Обласна влада говорила про ремонт будиночків Косачів

05.09.2020 11:13

В рамках відзначення ювілею відомої української поетеси заплановано проведення реставрації садиб, пов’заних з життям та літературною діяльністю Лесі Українки та родини Косачів.

Таке рішення прийняте на засіданні Організаційного комітету з підготовки та відзначення 150-річчя з дня народження Лесі Українки, яке відбулося 3 вересня 2020 року під головуванням Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка. Участь в обговоренні відповідного Плану заходів взяв і голова обдержадміністрації Юрій Погуляйко. Про це інформує Волинська ОДА.

Відтак, як на обласному, так і на державному рівні буде реалізовнао низку культурно-мистецьких заходів та міжнародних комунікаційних кампаній.

Нарешті вийдемо за межі підходів, що збереглися ще з радянських часів та організуємо масштабний сучасний захід. З цих причин, а ще через коронавірусні реалії, ряд активностей одразу готуємо під цифрові майданчики для онлайн-перегляду

– зазначив Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко

Важливим є прийняте в ході засідання Оргкомітету рішення щодо реставрації «Будинку Косачів» у Луцьку та Новоград-Волинського літературно-меморіального музею Лесі Українки, а також капітального ремонту «білого» та «сірого» меморіальних будиночків Колодяжненського літературно-меморіального музею.

Слід зазначити, що виконавча влада області вже неодноразово порушувала питання щодо необхідності проведення зазначених реставраційно-ремонтних робіт та залучення для цих цілей кошів з державного бюджету, позаяк роботи потребують значних фінансових затрат, що є непосильним для обласного бюджету.

До слова, садиба Лесі Українки у селі Колодяжне Ковельського району («Сірий та Білий будинки Косачів») – пам’ятка історії національного значення, що взята під охорону держави відповідно. Наразі внаслідок тривалої експлуатації та дії природних факторів меморіальні будиночки перебувають у незадовільному стані.

Волинським краєзнавчим музеєм у 2019 році була виготовлена документація на «Реставраційно-ремонтні роботи пам’яток культурної спадщини «Білого та Сірого будинків Косачів» у Колодяжному. Проєкт пройшов експертизу держпідприємства «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» та погоджений Міністерством культури України у грудні 2019 року. Робочим проєктом передбачається здійснення комплексу заходів з покращення технічного стану об’єктів та їх фізичного збереження в існуючому вигляді, які не зачіпають історичної сутності та не змінюють характеристик властивостей, які є предметом охорони пам’яток.

Проведення реставраційно-ремонтних робіт потребує і «Будинок Косачів» у Луцьку, житловий будинок XVIII ст. – пам’ятка архітектури місцевого значення. Внаслідок того, що ділянка на якій розташований будинок, знаходиться на рові колишнього Окольного замку, споруда перебуває в незадовільному стані (тріщини та руйнація несучих стін, замокання підвалин, фасаду). Станом на 2020 рік існує потреба у перекритті даху, гідроізоляції фундаментів та облаштування фасаду.

Слід зазначити, що підготовча робота до відзначення в області у 2021 році 150-річчя від дня народження Лесі Українки ведеться на Волині ще з початку цього року. Зокрема, в області утворено відповідний Організаційний комітет з підготовки та відзначення в області юввілею Лесі Українки. Окрім того, обласною державною адміністраціє розроблена Регіональна програма з відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки, яка подана на затвердження Волинській обласній раді.

На переконання голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка, проведення комплексу культурно-мистецьких та просвітницьких заходів має велике значення для відродження української культури, утвердження її самобутності та неповторності.

Це прояв шани до невмирущого таланту геніальної дочки українського народу Лесі Українки. Це прекрасний привід для прочитання, переосмислення та сучасної інтерпритації її літературної спадщини, яка єднає українців як за кордоном, так і на теренах рідної батьківщини посередництвом культурних надбань

– сказав Юрій Погуляйко

Вам може бути цікаво
Поділитися:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.