Де і скільки на Волині та в Ковелі витратили на ремонти укриттів

09.02.2023 о 15:41 · 8 хв читання
Фото ілюстративне

З початку повномасштабного вторгнення росії до кінця 2022 року на Волині провели понад пів тисячі державних закупівель для підготовки укриттів і бомбосховищ. Загалом на це спрямували понад 68 мільйонів гривень.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань «Сила правди».

Найбільше коштів на ремонти укриттів витратили освітяни Ковеля, Нововолинська, Луцька та Підгайцівська сільська рада. Частенько договори укладали із компаніями, які пов’язані з місцевими політиками, депутатами.

Через війну та спрощення закупівельних процедур чиновники практично відмовилися від конкурентних тендерів, на яких можна зекономити бюджетні кошти, натомість обирали постачальників та підрядників на свій розсуд. І це попри те, що 96% усіх закупівель з обладнання укриттів розпочалися лише в липні-грудні, тобто з п’ятого місяця війни.

Де і скільки коштів витратили на облаштування укриттів

Повномасштабне вторгнення росії змусило країну відстоювати не лише зовнішні кордони, але і готувати внутрішні тили. Вже з перших днів війни стало зрозуміло, що потрібні укриття для захисту від повітряних атак, а згодом – і для початку нового навчального року. Тож в укриття здебільшого перетворювали підвали та інші приміщення, які відповідали вимогам. Як мовиться, почали готувати сани ще влітку. Поодинокі закупівлі щодо облаштування укриттів з’явилися у системі «Prozorro» ще в березні, але більш масштабна робота почалася лише з липня.

Публікація за темою: Цивільна оборона: як у Ковелі чиновники «розбомбили» бомбосховище 

З 24 лютого до 31 грудня 2022 року на Волині провели 564 закупівлі, які пов’язані із ремонтом та облаштуванням укриттів. Сюди увійшли власне будівельні та ремонтні роботи, а також придбання необхідних товарів для них, наприклад, туди, де їх облаштовували власними силами: фарби, розетки, лампи, обігрівачі, медикаменти для аптечок, дашки над дверима, будматеріали, біотуалети, замки, меблі та інше. Дуже часто замовляли заміну дверей – на це бюджетні заклади спрямували щонайменше 750 тисяч гривень. Щонайменше 135 тисяч пішло лише на лавки, ціни на які коливалися від 140 гривень до 2500 гривень за штуку.

Загальна ж сума укладених договорів становить 68,5 мільйона гривень, хоча очікувана вартість цих закупівель була значно вищою – 88,6 мільйона гривень. Процедури майже на 20 мільйонів гривень не відбулися через відсутність учасників або були відмінені з різних причин.

Реальна масштабна підготовка укриттів на Волині почалася лише з п’ятого місяця повномасштабного вторгнення росії. З лютого по червень на Волині провели лише 17 закупівель на 2,7 мільйона гривень. Пік підготовки припав на липень-вересень, коли навчальні заклади почали готуватися до нового навчального року. В другій половині 2022 року провели 547 закупівель на 65,8 мільйона гривень.

92% закупівель проведено за неконкурентними процедурами, тобто без проведення торгів, на яких організатор може вибрати найбільш вигідну цінову пропозицію. Лише 46 закупівель (8%) провели за конкурентною процедурою, участь в яких брали від одного до п’яти учасників.

Ковельський міський голова Ігор Чайка (крайній справа) разом із своїм заступником Віктором Жигаревичем (в центрі) оглядають укриття / Фото: Ковельська міська рада

Така кількість неконкурентних процедур певною мірою зумовлена законодавчими змінами – з перших днів війни уряд прийняв постанову, яка дозволяє укладати прямі договори на ремонти укриттів без проведення торгів. Тож замовники скористалися цим і здебільшого договори укладали з місцевими підрядниками, яких обирали на свій розсуд, або з якими вже працювали раніше. Водночас це практично вбило конкуренцію, що є головною метою публічних закупівель.

Восени уряд прийняв нову постанову, за якою замовники вже мали проводити спрощені закупівлі. Втім, навіть після цих змін, кількість неконкурентних процедур значно перевищує кількість проведених відкритих торгів, чи спрощених конкурентних закупівель.

