Хто насправді будує тіньові схеми у деревообробці Волині

03.01.2021 о 12:51 · 9 хв читання

Деревообробна галузь – одна із основних для економіки Волині, адже північні райони області багаті на «зелені» ресурси, а ліс давно став годувальником сотень волинських сімей.

Про це пише Роман Колюхов у інтернет-виданні «Волинь.Правда».

Переробка деревини – досить перспективна справа, адже продукція, яка в результаті виходить з пилорам – це будівельні матеріали, комплектуючі меблів, дрова, тирса й різноманітні вироби з дерева. Однак, схоже на те, що криза добралася й до деревообробників.

У вівторок, 29 грудня, відбулося засідання деревообробників Волині. Представники цього бізнесу з’їхалися з усієї області та, як виявилося, порядок денний зібрання довелося формувати по ходу діла й згуртованістю та взаєморозумінням на засіданні й не пахло. Що заважає жити й працювати деревообробникам Волині?

Компанії з Іспанії, Донбасу, та литовець: хто формально засновник ручної і «беззубої» асоціації деревообробників Волині

Здавалось би, Асоціація мала би бути таким собі універсальним громадським об’єднанням, покликаним відстоювати права та законні інтереси усіх своїх членів, тобто – представників галузі, деревообробників. Однак, з перших хвилин засідання стало зрозуміло, що в присутніх зовсім різні інтереси. Пізніше, після дослідження відкритих реєстрів, нам стало зрозуміло чому. Як виявилось, Громадська спілка «Асоціація деревообробників Волині» зареєстрована 28 липня 2014 року. Втім, значно цікавіше те, ким вона зареєстрована. Ми сподівалися побачити перелік засновників, який би складався з багатьох прізвищ, що представляють галузь. Проте, Асоціація має всього три засновники і всі вони – юридичні особи.

Перший засновник – ТзОВ «Волиньліспром», 85,65% статутного капіталу якого належить ТОВ «Євромак», що прописане в Іспанії, ще 14,35% – Людмилі Сарапіній, кінцевим бенефіціарним власником записаний Володимир Сарапін, який проживає у Ратно. Статутний капітал підприємства, до речі, 17,4 мільйона гривень. Другий засновник Асоціації – ТзОВ «Виробнича компанія «Діоніс», що належить лучанам – Богдану Склезю (95%) та Андрію Якимчуку (5%). Загальний розмір статутного капіталу – 5 мільйонів гривень. Третій засновник – ТОВ «Мартисанс-К», зареєстрований у Маріуполі, директор якого – Григорій Коновалов, а власник – литовець Урнавічюс Відмантас. Та найбільш цікаво, що головою Асоціації деревообробників Волині є співзасновник ТОВ «Форест-ОВ» та засновник ТОВ «МВВ Трейд» Володимир Місюра.

Раніше «Волинь.Правда» публікувала матеріал про його рідного брата, працівника деревообробної фірми «Верба-ВВ» Олександра Місюру, який позиціонує себе у мережі Фейсбук як знатний експерт лісової галузі. При підготовці того матеріалу нам вдалося з’ясувати, що номер телефону, зазначений для ТОВ «МВВ Трейд» та ТОВ «Верба-ВВ» у багатьох користувачів підписаний як Володимир Місюра, що не залишає сумнівів у наявності зв’язку Володимира Місюри з ТОВ «Верба-ВВ». Олександр Місюра також є співзасновником та директором ТОВ «Форест-ОВ», яка теж займається лісопильним та стругальним виробництвом, тож і він, як представник галузі, був присутній на зборах, на яких, втім, не все пішло… без сучка без задирки, як би мало бути у професійних деревообробників.

Як виявилось, основним ініціатором зборів виступила Товарна біржа «Універсальна-Полісся», яка займається, окрім іншого, посередництвом у торгівлі деревиною і має право організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини

Як повідомив голова біржового комітету ТБ «Універсальна-Полісся» Володимир Макарчук, причиною зібрання стала недостатня взаємодія Асоціації з Біржею. Саме тому питання поставили руба: змусити працювати існуючу Асоціацію, чи розпустити і створити нову, до складу якої могла би увійти і Біржа. Представник Біржі відразу пішов у наступ, у свою чергу пан Місюра вирішив, що кращий захист – це напад. Однак, не той Місюра, який голова Асоціації, а його брат Олександр, який, як виявилось в процесі, до Асоціації деревообробників Волині не має жодного відношення. Олександр Місюра представився працівником ТОВ «Верба-ВВ» і заявив, що причиною непорозуміння між Асоціацією і Біржею є, нібито, «закритість» останньої і проведення аукціонів виключно «для своїх».

