Рідні розповіли про стан дівчинки з Ковеля, якій зробили трансплантацію серця

13.07.2023 о 11:26 · 4 хв читання
Фото: Інститут серця МОЗ України

Шестирічну ковельчанку Соломійку, якій 10 липня зробили трансплантацію серця, нині готують до переведення з реанімації у палату.

Про це розповіла Суспільному рідна сестра дівчинки Анастасія Книш.

З її слів, сестра почуває себе добре.

Не така ще активна, як раніше, але вже усміхається. Лікарі готують її до переведення з реанімації до палати. Ми чекали і ось настав той момент, що знайшли донора, зараз зробили цю операцію. Щастю не було меж, як нам сказали, що все добре

– каже Анастасія Книш

Перше, що попросила дівчинка у мами після того, як опритомніла – банан та вода, – повідомили в Інституті серця МОЗ України. Ковельчанка стала першою шестирічною дитиною в Україні, якій зробили пересадку серця. Трансплантацію виконав лікар-кардіохірург Борис Тодуров спільно з командою лікарів Інституту.

Хто став донором для Соломії

4-річний хлопчик став посмертним донором для трьох дітей. У нього стався крововилив у мозок, тож лікарі ніяк не могли йому допомогти. Батьки-медики дали згоду на забір органів. В «Охматдиті» одному з пацієнтів пересадили нирки, іншому – печінку. А серце – уперше в історії України – 6-річній дівчинці в Інституті серця. Про це йдеться в сюжеті ТСН.

6-річна Соломійка з Ковеля одну руку тримає в маминих долонях, а іншою пригортає до себе м’яку іграшку.

Цю іграшку подарувала мама донора. Це була улюблена іграшка хлопчика, який загинув

– пояснюють лікарі

Вона принесла мишку тоді, коли приходила послухати, як у грудях цієї дівчинки б’ється серце її 4-річного сина.

Мама 4-річного хлопчика, яка прийшла послухати, як бʼється серце її дитини в грудях Соломії / Фото: Інститут серця МОЗ

Вони вже як пов’язані разом. Ми з ними обмінялися номерами і домовилися, що будемо скидати їм фотографії, відео з Соломійкою, щоб вони бачили. Це мама сама запропонувала, і ми тільки за

– розповідає мама дівчинки

Ця трансплантація для їхньої доньки була єдиним шансом на повноцінне життя. Після перенесеної 4 роки тому застуди у дівчинки діагностували дилатаційну кардіоміопатію. Простими словами – її серце з кожним днем збільшувалося і вже не могло виконувати свою найважливішу функцію – перекачувати кров.

Стан був уже майже критичний, і тому маючи донора, ми запропонували саме їй цю операцію

– кажуть медики

Телефонує і каже: таке й таке діло, треба, щоб ви швидко їхали сюда і клали Соломійку на операцію. Виїхали з Ковеля, їдемо на всіх парах – і всі машини виїжджають убік

– пригадують батьки

Через 4 години родина вже була у столичному Інституті серця. В операції були одночасно задіяні 18 лікарів. Такій маленькій пацієнтці медики пересаджували серце вперше в Україні.

Фото: Інститут серця МОЗ України

Я сподіваюсь, що це перший крок до дитячої трансплантології. Може, це буде приклад для інших батьків, приклад для лікарів, для реаніматологів. Приклад того, що ми можемо це робити, можемо робити з успіхом, рятувати інших дітей, яких можемо сьогодні врятувати за допомогою трансплантації

– зазначають медики

Нині ще 30 дітей у листі-очікування на пересадку органів. Трансплантологія в Україні почала стрімко розвиватися майже 3 роки тому, після змін у законодавстві, і вже врятувала життя понад сотні дітей.

Удосконалюються вимоги до центрів трансплантації, впроваджуються нові механізми контролю за діяльністю центрів трансплантації. Отже, система трансплантації в Україні поступово створюється і наближається до того вигляду, який би нам хотілось

– зазначають медики

Своєю згодою батьки померлого хлопчика, крім Соломійки, дали шанс на життя ще двом пацієнтам «Охматдиту». 12-річному Антону пересадили одразу дві нирки. Чекаючи на цю мить, три роки він мусив жити в лікарні. Був залежний від гемодіалізу. А 15-річний Дмитро отримав печінку.

Усі троє ще відновлюються після операцій, а їхні рідні не припиняють дякувати батькам хлопчика, які знайшли в собі сили проявити найглибшу жертовність.

Що відомо про трансплантацію на Волині

Перше донорське серце в Україні пересадили в грудні 2019. Операцію здійснили на Волині. Лікарі Ковельського МТМО прооперували 56-річного Василя Міговку. Донором серця став чоловік з відкритою черепно-мозковою травмою, в якого бригадою спеціалістів констатована смерть мозку. 29 січня Василя Міговку виписали з лікарні.

У 2021 році у Львівській лікарні швидкої допомоги пересадили донорське серце 13-річному волинянину. Це – перша була трансплантація серця дитині в Україні.

Верховна рада під час засідання 21 вересня прийняла за основу законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині (№ 5831) зі спрощення донорства й пересадки органів.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X