Тут був найбільший на Волині бій УПА з німцями. Тепер це місце – історична локація

21.08.2022 о 19:41 · 5 хв читання
Сергій Яровенко / Фото: Перший

У серпні-вересні 1943-го в цьому місці теж могло бути сонячно і вітряно. Навколо в полях лежали хутори. Люди називали це місце «Криниця»: тут досі є джерело, яке живить річку Турію. З криниці на ньому не раз черпали воду українські повстанці. Дуже близько – пролягав тракт на Ковель. З одного боку – село Радовичі. З іншого – Туличів.

Саме тут у 43-му в бою воїни УПА стали стіною проти окупанта – німецьких вояків, які заручилися ще й допомогою місцевої польської поліції. Тепер тут сіють соняшники…, – пише журналістка Олена Лівіцька у виданні Перший канал соціальних новин.

Турійчанин Сергій Яровенко особисто взявся посадити на цьому місці калину. В тому бою брав участь дід його дружини Володимир Олексюк. Згодом якийсь вправний енкаведист так упівцеві і записав у матеріалах справи: «…брав участь у бою з німцями під селом Радовичі» влітку 1943-го.

У 2022-му, коли над урочищем «Криниця» розліталися синьо-жовті та червоно-чорні стяги, коли тут взялися означити знакове місце, ветеран АТО Сергій Яровенко думав, що все, що робив Володимир Олексюк та його побратими, було недаремне, проросло і дає снаги битися за свою державу на новому колі цієї пекельної, але звитяжної боротьби.

Посади дерево за себе та за свого друга, який поліг за Україну…

– читаємо на презентаційному стенді

Поруч – візуалізація проєкту. У полі біля села Радовичі вимостили величезне коло, по периметру якого стоять саджанці калини, у центрі – саджанці дубів. Посередині – велика ватра. Збоку – екскаватор натякає, що роботи продовжуватимуться. Навколо – соняхи і зібране збіжжя. Скрізь у полях досі видно сліди колишніх хуторів.

Цього дня тут чимало воїнів. Суворі, з добрими очима, мовчазні, вони кожне слово пропускають крізь серце.

Усе, що раніше здавалося рядовою культурною подією, на фоні війни набуває іншого сенсу. Тому Гімн тут звучить дуже впевнено. Раптова тривога посеред події нагадує: а бій триває…

20 серпня на Волині урочисто дали почин новому міжнародному культурно-екологічному проекту. Він покликаний тримати зв’язок поколінь.

Поруч із джерелом в урочищі «Криниця» розчистили 1,5 гектара землі за селом Радовичі Ковельського району, на якій у майбутньому постане туристична локація, яка розповідатиме про історію цього місця. Ідея належить представникам громадської спілки «Зв’язок поколінь» Олександру Тимченку, Віктору Гуйвану, Дмитру Гегеру та депутату Волиньради та бізнесмену Роману Микитюку. Співорганізатором проекту стала і Волинська обласна рада.

На частині площі висадили калинове коло, посадили кілька дубів, встановили пам’ятний знак. Всеукраїнська акція почалася з Волині, бо подібні заходи у подібних місцях планують затіяти у різних регіонах України та в країнах поза нею.

З історії

7 вересня 1943 року рота німців натрапила на засідку УПА в урочищі «Криниця», яку організували сотні Байди (Леонід Повідзон) та Кубика (Тихон Зінчук). Уже в першому бою німці втратили 5 вояків, 11 опинилося у полоні. Наступного дня з Ковеля під Радовичі прибув батальйон піхоти (470 вояків), три броньовані машини і бронепоїзд. Ще два дні тут велися бої з використанням артилерії. Увечері 9 вересня воїни УПА відійшли вглиб лісового масиву.

Офіційно – з 7 до 9 вересня тут тривав триденний бій. З одного боку – декілька сотень УПА, з іншого – німці та польські поліцаї. Недалеко село Засмики, де була польська колонія. З тієї колонії польська пляцувка часто робила набіги на українські села. Фактично повстанці зібралися, щоби їх втихомирити. Таким чином поляки за допомогою німців вийшли назустріч. Скільки людей тут загинуло, на сьогоднішній день не встановлено. Краєзнавці досі дискутують. Офіційно – 40 упівців і 120 німців, хоча є краєзнавці, які вважають, що 75 німців

– пояснює історик, перший заступник голови Волиньради Юрій Поліщук

За кількістю учасників бій під Радовичами вважається найбільшим на Волині боєм УПА з німцями.

Посадили калину

Посадити калину в місці, в якому билися у важкому бою упівці, запросили молоді подружжя, ветеранів АТО та нинішніх воїнів ЗСУ. Освятив стеллу в центрі кола митрополит Луцький та Волинський Михаїл. Садили дерева і народний депутат від цього округу Вячеслав Рубльов, і голова Волиньради Григорій Недопад і керівниця Ковельської ВА Ольга Черен і голова Ковельської райради Вячеслав Шворак, депутати облради Ігор Лех та Юрій Харченко та ін. А бізнесмен і депутат Волиньради Роман Микитюк, силами підприємства якого і проведені тут усі роботи, запевнив, що над впорядкуванням локації працюватимуть і надалі.

Куліш, гармати і козацький колорит забезпечували воїни 100-ї бригади територіальної оборони Волині.

Наше. Наше місце. Не минайте. Назабаром калинове коло стане туристичною локацією: над джерелом, яке дало назву урочищу збудують криницю. Тут можна буде набрати води. Інфраструктуру доповнять всім необхідним для відпочинку туристів. А посередині кола можна буде постояти саме в тому місці, де у 2022-му закопали пляшки із посланням майбутнім поколінням, й подумати про те, а що б у такому посланні написав ти.

Текст і фото: Олена ЛІВІЦЬКА

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (2)
  1. Память і історія подій військового часу повинна жити в наших серцях.Організаторам цієї події респект.СЛАВА УКРАЇНІ !!!

  2. ⁷можливо хтось не знае,,що не слiд видумувати брехнi..Бог карае..дуже карае..

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X