У свою чергу представники Біржі навели приклад Львова, де голова Асоціації не має жодного стосунку до переробки, відтак, там Асоціація працює ефективно. Інші деревообробники підтримали представника Біржі і зазначили, що основне питання, яке їх зібрало, це забезпечення лісоматеріалами і відкритість проведення аукціонів. Також деревообробники скаржилися на збільшення власної переробки державними лісгоспами. Нібито через це їм стало важче отримувати доступ до сировини.

Головуючий на зборах Асоціації запропонував вирішити питання про подальшу долю самої Асоціації і у разі необхідності переобрання голови, який би мав бути незалежним і не мати жодного стосунку до переробки. Однак, Олександр Місюра запропонував обговорювати проблемні питання галузі. Відтак, зчинилася словесна перепалка. Головуючий зазначив, що Асоціація протягом двох років була абсолютно бездіяльною і більшість її членів навіть не були проінформовані про те, чим вона займається.

Завдання Асоціації – скласти план роботи, а не лише писати звернення, про які ми навіть не знаємо. Раніше ми збиралися і проговорювали проблемні питання, протягом останніх двох років нас навіть «есемескою» ніхто не інформує про рішення і дії Асоціації. Вибачте, але ми вже два роки навіть не знаємо, хто у нас голова. Нагадую, що Асоціація деревообробників покликана захищати інтереси деревообробників

– зазначила одна із присутніх

Виступаюча додала, що Асоціація дивним чином перереєструвалася в місто Ковель (де, до речі, проживають брати Місюри). Вона також зазначила, що членів Асоціації навіть не повідомили про зміну керівника.

Ми спілкуємося між собою і не знаємо навіть, до кого нам звертатися для захисту наших інтересів. Разом з тим від імені Асоціації регулярно пишуться звернення, в тому числі до Президента України. Вибачте, але це трішки не так працює. Я є членом Асоціації і я не підписувалася під жодним зверненням, які надсилала Асоціація

– сказала виступаюча

Скандал почав розгоратися з новою силою, аж доки один із присутніх не вніс конструктивну пропозицію – подумати над наступною незалежною кандидатурою голови Асоціації і зібратися на вибори вже після новорічних свят.

Не влаштовує нас Володимир Місюра – не питання, давайте оберемо нового голову. Але незалежного, щоб він працював щодня, отримував заробітну плату і регулярно звітувався. Бо ми сьогодні просимо тільки лісу, а є голови громад, які просять податків. І це важливо, їхню думку сьогодні треба чути. Тому ми, три сторони, повинні зібратися і про все домовитися. Пропоную зібрати членів Асоціації 15 січня у Ковелі

– запропонував ще один із доповідачів

Підтримали його й інші члени Асоціації, які зазначали, що об’єдналися не для того, щоб кожен відстоював свої приватні інтереси, а для того, щоб навести порядок у галузі і встановити прозорі правила, однакові для всіх, аби кожен міг покладатися на ці правила, а не на особисті домовленості. У свою чергу Олександр Місюра зазначив, що на зустріч прийшли не лише члени Асоціації, а й інші деревообробники Волині, відтак, він запропонував обговорити поточні проблеми галузі. Головуючий на зборах пояснив пану Олександру, що, власне, Асоціація й існує для того, аби вирішувати ті проблеми, про які зібрався говорити Олександр Місюра. А вони – багаторівневі, відтак, вирішити їх на місцевому рівні не можливо, потрібно працювати як на обласному так і на загальнодержавному рівнях, спільно з Управлінням лісового господарства, міністерствами, законодавцем та іншими центральними органами державної влади, чим, власне, і збирається зайнятися Асоціація після Нового року.

Про «таємну біржу» і небувалі знижки для «своїх»: Олександр Місюра ділиться з журналістами тим, чого не захотіли слухати деревообробники

Олександр Місюра, схоже, образився на більшість членів Асоціації, які не стали його слухати, відтак, пішов спілкуватися із присутніми на заході журналістами.

