Біля села Вербка під загрозою остаточного знищення – некрополь часів Першої світової війни

Андрій Миронюк
26.02.2024 о 13:00 · 5 хв читання

Перед вами дуже прикра картина, яка особисто мене різонула в саму душу. Ще одне атмосферне місце, повʼязане з епохою столітньої давнини було і буде знищене.

Перед вами фотографії з місця старого військового некрополя. Околиця Ковеля, місцина неподалік колишнього військового містечка, де було поховано близько двох тисяч німецьких та австро-угорських військових, які загинули під час Першої світової війни. Незабаром до цього ж місця доєднаються поховання польських жовнірів.

Поховання вражало за своїми масштабами. Спершу мали місце поховання з деревʼяними хрестами, які згодом, в індивідуальному порядку, почали доповнювати оновлені бетонні пам’ятники. Домінантою на місці некрополя був великий меморіал, на вершині якого сидів лев та трішки нижче також знаходився барельєф леву (плита барельєфа лева ще досі збереглась та лежить у підніжжі залишків монумента), а від самої основи монумента, напівколом, розходилися дуги які нагадували лапи того ж лева.

Військовий цвинтар існував аж допоки до нього не добралася радянська влада, яка майже повністю зачистила територію некрополя. Так і «зʼявилося» кладовище біля Вербки. Поховання здійснюються буквально за принципом – могила на могилах.

Скажу так, що вже було зроблено за радянської влади – було зроблено. На жаль, історію відмотати назад ми не в змозі, а за радянської влади було знищено безліч старих цвинтарів. Проте, з набуттям незалежності України в багатьох питаннях радянська методичка з голів деяких людей та керівників нікуди не зникла.

За старими цвинтарями та пам’ятниками як ніхто не доглядав, так і не доглядає. В кращому випадку, за них турбуються малі групи ентузіастів та спілок, яким не байдуже історія.

Віднедавна залишки старого військового некрополя були приховані від погляду несвідомого глядача, який не знав що такий там взагалі існує. Більш як два роки тому я писав невеликі публікації про це місце та зняв відео, оскільки хотів задокументувати як воно все виглядає – відчував, що таки з ним щось трапиться з плином часу.

У цю неділю побував тут, віднедавна на дуже атмосферному місці. Вся територія була зачищена, а залишки памʼятників забрали на узбіччя. Насипи від могил й досі проглядаються, проте поіменних номерів для ідентифікації могили того чи іншого солдата – вже немає. Все, що залишилося з «притомного», це памʼятник лейтенанту Рудольфу Мухрману та недобиті залишки з домінанти некрополя (монумент з левом).

Подальша доля некрополя цілком зрозуміла. Керівники Дубівської територіальної громади, по тих же радянських методичках, зрівняють залишки некрополя та продовжать хоронити за методом могили на могилах.

Для мене такий розклад справ це по-особистому болісне, оскільки в цьому районі я провів велику частину свого дитинства на квартирі у прабабусі. В стінах знищених казарм проходили службу мої пра- та прапрадідусі. Район вулиці Володимира Кияна зі своєю історичною назвою району «Горка» остаточно йде нанівець.

Комплекс військових казарм ще царської доби, який пережив дві світові війни, безліч державних устроїв та зустрів безліч військових полководців – повністю знищений.

Військовий некрополь – повністю знищений.

Невинно вбитих людей, у тому числі ковельчан, яких нацисти розстріляли як собак, в ямі, і то неспроможні вшанувати належним чином.

Навіть «Горка» тепер і не така то і горка, оскільки все розсували на пісок.

Знаєте, усе вище перелічене, для мене, це усе дії не українців, а в чистому вигляді – хохлів. Пихатих, безкультурних хохлів, які не цінують ні своє, ні чуже. В яких ще досі більшовизм в голові – ненависть до усього міського.

Про обласний департамент культури я щиро хотів би сказати, що уся ця руїна та знищення є слідством їхньої абсолютної некомпетентності, проте це буде лукавство з мого боку. Оскільки коли департамент працює за принципом «немає памʼятки – немає проблеми», то це можна схарактеризувати досить простим чином: «звичайний пох¥й». Тільки за моєї памʼяті в Ковелі було знищено багато історичних обʼєктів, які мали б мати статус памʼяток історії та памʼяток архітектури, проте в той момент нічого з цим не міг зробити – я фізично був ще малою дитиною. Мені до сліз шкода, що так руйнують та нехтують історією міста.

На жаль, зважаючи на те, що вже великий обʼєм реалу зруйнований – можу лише побажати безкультурним «керовнікам» та в тому ж числі причетним, в площині бездіяльності, людям з департаменту культури Волинської області – щоб ваші могили позносили у такий же самий, більшовицький, найнахабніший спосіб. На моє переконання, ви не орган державної влади – ви ракова пухлина, яка існує за рахунок коштів платників податків. Про те, як ви займаєтеся памʼяттю, архітектурними, культурними обʼєктами та археологічними дослідженнями – й говорити немає про що.

