Пам’ятник австро-німецьким солдатам у Ковелі

11.01.2021 20:08

В мережі обмаль інформації, але, незважаючи на це, я спробую розповісти вам трохи більше.

Пам’ятник знаходиться на кладовищі, між вулицями Грушевського та Незалежності.

За часи Першої світової війни найбурхливіші бої на Ковельщині відбувалися в 1916-му році, крім того – декілька спроб у 1917-му році.

В мережі пишуть, що пам’ятник був побудований не пізніше 1916-го року. Але я переконаний, що саме навпаки: пам’ятники будували ближче до закінчення війни.

А все через те, що Російська імперія, будучи головним ворогом на цьому фронті для центральних держав, переймалася революціями та громадянською війною.

І для австро-німецького командування було зрозуміло, що їх війна з Росією на цьому фронті закінчена. Після чого розпочали окультурювати кладовища і встановлювати пам’ятники полеглим воякам.

Також на цьому кладовищі є ще один пам’ятник австро-німецьким солдатам, який виглядає, як великий склеп. (Про нього я вже розповідав, шукайте інформацію на Kowel.Vintage).

На склепові є напис «Світова війна 1914-1918». Очевидно, що його не могли побудувати раніше 1918-го року.

Також ці два німецькі пам’ятники мають ще одну спільну рису: цитату з твору Карла Теодора Кернера «Црини».

Карл Теодор Кернер – німецький письменник, драматург і поет-патріот.

Трагедія «Црини» (1812 рік), з огляду на політичні обставини того часу, справила великий фурор, і вважається однією з кращих ліричних трагедій тієї епохи.

Незважаючи на те, що добра частина плити з написом спаплюжена «недореставрацією», цитату знайти вдалося (переклад з німецької):

«Вони переносили битви та бурі
І були вірні чесності, праву та обов’язку;
Доля може розбити груди героя
Але це не зігне волі його»

Крім фотознімків, мені вдалося дізнатися дату їх створення, 29 серпня 1918 року.

А трохи більше, ніж за два місяці, центральні держави капітулюють, і на цьому закінчиться історія Першої світової війни.

P.S. Зверніть увагу, як гарно було окультурено кладовище. Також стає очевидно, що нові могили ставили поверх старих військових.

Вам може бути цікаво
Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.