Як у Ковелі боролися з епідемією, 1916 рік
Один із серйозних спалахів тифу припадає на Першу світову війну. В реаліях окопної війни тиф «викошував» солдатів тисячами.
Як повідомляють джерела:
Під час Першої світової війни спалахували масштабні епідемії висипного тифу. В Росії та Польщі на висипний тиф перехворіло близько 30 млн осіб, з них 3,5 млн померло
Також під час боротьби за незалежність України, тиф «викосив» значну частину Української Галицької Армії (УГА), близько 25 000 померло. Це була катастрофа для УГА, що несла за собою значне ослаблення Армії УНР і поразку українського фронту.
А тепер повертаємося до Ковеля.
Із австрійського архіву мені вдалося знайти відскановані листівки з настановами по боротьбі з епідемією.
Листівки датуються жовтнем 1916 року (на той час Ковель більше року знаходиться під Австро-Німецьким контролем). В них йдеться про тижневий розпорядок по боротьбі з епідемією.
Листівки є у декількох варіантах: українською, польською та німецькою. Хоча я впевнений, що був ще варіант на ідиші.
Доволі кумедно читати столітню українську мову з помилками; видно, що австрійці друкували.
Також можете спостерігати фотографію, на якій зображена «Мужская гимназія». Це сьогоднішня школа №8; за часів війни вона була переобладнана під госпіталь (шукайте інформацію у спільноті Kowel.Vintage).
У документі, де була ця фотографія, також був закріплений текст, в якому повідомляється:
Члени Міжнародної медичної комісії, направлені Лігою товариств Червоного Хреста, вивчають ситуацію з тифом у Польщі. На фото комісія залишає військовий госпіталь у Ковелі після конференції з місцевими військовими медичними органами. З 30 000 населення до війни Ковель зараз зменшився до 24 000 жителів. В навколишньому районі приблизно четверта частина населення померла від тифу, цілі села були знищені. Місцева медична влада усвідомлює серйозність сучасної епідемії, але вони страшенно обмежені в своїх зусиллях через брак медикаментів, запасів, лікарняного обладнання та підготовленого персоналу. Комісія рекомендувала об’єднати зусилля для ефективного вирішення ситуації в Польщі та запобігання поширенню тифу в Західну Європу та Америку.
Коментарі