85-та річниця впорядкування та очищення річки Турії у Ковелі: ефективна регуляція «по-польськи»

Сергій Товкач
29.01.2021 о 23:30 · 7 хв читання

Останнім часом в публічному просторі актуалізувалася тема стану головної водної артерії міста – річки Турії. Основним чинником, що привертає увагу громадськості є зарослі рослинки Сальвінія плаваюча (Salvinia natans), яка перебуває під охороною і внесена до Червоної Книги України.

Дійшло до того, що проблемне питання стало предметом розгляду Ковельської міської ради, яка на засіданні 15 січня ц. р. прийняла звернення до Національної комісії з питань Червоної книги України щодо перегляду статусу сальвінії плаваючої або сальвінії плавучої.

Крім того, ще минулого року міська влада попередньої каденції розпочала реалізацію проекту «Капітальний ремонт русла р. Турія в районі вул. Сагайдачного м. Ковель Волинської області», яким передбачається розчистка берегів, видалення чагарників та благоустрій території.

Естафету «боротьби за Турію» прийняла новообрана владна команда, очільник якої міський голова Ігор Чайка в інтерв’ю «Волинській газеті» заявив:

Міський голова Ігор Чайка порятунок Турії вважає головним завданням

Власне, слід подбати про нашу рідну річку Турію, котра наразі буквально задихається від засміченості та водоростей. У цьому контексті зазначу, що початок є – це гарна набережна. Але з іншого боку річки треба теж щось гарне зробити. Проте, повторюю, найголовніше – врятувати Турію, щоб вона почала жити, і щоб приносила людям позитивні емоції…

Виявляється, схожі проблеми турбували громаду нашого міста і в давні часи. Зокрема, в довоєнні, періоду Другої Речі Посполитої 30-х років ХХ століття. Активну участь в будівництві нового русла Тур’ї брав тогочасний Президент міста Ковля Альфонс Беднарський (Alfons Bednarski). Так-так, саме будівництва! Адже ця регуляція річки включала в себе докорінну переробку не лише її головного фарватеру, а й кількох рукавів.

Початок Другої Світової війни обірвав не лише плани ковельчан (ковелян – по тогочасному) з окультурення ріки. Обірвалося життя самого лідера міста Альфонса Беднарського, загиблого в ході Катинської різанини.

Але лишилися документи, пожовклі сторінки яких відкривають завісу минулого…

Витяг з часопису «Wołyńskie Wiadomości Techniczne», 1935 р.

Ковель, третє місто виокремлене з повіту, столиця Полісся Волинського лежить над річкою Тур’єю. Річка Тур’я має тут характер загалом річки низинної, болотистої. Понад нею вздовж через місто простягнулася широка смуга торф’яних і багнистих луговин. Місто лежить в самій долині ріки, лише незначно піднесене над нею. Таке розташування міста і лінива течія річки є приводом, що стан ґрунтових вод в місті дуже високий і доходить до 0,5 м під рівнем землі.

При такому високому рівні ґрунтових вод не можна зараз помишляти про жодні інвестиції чи водогінні, чи також каналізаційні, хоча місто само, як третє щодо величини на Волині, нараховуючи сьогодні близько 31 000 мешканців інвестицій тих потребує і має їх для кінцевого підняття міста.

Регуляція річки Тур’ї, проект якої поєднується з проектами меліорації Полісся призведе, як повідомляє Уряд Міста, досить значне пониження рівня води і поглиблення ріки Тур’ї. Впровадження цієї регуляції створить тепер належні умови до раціонального виконання як водогонів, так і каналізації, хоча з цією останньою, можна сказати, напевно, не буде так добре окрім поглиблення річки.

Нині людність Ковля забезпечується водою з 22 свердловин міських і ряду свердловин приватних. Свердловини міські пробурені на глибину від 25 до 50 метрів. Запроектованих є ще 10 свердловин, з яких в цьому році Урядом Міста буде виконано 4, як тільки отримають на цю мету субвенцію з Воєводства. Вода, відібрана зі свердловин, походить з крейдяних покладів, з погляду хімічного складу не найгірша, однак усі аналізи показують бактеріологічні домішки.

Тютюнова фабрика на вулиці Луцькій (нині – Незалежності). 30-ті роки ХХ ст.

