503 роки тому Ковелю було надане Магдебурзьке право

24.12.2021 о 15:18 · 2 хв читання

24 грудня 1518 року увійшло в нашу історію як одна з найважливіших подій – Ковелю було надане Магдебурзьке право. 503 роки тому польський король Сигізмунд І своєю грамотою дозволив князю Василю Сангушку утворити з села Ковле місто.

Сьогодні у центральній бібліотеці міста відбувся тематичний захід «Магдебурзьке право в історії міста Ковеля», – повідомляє Ковельська міська рада.

Учасників заходу привітав міський голова Ігор Чайка.

Надання Ковелю Магдебурзького права — це переломна сторінка в історії розвитку нашого міста. На той час це була одна з найперспективніших правових систем в східній та центральній Європі. Саме вона дала поштовх для розвитку міста. Зараз ми можемо оцінити переваги, які маємо. Зокрема, право самим вирішувати проблеми, визначати шляхи розвитку. Задоволений, що можемо тут разом поспілкуватися на цю тему та порадіти, що наші предки прийняли таке мудре рішення

Ковель уже в 1518 році був потужним поселенням, тому й отримав цей королівський привілей – Магдебурзьке право. І можна пишатись, що й у давні часи місто було регіоном спокою. І, незважаючи на навколишні перипетії, місцеве населення жило в правових рамках.

У Ковельському історичному музеї є копія документа про надання Ковелю Магдебурзького права (Брест, 24 грудня 1518 року) із книги «Архів Князів Сангушків у Славуті» (том III за 1432-1534 рр.), виданій у Львові в 1890 році.

Його директорка Маргарита Матвійчук розповіла про історичні факти, які стосуються цієї віхи життя міста.

Прозвучала і легенда Анатолія Семенюка про надання Ковелю Магдебурзького права. Її прочитали студенти медичного коледжу. Почесний громадянин міста Анатолій Володимирович теж привітав усіх присутніх з цією визначною подією у житті міста.

Засновник краєзнавчого проєкту «Kowel Vintage», депутат міської ради Андрій Миронюк акцентував увагу на тому, що ще багато цікавих моментів з минулого нашого міста не вивчені.

Сподіваюсь, ми усю пам’ять будемо відновлювати, будемо здмухувати порох зі сторінок нашої історії і будемо будувати чудове сьогодення для нашого майбутнього

– так оптимістично завершив він свій виступ

Фото Ковельської міської ради

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (3)
  1. Кажуть, що 24 грудня 1518 року увійшло в нашу історію як одна з найважливіших подій – Ковелю було надане Магдебурзьке право. Однак, згідно Постанови КМУ від 26 липня 2001 р. № 878 “Про затвердження Списку історичних населених місць України” датою заснування міста Ковеля значиться 1310 рік. Чому так ? Де істина?

    1. 1518 рік довгий час вважався першою писемною згадкою про місто. Згодом було віднайдено запис, датований 1310 роком про народження польського короля Казимира Великого. А в 2004 році з’ясувалося, що ця дата належить іншому місту, що має схожу історичну долю. Це польське місто Коваль, Влоцлавського повіту. Саме тут, а не у Ковелі, народився польський король Казимир III Великий. Підтвердженням цього історичного факту стали матеріали, привезені краєзнавцем Анатолієм Суліком з міста Коваля. Понад 100 років ковельчани вважали своєю історію іншого міста. Вперше дата 1310 рік, як перша писемна згадка про Ковель, зустрічається у шостому томі «Энциклопедического словаря» видання Карла Крайя (Санкт-Петербург) у 1847 р., редактором якого був Альберт Старчевський. Цю історичну помилку, яка, на жаль, була продубльована у виданні 1897 року «Живописная Россия» (Санкт-Петербург), можна пояснити співзвучністю назв обох міст (давня назва Коваля — Ковалє, а Ковеля — Ковлє), а також схожістю географічних та історичних даних. Наприклад, на захід від Коваля є місто Брест-Куявський, від Ковеля в тому ж напрямку також є Брест-Литовський, як його називали в давнину. І Коваль, і Ковель були засновані на островах серед боліт та річок. (Вікіпедія)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X