Слава Богу, що на територію Заходу України не відбулося російського вторгнення. Проте, така «діяльність» та «бездіяльність» – створює культурних та цивілізаційних збитків не гірше окупантів!

З такими «керівниками» та департаментами й окупантів не потрібно.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (16)
  1. Це ще вина не тільки дубової а й упц мп і варлаама яким начхати що там лежать люди. Копають могили а там склет і піп каже киньте в сторону. Я розумію що там похоронені чужі люди але можна зробити якось не так . Звернутись до посольства хай би вони провели пошуки зробили якусь братську могилу. Але в нас краще наших рідних похоронити до німця

    1. В Австрії є організація яка займається такими похованнями часів першої світової “Чорний хрест” її назва , за сприяння тої організації відновили багато закинутих військових поховань на Львівщині.

  2. Ще рік, другий і Андрій
    як справжній патріот, піде
    до війська. Хотів би порадити
    що потрібно готуватись до
    служби, щоб не зганьбити
    себе і справжню користь
    державі принести.

    1. Який звʼязок існує між вашим коментарем та описаною темою в дописі?

      Анонімів все трусить те, що я маю робити і куди маю йти. Перед тим як давати поради, про які ніхто не просив, завжди варто поцікавитись – чим людина взагалі займається. В тому числі військовою підготовкою та діяльністю в дотичному до Збройних Сил напрямку.

      Мораль: не знаєте, не пишіть дурню.
      А якщо вже і пишете, то хоча б пишіть своє імʼя та фамілію. Оскільки, дуже смішно читати подібне від доблісних анонімів – революціонерів.

    2. Ви так хочете всіх, хто не згідний з місцевими царьками відправити на фронт! Питання лише, чому? Напрошується висновок: щоб пішов і не повернувся, не заважав “працювати” місцевим феодалам!
      П.С: тому сцяні путіни і розказують “свою” історію України, бо такі невігласи як ви, руйнують правдиву, за нещасні декілька гривень, готові продати усе… Аипотім путя рже і цитує Шевченка, який про це писав… Хочеться звалити звідси і не бачити ні Чайок, ні Івахових, ні копійчаних анонімних прислужників…

    3. Покажіть хороший приклад! Чекаємо, коли ви принесете користь на фронті

  3. ” фамілію ” в коментах писати
    не обов’язково, а ось на сьогодні
    головною темою є війна і
    дотичні до неї теми. Це не
    тільки моя думка, а також думка
    багатьох людей.

    1. Ваш коментар, за своєю суттю, є деструктивний. Оскільки, безліч чиновників у сфері культури, у тому ж числі департамент, який відповідає за пам’ятки та охоронні об’єкти – працював, працює, і продовжує працювати. Вони отримують заробітну плату за свою роботу. Списувати ту чи іншу бездіяльність та «заглушувати» висвітлення тої чи іншої проблематики війною – це маніпуляція.

  4. Я боюсь уявити, а скільки коштів треба було б на реставрацію цього місця, я так розумію, що автор це мав на увазі?(можливе відновлення пам’ятки,яка зараз повністю зруйнована). Все таки я вважаю, що мають пріорітети інші бути, хоча просто зрівнювати, мабуть, по-варварськи, люди все таки були

    1. Де в моєму дописі хоча б слово про те, що місце поховань необхідно в цю секунду реставрувати? Я завжди дивувався тому, як люди самі допридумують якусь версію, мови про яку навіть в тексті не було.
      Все про що я говорю: як мінімум, територія має набути охоронного статусу. А вже коли будуть кращі часи – можна вже говорити про якесь відношення.

      Натомість історію знищуть, і поховання, як ті самі більшовики, зносять.

  5. Призвіть спочатку всіх атошних і навіть тих кому недавно давали квартири . Чи позбавте статусу учасника АТО і тільки тоді вимагайте шось у інших

  6. Як можна в свій захист писати
    ” …призвіть спочатку всіх
    атошних …”, ” …..позбавте
    статусу учасника АТО..”
    ви мабуть з головою
    не дружите, ви дибілоїди
    політичні з своїми
    розборками.
    Відсидітися хочите тихенько,
    виждати, і далі до корита.
    Ось вся ваша правда,
    борці з владою херові.

  7. Правда в тому,що поки Троцюк при владі,то правди не буде.Всі добре знають хто там той пісок з кістками продає і ніхто нічого зробити не може.А повістками всіх лякають місцеві діячі,тому всі мовчать.Автор величезний патріот.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X