Як у Ковелі хотіли прокласти залізничні гілки та налагодити сполучення

Андрій Миронюк
12.03.2023 о 19:16 · 4 хв читання

В реаліях сьогодення, якщо прогулюватись Ковелем крізь відповідні місця, можна звернути увагу на різного роду великі насипи, бетонні та кам‘яні споруди і залишки мостів, які стирчать з водойми річки Турії. Усі ці поодинокі елементи розтягуються на кілометри і їх можна зустріти у багатьох місцях міста.

Власне, саме тому виникла ідея зробити відповідну публікацію про низку таких об‘єктів. Оскільки велика частина з них є складовою однієї і тієї ж історії, пов’язаної з розбудовою залізничного сполучення у Ковелі.

Відразу ж зазначу, що, на превеликий жаль, у цій публікації будуть зустрічатися неточності. Це пов’язано з тим, що більшості документів знайти не вдалося, тому доводиться йти методом логіки та виключень. Сподіваюся, з часом щось таки знайдеться і можна буде констатувати ті чи інші речі.

Якщо ми будемо рухатися з боку вулиці Брестської в напрямку залізничних колій на Львів та Брест, то побачимо поле, яке поступово переходить в суцільне болото. Саме на цій ділянці ми можемо помітити одні із залишків насипів. Сьогодні вони нічого собою не являють – невеличка стежка, яку вже частково розтягли на будівельний пісок.

Проте, в реаліях майже столітньої давнини, на частині з них перебували залізничні колії, якими навіть курсували потяги. В той же час, як частину почали розбудовувати або під кінець існування Польської Республіки (тобто напередодні початку Другої світової війни у 1939-му), або вже при правлінні нацистської Німеччини у проміжку 1941-1944 років. Сказати точно доволі складно, проте я більше схиляюсь до того, що ті чи інші елементи почали будуватися в різні періоди за вищезгаданих державних утворень.

Власне, що будувалось? Зводилося сполучення між залізничними гілками та створювалися великі насипи, по яких і мали курсувати поїзди. Також при перетині колій будувалися кам’яні та бетонні масиви, які ви можете бачити на фото. Сьогодні це мало що нагадує, проте в планах минулого це мали бути залізничні мости над коліями. Судячи з тих залишків, які мені вдалося знайти, таких мостів мало бути два.

До речі, якщо ви будете шукати інформацію про бої за Ковель 1944 року, то можете зустріти достатню кількість фотографій, де видно, як нацисти на своїх «пантерах» проривалися вздовж залізничних колії – там ви побачите залізничні насипи, про які і йдеться у цій публікації.

Згодом ці ж самі залізничні сполучення виходили в напрямку до мостів, які у Ковелі називають «Червоними». Взагалі про історію цих мостів потрібно буде зробити окрему публікацію. Але наразі, через об‘єктивні причини, пов‘язані з війною в Україні, я це зробити не можу.

Цікаво, що наразі ми можемо бачити по 2 мости на кожному з напрямків, тобто всього 4, на яких функціонує тільки 3 колії. Проте раніше на тих ж напрямках розташовувалося по 3 мости! Тобто, всього через річку Турію фукціонувало 6 залізничних ліній, а не 3, як сьогоді.

Сьогодні від цих старих мостів залишилися лише бетонні конструкції та дерев‘янні балки, які видніються з самої Турії.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (3)
  1. РОЗКАЖІТЬ ЛЮДЯМ І НАЗВІТЬ ПРИЗВІЩА ТИХ ,ХТО ВИВІЗ ГОРИ І ТОННИ ЗЕМЛІ З ВІД ТАМ,БРЕХУНИ

  2. Це все будувалося за часів Російської Імперії та Радянського Союзу. І таких розв’язок дохріна і трошки від Бреста до Владівостока.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X