Існує на фабриці Монополії тютюнової свердловина, пробурена в 1928 році на глибину 43,50 метрів, котра дає добру воду без домішок, продуктивність її є значною – 2,7 л/сек. При депресії 0,30 м, що в перерахуванні на 1 метр депресії складає 9 л/сек, однак ця свердловина є виключно експлуатована для Монополії тютюнової.

Залізниця постачає велику станцію водою, відібраною напряму з річки Тур’ї.

Уряд Міста в Ковлі має проект локальної регуляції ріки Тур’ї на ділянці близько 7 кілометрів, до виконання якої хоче приступити вже в біжучому році. Та локальна регуляція вплине додатково на пониження як рівня води в самій річці, так і вод ґрунтових в місті, однак коливатися він буде в малих межах: для ріки 0,5 метра, а для ґрунтових вод і того менше. Найліпше виграють від цієї регуляції нині багнисті надрічні луки, котрі стануть луками частково змеліорованими[1].

План міста Ковель, 1943 р.

Річка Турія, що витікає з боліт, село Затурці, Повіт Горохов, загальною протяжністю близько 175 км, виключаючи нижню частину від села Бузаки до Щитиня, протікає майже повністю в межах Волинського воєводства і через незначний ухил сильно заболочує прилеглі терени. включаючи Ковель.

Регулювання цієї річки давно є бажаним, оскільки необхідність осушення як нижньої Турії, так і долин численних приток не вдалося розпочати через відсутність відповідних засобів.

Повінь у Ковелі. Залита водою вул. Варшавська (нині – Незалежності), 1932 р.

У погляду на розміри проектованої регуляції та її значущість для вагомого регіону воєводства, у державному кредитному плані передбачено серйозну суму 1 мільйон 300 тисяч злотих, при цьому, зацікавлені особи та органи місцевого самоврядування повинні надати 30 000 злотих готівкою чи пільгами. Через велике значення регуляції Тур’ї для міста Ковля, у 1935 році Уряд Міста в Ковлі розпочав роботу над місцевим регулюванням цієї річки. Ці роботи зараз тривають.

Регулювання річки Бобрівка – притоки Тур’ї в околиці Ковеля є наслідком необхідності осушення деяких місцевостей Ковельського повіту у зв’язку з регулюванням сільськогосподарської системи (Колодниця, Волоша, Колоденка та інші). Регуляція цієї річки в нижній частині вже зроблена у зв’язку із осушенням земель, злитих у с. Колоденки. Позика в розмірі 35 000 злотих, покрита програмою, призначеною для завершення робіт[2].

У біжучому (1939 – авт.) році передбачено подальші численні інвестиційні роботи на терені м. Ковля, спрямовані до покращення загального стану цього міста. Так, по закінченні, в прийдешньому весняному сезоні, будівництва свердловин і станції водонапірних насосів настане перший етап укладання водопроводу.

Президент міста Ковель Альфонс Беднарський (перший зліва у світлому плащі) інспектує хід робіт з регуляції Тур’ї. 30-ті роки ХХ ст.

Продовжуватися будуть також регуляція річки Турії та роботи з брукування вулиць і впорядкування проїжджої частини та тротуарів. Над Турією буде закладений міський парк.

Загалом міська влада в Ковлю передбачила цьогоріч на інвестиції квоту в 150 тисяч злотих[3].

Отож, майже століття плине ковельська Турія рукотворним руслом, наново прокопаним нашими попередниками-ковельчанами.

Колись рівненькі, наче під лінійку, береги, пошматовані у радянсько-німецьку війну вирвами крупнокаліберних снарядів та авіабомб, нині поросли густою стіною очерету там, де в 1939 році планувався над рікою вже котрий, на додачу до існуючих, ковельський парк…

Примітка: Вартість 1 злотого довоєнного часу еквівалентно частці золота станом на кінець 2020 року дорівнювала орієнтовно 476 грн.


[1] Wodociągi i kanalizacja w miastach wołyńskich. // Wołyńskie Wiadomości Techniczne. – 1935. – №8. – С. 6–7.

[2] Program prac melioracyjnych na Wołyniu w latach 1937 – 1938. // Wołyńskie Wiadomości Techniczne. – 1937. – №5. – С. 6.

[3] Roboty inwestycyjne na terenie Kowla. // Kurier Wileński. – 1939. – №23. – С. 4.

© Упорядкування, текст та переклад – Сергій Товкач. При передруку, посилання на цей блог обов’язкове.

© 2021, Сергій Товкач (Tovkach Serhii)

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (1)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X