Як у Ковелі Пілсудського «проводжали»

Андрій Миронюк
20.10.2021 о 20:01 · 3 хв читання

Юзеф Клеменс Пілсудський – державотворець польської держави. Учасник Першої світової війни, ініціатор створення Польської Військової Організації, Перший голова другої Речі Посполитої, засновник польської армії, прем‘єр-мініст Польщі, міністр оборони Польщі, Маршал Речі Посполитої.

Безперечно, Юзеф Пілсудський був однією із ключових фігур, завдяки якій відбулося відновлення Речі Посполитої, у складі якої знаходився Ковель – з 1569 по 1795 рік. Та згодом, після відновлення Польської Республіки – з 1920-х по 1939 р.

Що цікаво, існують фотографії, як у 1935-му році, у Ковелі, відбулася церемонія, на якій «батька Польщі, проводили в останню путь».

За архівними фотографіями йдеться наступний підпис – «Uroczystości żałobne ku czci marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Kowlu».

Що в перекладі із польської мови – «Похоронна церемонія на честь Маршала Польщі Юзефа Пілсудського в Ковелі».

Що цікаво, місця, де саме були зроблені усі ці світлини – можна ідентифікувати.

На одній із фотографій ми можемо бачити натовп людей, польські прапори, та супровід польської кінної поліції. Усе це дійство відбувається поблизу костелу святого Станіслава (сьогодні на його місці знаходиться футбольне поле «Верес»).

Підпис на фото – «tłum ludzi biorący udział w nabożeństwie źałobnym».

Укр – «натовп людей, відвідують панахиду».

Варто зазначити, що костел святого Станіслава ще не був добудований, а у 1935-му році, тільки почали проводити служби, хоча вежа ще залишалася на стадії будівництва.
Вчасності ця церимонія і датується травнем 1935 року.

Друга світлина – «klepsydry na ulicy 3 maja».
Укр. – «Клепсидри на вулиці 3 мая».

Мова йде за сьогоднішню вулицю 1-го грудня. Як ми можемо бачити, на паркані наклеювали «постери» – які повідомляли про смерть Юзефа Пілсудського.

Взагалі клепсидра – це водяний годинник, але в цьому розумінні – клепсидра представляє із себе водний/пісочний годинник, який символізує час твого життя – від народження, до смерті.

Третя світлина – «Почесна варта біля пам‘ятника (бюста) Юзефа Пілсудського, біля школи Ігнація Мостицького.

Після смерті Пілсудського, у Ковелі був встановнений пам‘ятник біля початкової школи Ігнація Мостицького, яка знаходилася біля сьогоднішнього магазину «вечірній» по вул. Незалежності.

Також варто зазначити, що Юзеф Пілсудський неодноразово бував у Ковелі, як солдат Австро-Угорщини за часів Першої світової війни.

Зокрема до Ковеля він увійшов із 1-ю бригадою Польських Легіонів у 1915-му році.
(Фото за 6 вересня 1915 року, «Вступ 1 -ї бригади польських легіонів до Ковеля. Лейтенант Влодзімеж Конічний на коні.»)

Також відомо, що 5 січня 1920 року Юзеф Пілсудський здійснив візит до Ковеля. Ця подія стала приводом до маніфестацій усіх національностей, які проживали на теренах повіту. Про це можна дізнатися із анонімних нотаток, призначених для преси: «Серед цілого натовпу делегацій, які були представлені Начальникові держави, особливу увагу звертали на себе депутати від українців, росіян, німців та чехів. Українські представники закликали запобігти проявам можливої русифікації у повіті».

(Фото за 1916.06.16. – «Солдати польських легіонів на Волині – групова фотографія. Видно, серед інших: Юзеф Пілсудський (у центрі), Болеслав Венява-Длугошовський (2-й праворуч у 1-му ряду, із сигаретою в роті).»

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X