Влада масово програє суди ветеранам війни, але грошову допомогу не виплачує

24.01.2022 14:59
Софія Сагаль

Начальниця управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради Софія Сагаль прокоментувала ситуацію із щорічною разовою грошовою допомогою до 5 травня ветеранам війни.

За її словами, Рішенням Конституційного Суду України визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного Кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

На виконання зазначеного Рішення Конституційного Суду, в першу чергу слід було привести у відповідність до норм чинного законодавства положення окремих статей Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що безпосередньо регулюють питання виплати щорічної разової допомоги до 5 травня ветеранам війни, відновивши норму Закону, що діяла раніше, відповідно до якої допомога ветеранам війни виплачується у розмірах мінімальних пенсій за віком згідно статусу особи.

Однак, як каже Софія Сагаль, жодних змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» так на сьогодні і не внесено. Відтак, статті 12, 13, 14, 15 цього  Закону в частині, що стосується виплати разової грошової допомоги до 5 травня, викладені у наступній редакції:

Щорічно до 5 травня «ветеранам війни» виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом про Державний бюджет України». Більше того, положення Постанови КМУ від 08.04.2021 року № 325 «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» також не визнані на сьогоднішній день неконституційними та не втратили своєї юридичної сили. А відтак, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році даною Постановою визначено у конкретних розмірах. 

Софія Сагаль говорить, що на адресу управління щорічно надходять вже готові списки осіб на виплату одноразової допомоги до 5 травня від Пенсійного Фонду, від Міноборони чи від інших установ та організацій із зазначенням ПІП пільговика, його статус, паспортні дані, адреса, виплатні реквізити в уповноваженому банку та розмір самої допомоги.

Управління соціального захисту населення у свою чергу здійснює лише звірку інформації в частині наявного статусу пільговика з інформацією бази даних ЄДАРП (Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги) та надсилає їх в м. Луцьк, комунальну установу «Центр по здійсненню соціальних виплат» для формування виплатних відомостей. Після отримання відомостей, управління проводить виплату вже нарахованої до 5 травня допомоги, як це передбачено в частині першій ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». 

Слід зазначити, що у старій редакції Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) встановлено розміри щорічних разових грошових допомог, що асоціюються з пенсійними виплатами, а це ще раз стверджує ту істину, що управління соціального захисту населення жодного відношення до визначення розмірів таких виплат не має.

Хоча, як свідчить практика, рішення судів з приводу зобов’язання управління соціального захисту населення провести нарахування та виплату допомоги до 5 травня у збільшеному розмірі, виносять на користь громадян. Постає питання: «Як виконати таке рішення через відсутність механізму нарахування встановлених судом розмірів допомоги до 5 травня, а саме: невідомо який застосовувати розмір мінімальної пенсії за віком (з яких офіційних джерел отримати дану інформацію), від якої дати слід відштовхуватися? Чи станом на 2007 рік? Як це зазначено у редакції Закону, до визнання неконституційними окремих його положень, чи за 2021 рік, де розміри таких пенсій змінювалися впродовж року? – вказує Софія Сагаль

Хоча такі виплати мали місце саме у період з 1998 року (у старій редакції Закону, що діяла з 1999 року). Відтак Законом України «Про державний бюджет України на 1999 рік» передбачено мінімальний розмір пенсії за віком – 15 грн, а Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» – 380 грн.

Виходячи з теорії, що Конституційний Суд України посилається на норму Закону у старій його редакції, то в цій ситуації повинна мати місце і дія Закону про пенсійне забезпечення також у старій редакції. З наведеного слідує, що виплата допомоги у 2021 році ветеранам війни проведена правомірно та в повному обсязі.

Враховуючи викладене вище і те, що жодне рішення суду по 5 травню на сьогодні управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради не має змоги виконати через наявні прогалини у законодавстві.

Велике прохання до ветеранів війни, що мають право на зазначені виплати, з метою запобігання уникнення тривалої судової тяганини, яка на сьогодні, як свідчить практика, є безрезультатною, з розумінням віднестися до ситуації, що склалася. Перед зверненням до суду з позовом, скеровувати для початку свої листи до вищестоящих установ, таких як Мінсоцполітики, Мінветеранів, Кабінету Міністрів України, до повноважень яких безпосередньо відноситься нарахування щорічних допомог до 5 травня

– зазначає Софія Сагаль 

Як вона стверджує, у свою чергу, управління соціального захисту населення виконкому та міська влада з цього питання протягом 2020-2021 років неодноразово зверталися з відповідними листами до вищестоящих органів державної влади, проте, безрезультатно. Визначити розміри «недовиплачених» сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020-2021 рр. ветеранам війни так ніхто і не наважився.

Фото Ковельської міської ради

Поділитися:

Коментарі

  1. …Рішення Конституційного суду не відповідає Конституції України….так вирішила пані Сагаль..
    Браво…))))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *