«Піратський» міст у Ковелі

Андрій Миронюк
28.02.2021 о 14:26 · 3 хв читання

На нинішній вулиці Сагайдачного є міст, який об‘єднує два береги річки Турії.

Багато хто з ковельчан, особливо старше покоління, називають його «піратським». Але чому такою назвою?

З подальшою розбудовою Ковеля поставало питання сполучення обох берегів міста, яке розділяла річка Турія.

Під кінець Першої світової війни у Ковелі була лише одна велика переправа (якщо не враховувати залізничні мости), і перебуває вона на сьогоднішній вулиці Незалежності.

У радянські часи цей міст називали «Ленінським» – тоді ця вулиця мала ім‘я «вождя революции».

Після закінчення Першої світової війни Ковель закріпився у складі Польської Республіки, за якої і відбулася розбудова вулиці Сагайдачного та створення нового мосту через річку.

Але чому ж його називають «піратським»? Усе доволі просто. Вулиця, через яку проходить міст, мала ім’я Броніслава Перацького. За деякою інформацією, перейменування відбулося на наступний рік після його смерті.

Броніслав Перацький був міністром внутрішніх справ Польщі. У 1934-му році його убив член ОУН Григорій Мацейко через «пацифікацію» українського народу. Під час неї, за різними данними, загинуло від 7-ми до 35-ти осіб. Також багато українського майна було зруйновано.

Таким чином, народна пам‘ять перетворила міст Перацького у «піратський».

Що ж, тепер перегляньмо світлини. Одна світлина зроблена безпосередньо на мосту Перацького, а решта на набережній, яка об‘єднувала два мости між собою.

На одній зі світлин ви можете побачити Г-подібну велику будівлю. Це сьогоднішня школа №8, яка до подій 1944-го року мала саме таку форму.

Також на одній з фотографій можна побачити шпиль костелу святого Станіслава. Саме завдяки цьому знімку, можна вказати точнішу дату знімків, бо на них костел вже добудований. Це приблизно 1938-1939-ті роки.

А вже за часів Другої світової війни, під час радянського форсування міста міст був підірваний. До речі, під мостом ще досі є залишки опор від старої конструкції.

Для демонстрації розбомбленого мосту я закріпив авіазнімок за липень 1944-го року. Як ми можемо побачити на знімку, для сполучення берегів створювалися додаткові переправи.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X