Знищене графіті – загадковий напис минулого

Сергій Товкач
31.07.2020 о 22:43 · 2 хв читання

Історична спадщина Ковеля нагадує про себе в досить таки несподіваних місцях. Потрапивши сьогодні до території торговельної бази на вулиці Театральна, 37, помітив на стіні однієї з будівель відсутню облицювальну плитку. Вочевидь, радянська настінна кераміка з часом почала відпадати і, з цих підстав, користувачі комерційної нерухомості затіяли ремонт фасаду.

Здавалося б – звичайна річ. Ремонт. Але щось невловиме притягувало погляд. Наблизившись, спочатку помітив цегляної кладки лучкову перемичку колишнього віконного отвору (нині переобладнаний під вхідні двері) – традиційну для будівель початку ХХ століття. Придивився: крізь насічку цегли проступали ледь видимі брунаті літери латинської абетки. Напис у два ряди майже п’ятиметрової довжини.

Зараз, після сотень рубців, нанесених сокирою по столітній кладці, важко прочитати давній текст. Як і визначити мову, якою він вчинений. Окремі літери не дають можливості скласти їх у слова. Це може бути як польська мова часів Другої Речі Посполитої, так і німецька часів окупації Ковеля Третім Рейхом.

Шкода, що виконавці ремонтних робіт не спромоглися не те що викликати фахівців з охорони культурної спадщини, а навіть елементарно зафіксувати-сфотографувати автентичний напис перед його практичним знищенням на дивом уцілілій в ході запеклих боїв Другої світової війни будівлі.

Аерофотознімок гітлерівського Люфтваффе безпристрасно зафіксував дану локацію після здобуття Ковеля Червоною Армією в липні 1944 року. Навкруг – суцільні руїни! Лише вздовж вулиці кілька житлових будинків і, посеред безликої території височіє, відкидаючи густу тінь наш вцілілий об’єкт…

© 2020, Сергій Товкач (Tovkach Serhii)

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (1)
  1. це свинарник або конюшня, все там можна прочитати і перекласти через Гугл… я викладав фото на своїй сторінці Фейсбук…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X