Левова частина коштів, яку на Волині виділили на укриття та бомбосховища, стосувалася закладів у найбільших містах регіону. Цікаво також, що на території 19 територіальних громад, серед яких і цілий ряд сусідніх з Білоруссю, судячи з Prozorro, впродовж 2022 року взагалі не виділяли коштів на укриття. Ймовірно, це пов’язано з тим, що в прикордонних з північним агресором громадах цей навчальний рік проходить онлайн.

Де на Волині виділили найбільше коштів на облаштування укриттів та бомбосховищ у 2022 році

Джерело: «Сила правди»

За кількістю проведених тендерних процедур серед усіх бюджетних установ перше місце займає Департамент освіти Луцької міської ради – він провів 94 закупівлі, що у відсотковому значенні становить 16,6%. Другу позицію займає управління гуманітарної політики Локачинської селищної ради – 70 закупівель (12,41%), третю – управління освіти Нововолинської міської ради – 46 лотів (8,16%). Четвертими за кількістю процедур опинилися освітяни Ковельської міської ради – 26 лотів (4,61%), а п’ятим – Володимир-Волинський центр професійної освіти – 22 лоти (3,90%).

А от за сумою укладених договорів на облаштування укриттів і бомбосховищ на перше місце вийшли ковельські освітяни – підписали угод на 11,5 мільйона гривень. Другу позицію займає управління освіти Нововолинської міської ради – 4,7 мільйона гривень, а третю – Департамент освіти Луцької міської ради – 3,9 мільйона гривень. Понад 3,4 та 3,3 мільйона гривень відповідно на ці послуги витратили відділ освіти Підгайцівської сільської ради та сама Підгайцівська сільська рада.

Найбільше договорів на облаштування укриттів і бомбосховищ на Волині уклали з ковельським підприємством «Ідея» депутата Волинської обласної ради від політичної партії «За майбутнє», колишнього голови Ковельської райдержадміністрації Віктора Козака, яке отримало підряди в управлінні освіти Ковельської міської ради та Люблинецькому ліцеї. Загалом на понад 7 мільйонів гривень.

Начальник управління освіти виконкому Ковельської міської ради Віктор Бичковський (крайній зліва) та заступник Ковельського міського голови з гуманітарних питань, лучанка Наталія Маленицька перевіряють укриття в одному з ліцеїв

Майже на 4,7 мільйона гривень бюджетні заклади уклали договорів із Центром соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія-І». Фірма отримала підряди в Головному управлінні Нацполіції, Любешівському технічному фаховому коледжі та територіальному медичному об’єднанні Міністерства внутрішніх справ.

Ще понад 4,4 мільйона гривень законтрактували з приватним підприємством «Ефект». Компанія, яка вже встигла засвітитись у скандалах, отримала підряди лише від Підгайцівської сільської ради.

Четверту позицію у рейтингу підрядників для облаштування укриттів і бомбосховищ посіло ТОВ «СМ «Рембуд» з сумою 2,9 мільйона гривень. Два підряди воно отримало у володимирських школах №2 і №5.

І п’яту позицію посіла підприємиця Світлана Пінчук. Із нею бюджетні заклади уклали договорів на 2,5 мільйона гривень. Це підряди від Волинського обласного ліцею з поглибленою військово-фізичною підготовкою та Заболоттівської спецшколи.

Хто отримав найбільше підрядів на ремонт укриттів і до чого тут політика

Управління освіти Ковельської міської ради, яке вийшло на перше місце за сумою укладених договорів на облаштування укриттів, залучило до робіт місцевого підрядника з політичними зв’язками.

На ремонт приміщення тиру під укриття у ковельській школі №8 спрямували майже 6 мільйонів гривень. Підрядником освітяни на власний розсуд обрали фірму «Ідея».

Також з цією фірмою освітяни уклали договір на ремонт та облаштування укриття школи №12 вартістю 737 тисяч гривень, та договір на ремонт відмостки у ліцеї №7 за 196 тисяч гривень.

Публікація за темою: У Ковелі зводять безпечне стаціонарне укриття для двох навчальних закладів 

За даними аналітичної системи «YouControl», ТОВ «Ідея» зареєстроване в Ковелі у грудні 2003 року. Нині засновницею та бенефіціаром фірми є Мирослава Козак – дружина вищезгаданого депутата обласної ради та керівника цього ж підприємства Віктора Козака.

