На Ковельщині померла легендарна зв’язкова повстанців Ганна Зелена (Абрамчук)
На 98 році життя перестало битися серце легендарної українки, зв’язкової УПА, жінки з якої розпочався фільм – воєнна драма «Шлях поколінь» – Ганни Зеленої (Абрамчук).
Про це сьогодні повідомив режисер стрічки Михайло Ухман з Тернопільщини, воєнний журналіст і постановник українських фільмів.
Він просить владу Волині, громадських діячів, реконструкторські клуби, бійців Збройних сил України і небайдужих людей вшанувати пам’ять Ганни Зеленої – зв’язкової полковника УПА Клима Савура.
Вічна пам’ять, дорога пані Ганно. Пробачте, що Ви не дожили до омріяної Вами перемоги. Царство небесне
– пише Михайло Ухман
Ганна Зелена (в дівоцтві – Абрамчук) народилася 20 квітня 1927 року в Скулині на Ковельщині. Закінчила польську початкову школу у рідному селі. В роки Другої світової війни – зв’язкова повстанців. Присягу вояка УПА прийняла у 15 років. Отримала псевдо «Гива», тобто верба.
Влітку 1945 року її видала сусідка. Радянська влада засудила на 10 років таборів. Покарання відбувала на Уралі в кам’яних кар’єрах, потім на Далекому Сході та Сибіру, зрештою на Півночі СРСР. Брала участь у знаменитому Норільському повстанні в’язнів, під час якого була тяжко поранена. Звільнена з-під варти 5 березня 1955 року після чого повернулася додому в Скулин.
У Ковелі працювала в мостопоїзді, відбудовувала залізничні пости через Турію, три місяці – у складі бригади в Акмолінській області (Казахстан), потім дояркою у Дніпропетровській області та у колгоспі села Скулин. Тут вийшла заміж, народила троє дітей.
Ганна Зелена реабілітована прокуратурою Волинської області 10 жовтня 1991 року. За її ініціативою у Скулині споруджено пам’ятний знак бійцям ОУН-УПА.
Коментарі