Ви помітили, що мене перебивали, не давали можливості висловитися і поставити питання. А питань дуже багато. Тут є представник Біржі. Це Біржа, яка користується «прихованими» торгами. Я б її назвав «Таємною біржею». Вони продають ліс певним деревообробникам за заниженими цінами. Ми, ТОВ «Верба-ВВ», купуємо ліс переважно на Рівненщині і Житомирщині

– пояснює Олександр Місюра

На його думку, всі аукціони мають відбуватися на платформі «Прозоро», адже, нібито, до тих, які проводить ТБ «Універсальна-Полісся», далеко не всі мають доступ.

Якщо я купую деревину по 1400-1600 гривень за куб, то певні особи купують за 1100 гривень. Тому деякі деревообробники, які хочуть купити деревину, змушені робити це в сусідніх областях

– розповідає Олександр Місюра

Представник ТБ «Універсальна-Полісся» заперечив звинувачення у свою адресу і попросив Олександра Місюру надати докази, що бодай один аукціон був прихований від сторонніх очей.

Щодо звинувачень у проведенні так званих «таємних аукціонів», представник Біржі пояснив, що про проведення таких аукціонів повідомляються всі суб’єкти господарювання, які зареєстровані на платформі ТБ «Універсальна-Полісся», а зареєструватися там має можливість кожен охочий. Тому звинувачення Олександра Місюри не мають ніякого підґрунтя.

За словами представника Біржі, організатори аукціонів на платформі «Прозоро» встановили винагороду посереднику у розмірі 0,5% від вартості лоту. За його словами, коли вся деревина реалізовуватиметься виключно на державній платформі «Прозоро», ця цифра зросте до 10-15%, і за таких умов дрібні закупівельники не зможуть конкурувати із монополістами. Між іншим, на Волині до таких монополістів відносять і «Вербу-ВВ», адже, за словами однієї із присутніх на зборах, ніхто з волинських деревообробників не закуповує сировини в таких великих об’єктах, як це робить «Верба-ВВ».

Важко сказати, чи дійсно «Верба-ВВ» закупила лісу більше всіх, але точно можна сказати, скільки саме закупила ця фірма лісу насправді. Не мало не багато – 63 контракти на загальну суму 17,33 мільйона гривень. Відповідна інформація доступна на сайті Clarity project.

Мотиви Біржі «Універсальна-Полісся» зрозумілі – організатори торгів мають свої відсотки за посередництво, тож зацікавлені в сильній і активній Асоціації деревообробників. Чим більше покупців – тим більше заробить Біржа. Зрозуміла й мотивація членів Асоціації – вони хочуть рівні умови, прозорі правила для всіх і цивілізований ринок деревини, для досягнення чого вже після свят оберуть нового голову і проведуть загальні збори.

Мотивація «дисидента» Олександра Місюри – не дуже зрозуміла. Якось дивно виглядає, що співпраця з Біржею влаштовує абсолютну більшість деревообробників, і навіть в присутності журналістів більше ніхто з них не скаржився на «таємні аукціони» і «акційні пропозиції» для «своїх». Ще більш дивною за таких умов виглядає пасивність брата Олександра Місюри, Володимира – голови Асоціації. Хто, як не він, мав би бути першою зацікавленою особою, аби зупинити вакханалію, про яку говорить його брат. Однак, два роки поспіль він не проявляв жодної активності і, здається, з радістю поступиться кріслом голови Асоціації комусь іншому.

У підсумку деревообробники домовилися домовлятися далі. Та й є про що. Тому що як мінімум дивно виглядає картина, коли з соціальних мереж однією особою аналізується ситуація в усій області. Тим більше – з подальшим звернення до профільних міністрів та навіть Президента. А решта деревообробників ні сном ні духом про таке. Мало того, сам «позивач» до совісті виявляється взагалі не причетним офіційно до Асоціації, з якою себе позиціонує і від імені якої висловлюється.

Ми будемо стежити за розвитком подій.

Крім того, публічно запрошуємо пана Місюру відповісти на запитання, які логічно виникають у цій ситуації. Серед усього – чи правда, що він взяв на себе повноваження говорити від Асоціації замість брата, про роботу підприємства ТОВ «Верба-ВВ», про що у своїх фейсбучних постах він ніколи не обмовився жодним словом, про податки і рівень рентабельності порівняно зі збитковими, на його переконання, державними лісгоспами, про незаконні оборудки з деревиною, чисельність працівників, рівень зарплати та багато іншого того, що він аналізує на власний розсуд.

Також ми звернемося із відповідним запитом до Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства – і спробуємо проаналізувати стан справ самостійно.

У цій справі ніколи не буде однозначної крапки. Але розібратися, у чому суть конфлікту і хто правий – можна і треба.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X