Варто зауважити, що активно брати участь і перемагати на тендерах «Ідея» стала впродовж 2016-2019 років, коли Віктор Козак працював головою Ковельської районної державної адміністрації.

Віктор Козак. Фото з сайту «Конкурент»

Такий вибір підрядника в управлінні освіти пояснюють законодавчими нормами та тим, що підприємство має досвід і ресурси для таких робіт.

До 12 жовтня 2022 року діяла Постанова Кабміну №169. Згідно з нею, уряд дозволив робити укриття прямими договорами, без проведення відкритих торгів. У даному випадку у нас в ліцеї був діючий тир. І для того, щоб ми могли зробити там цей ремонт, почали виготовляти документацію і прописали, що цей тир буде використовуватися під час воєнного стану як укриття. Ми уклали договір і з міського бюджету була виділена ця сума їм повністю, але погодні умови і повітряні тривоги завадили. Тому ми зробили додаткову угоду на продовження цих робіт

– пояснює відповідальна за проведення закупівель співробітниця управління освіти Ковельської міської ради Наталія Савенюк

Тобто, це законодавчі норми дозволяли обирати підрядника самому? – запитуємо посадовицю.

Так. Я ще раз повторюю, що якщо брати липень, то там проводились спрощені закупівлі і вигравалися, а вже коли закон дозволяв робити прямим договором, тоді обирали, хто зручніший, хто може це зробити, у кого є на це потужності 

– говорить Наталія Савенюк

У Турійську поточний ремонт укриття також замовили у компанії з політичними зв’язками. Місцевий відділ освіти, молоді та спорту для цього уклав договір на майже 550 тисяч гривень із фірмою «Аміла» депутата Волинської обласної ради від політичної партії «За майбутнє» Романа Микитюка

Такий вибір тут теж пояснюють терміновістю, адже укриття треба було зробити якнайшвидше. Такі аргументи виглядають щонайменше дивно, адже договір уклали лише 7-го листопада, тобто на дев’ятому місяці війни.

Отож, якщо подивитися загалом на підготовку укриттів та бомбосховищ на Волині, то можна зробити висновок, що до 24 лютого більшість установ повідомлення про можливу агресію з боку росії, про яку почали говорити ще в січні, сприйняли не надто всерйоз. Основна підготовка приміщень для захисту від ракетних атак стартувала лише в липні – на п’ятому місяці війни і пов’язана передусім з підготовкою до навчального року.

Конкуренції під час обрання підрядників і постачальників для облаштування таких приміщень практично не було – замовники здебільшого обирали їх на власний розсуд із тих, з ким працювали раніше. В результаті склалося так, що багато великих замовлень отримали компанії із політичними зв’язками. Застосування таких переговорних процедур, тобто неконкурентних, замовники здебільшого обгрунтовують терміновістю. Хоча є випадки, коли деякі заклади, починаючи ремонт лише у листопаді, тобто на дев’ятому місяці війни, теж обгрунтовували використання неконкурентного типу процедури терміновістю.

Валентина КУЦЬ

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (9)
  1. Ви бачили «сховище» в центрі міста??
    Біля бібліотеки!!
    Там води, сентиментів 50 стоїть, …шок🤦🏻‍♀️

  2. А де в Турійську буде бомбосховище за пів мільйона грн? Цікаво було б подивитися.

  3. За ці кошти можна побудувати п’яти поверхівку на 40-45 квартир , новий будинок !!! Бл*ть які уйобки !!!

  4. В Люблинецькому ліцеї ще діти і батьки носили пісок в мішках для вікон в укриття.Туалети були без дверей як почався навчальний процес.І на це виділили понад 7 млн.грн?На сховище де діти сидять на лавках в коридорах столової ,мокрі від задухи,бо всі не вміщаються в ту кімнатку ,яку виділили під сховище і це при тому ,що ходять у дві зміни.

  5. козак-кізяк з партії регіонів, його треба заклеймити і довічно заборонити доступ до “бюджету”(розірвати усі наявні договори і не підписувати нових)

  6. В будинку по Незалежності (між “Лакомкою” і гімназією) підвал хутенько переробили під бомбосховище,бо в цьому будинку проживає якійсь керівничок з жеку,а на хрущовках по тій же Незалежності понабавали трафаретом “Укриття” біля підвалів.А ніякого пристосування під сховище не має,тай води повно.От і відмивка грошей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X