошенко. Однак, за інформацією аналітичного сервісу YouControl, телефон та електронна пошта Тетяни Стрільчук так і залишились в контактах компанії.

Замість наукових досліджень – видання книг та торгівля

Діяльність у сфері охорони культурної спадщини регулюється наказом Міністерства культури та інформаційної політики. Тож до підприємств, які працюють у цій сфері, є певні вимоги. Одна із них – те, що основним видом діяльності таких організацій повинно бути проведення наукових досліджень у сфері охорони культурної спадщини. Крім того, є і певні вимоги до залучених працівників та оформлення самої документації.

Фахівці, які працюють у цій сфері, кажуть, що крім обов’язкових вимог наказу, прописують у договорах й інші умови роботи. До прикладу, в разі зауважень до документації переробляють її за власний кошт. 

Відповідно до наказу Міністерства культури та інформаційної політики розробниками облікової документації є наукові установи, в тому числі заклади культури, одним з основних видів діяльності яких є проведення наукових досліджень, досліджень у сфері охорони культурної спадщини, та які мають у своєму складі чи залучають для проведення досліджень осіб, що мають науковий ступінь доктора чи кандидата наук за відповідною спеціальністю. Є обов’язкова вимога, що при розробці облікової документації має бути залучений науковець, який має ступінь кандидата або доктора наук. Коли віддаємо замовнику облікову документацію, обов’язково подаємо код і диплом науковця. В нас, наприклад, вписано в угоді, що у випадку якихось зауважень ми за власний рахунок у відповідний термін маємо виправити зауваження чи центрального органу охорони культурної спадщини, чи обласного 

– пояснює співробітник ПП «НДУ «Центр пам’яткоохоронних досліджень» Василь Івановський

Щоправда, «Терези-ТВ», вочевидь, не дуже зважало на вимоги профільного наказу. Бо основним видом його діяльності є видання книг, а серед інших видів – і діяльність у сфері архітектури, і торгівля продуктами харчування, і оптова торгівля товарами господарського призначення, і спеціалізована діяльність з дизайну, і, насамкінець, діяльність з охорони та використання пам’яток історії, будівель та інших пам’яток культури.

І я – не я, і хата не моя. Як чиновник і підприємиця тікають від відповідальності

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» звернувся до Віталія та Тетяни Стрільчуків з запитанням про проблеми з виготовленою на пам’ятки документацією. 

Це вже не актуально

– сказала Тетяна Стрільчук і попросила більше не турбувати

На подальші дзвінки не відповідала. Колишня директорка підприємства Наталія Веселуха теж була небагатослівною: наголосила, що там вже не працює і не може надати жодної інформації. 

Віталій Стрільчук вирішив за краще втекти від запитань. У прямому значенні цього слова. Восени він звільнився із Волинської облдержадміністрації і перейшов охороняти пам’ятки обласного центру, ставши тут заступником начальника відділу охорони культурної спадщини. На новому робочому місці «Сила правди» його і відшукала. Але розмова не склалася. Чиновник сказав, що не буде відповідати на запитання і кинувся навтьоки.

«Я – в ЦНАП», – кинув Віталій Стрільчук колегам, ігноруючи присутність і питання журналістки

Тож допоки громади самотужки дороблюють забраковану документацію, чиновник продовжує охороняти історичну спадщину вже в іншому місці. І, не виключено, що знову лобіюватиме інтереси сімейного підприємства, яке так вправно освоює бюджетні кошти і не дуже вправно виконує свої зобов’язання.

Валентина КУЦЬ

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (3)
  1. Які ж вони примітивні!!!! Зайняв посаду значить треба набивати кишені сімейному бізнесу. Один ковельський начальник став корупціонером і отримав обласну грамоту. Другий з Луцька ще поки не отримав грамоти. Бо обоє дуже любили бізнес своїх жінок. І гроші.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X