На реконструкцію меліорації у Ковельському районі потрібно орієнтовно 800 мільйонів гривень

25.03.2024 о 10:16 · 4 хв читання
Фото: Суспільне Луцьк

На розчищення та реконструкцію внутрішньогосподарських меліоративних каналів у межах відповідальності водного господарства в Ковельському районі потрібно орієнтовно 800 мільйонів гривень.

Про це Суспільному розповів начальник Ковельської експлуатаційної дільниці Регіонального офісу водних ресурсів в області Валерій Грижук.

Підтопленими в районі, з його слів, станом на 22 березня лишаються 120 гектарів. У лютому таких земель було орієнтовно тисяча. Валерій Грижук зазначив: орієнтовно 80% внутрішньогосподарських меліоративних каналів потребують розчищення.

Валерій Грижук / Фото: Суспільне Луцьк

У якому стані перебувають меліоративні канали

У зоні відповідальності водного господарства (колишній Ковельський і Турійський райони), розповів Валерій Грижук, є 3 000 кілометрів внутрішньогосподарських меліоративних каналів і 850 кілометрів міжгосподарських меліоративних каналів.

Це канал осушувальної системи «Бобрівка»: внутрішньогосподарський канал, він чистився у 2021 році. Очищення каналу має проводитися від мулу механізовано кожні 10 років, експлуатаційні доглядові роботи – вирубка чагарників, обкошування – мають проводитися щороку

– сказав фахівець
Канал осушувальної системи «Бобрівка» / Фото: Суспільне Луцьк

Зі слів керівника міжрайонного управління водного господарства, заростання каналів сповільнює відведення поверхневих вод. Меліоративні канали проходять за межами населених пунктів, втім за умови їх належного функціонування ґрунтові води сходитимуть швидше.

Валерій Грижук зазначив: на осушуваних полях є додаткові системи водовідведення.

Ось тут ми бачимо приклад такого «блюдця» – підтоплення на осушуваних землях. Поряд є канал, який прочищався, але гончарний дренаж тут у незадовільному стані, тому ми бачимо такі підтоплення, які можуть вплинути на загальну сільськогосподарську продукцію

– каже Валерій Грижук
Підтоплення на осушуваних землях / Фото: Суспільне Луцьк

У Ковельській громаді за останні три роки прочистили від чагарників понад 10 кілометрів та зробили капітальну реконструкцію 1,2 км меліоративних каналів, розповів перший заступник Ковельського міського голови, лучанин Тарас Яковлев.

На жаль, ще маємо канали за межами населених пунктів. Це ті громади, які долучилися до Ковеля у 2020-му році. Там, на жаль, ніколи не було власника і вони останніх 30 років не обслуговувалися. Зараз проводимо інвентаризацію, пробуємо заставити когось це зробити, як ні, то будемо це робити своїми силами

– сказав він
Тарас Яковлев / Фото: Суспільне Луцьк

Зі слів начальника Ковельської експлуатаційної дільниці Валерія Грижука, офіс водних ресурсів наразі розроблятиме проєкт щодо очищення Грабівської осушувальної системи.

Що кажуть про меліоративну роботу аграрії

У розчищеннях каналів зацікавлені аграрії, розповів керівник одного з сільгосппідприємств Геннадій Гадзовський, який обробляє землю на території колишніх Білинської, Уховецької, Колодяжненської сільських рад Ковельського району.

З його слів, у 1986-му році поля осушувалися, там провели меліоративні дії, зробили канави, а у 2024 році ситуація така, що канали прийшли у природну непридатність – заросли, забур’янилися і замулилися.

Геннадій Гадзовський / Фото: Суспільне Луцьк

Аграрій зазначив: надмірна вода, яка за зиму випадає у виді атмосферних опадів, немає куди рухатися, накопичується на полях і створює підтоплення висаджених озимих культур. Востаннє, сказав Геннадій Гадзовський, зимовий паводок завдав шкоди господарству три роки тому.

Була посіяна озима пшениця, озимий ріпак. Підтоплення спричинило масову загибель цих рослин. Це призвело до 3 мільйонів гривень збитків. Це було достатньо суттєво, вагомо, і ми вирішили найняти екскаваторну техніку. Ми визначили критичні канали, які мають вплив на централізоване водовідведення, і прийняли рішення їх чистити

– додав керівник сільгосппідприємства
Підтоплення на осушуваних землях / Фото: Суспільне Луцьк

Геннадій Гадзовський зазначив, що у 2021 та 2022 році проведена меліоративна робота покращила ситуацію на полях.

Ми помітили, що води на полях стало менше, наша господарська діяльність отримала певний бонус від проведення цих робіт. Бачимо перспективи інвестувати у власну техніку і проводити ці великі роботи власними ресурсами

– говорить аграрій

Внутрішньогосподарські меліоративні канали впадають у міжгосподарські, котрі обслуговують працівники водного господарства, – зазначив Валерій Грижук.

З його слів, міжгосподарські канали здебільшого у задовільному стані. Він додав, що законодавство дає можливість створювати об’єднання водокористувачів і залучати додаткове фінансування – перше таке починають формувати на частині Кричевичівської осушувальної системи.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (7)
  1. Гроші будуть,хватить усім, не все що там задіяний Яша головний казнокрад

  2. Якщо пан госпідар тої землі якою користуеться нехай подбае сам за її. А хлопи з дому допомогу йому зроблять за відсотки за наші благодійні внесок

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X