Експерти дослідили корупцію у Ковелі та розповіли, як її побороти

29.06.2023 о 18:00 · 12 хв читання

Громадські активісти Рівненського центру «Соціальне партнерство» дослідили корупцію у Ковельській громаді та розповідають про основні проблеми і шляхи їх вирішення.

Для того, щоб не бути голослівними, експерти РЦСП опитали місцевих мешканців, вивчили рішення міської ради, виконкому, розпорядження міського голови, а також тендери (публічні закупівлі).

Корупція – абсолютно негативне явище, яке шкодить розвитку держави та громад. І хоча після майдану певні кроки зроблені, але позитивних зрушень ще недостатньо. Внесені антикорупційні зміни до законодавства – починаючи від прийнятого у 2014 році Закону України «Про запобігання корупції» та завершуючи затвердженою черговою Антикорупційною стратегією на 2021-2025 роки. Створено нові органи по боротьбі із корупцією: Національне агентство з питань запобігання корупції, Вищий антикорупційний суд України. Запроваджено й інші зміни на кшталт прозорих електронних закупівель, оренди, приватизації в системі «Прозорро».

Всі ці ініціативи мають на меті зменшити рівень корупції в державі, але потребують дієвого втілення і на місцевому рівні, в громадах.

А що в Ковелі?

Законодавство вимагає в місцевій раді мати посадову особу чи навіть структурний підрозділ, відповідальні за зменшення рівня корупції. У Ковелі такого відділу немає, а функції уповноваженої з антикорупції «в нагрузку повісили» начальнику відділу з питань діяльності правоохоронних органів, оборонно-мобілізаційної та кадрової роботи, якого самого було притягнуто судом до адміністративної відповідальності та оштрафовано. Як наслідок – навіть необхідне навчання владі міста проведено не було, що «вилізло» потім в судові справи керівників міста.

До прикладу, міський голова Ігор Чайка проголосував за рішення, яким встановлювались йому надбавки та премії, при цьому не повідомивши про конфлікт інтересів. Очевидно, зробив він це через незнання, через те, що ніхто (уповноважений з антикорупції) його не попередив, що так робити не можна. Відповідальності то він уникнув, затягнувши розгляд справи, але репутаційних збитків зазнав чималих.

З подібними проблемами стикнулися й інші посадовці Ковельської міської ради. Так, керівниця закладу освіти порушила антикорупційне законодавство шляхом виплати собі 14 тис. грн премії. Щоправда, на відміну від міського голови, отримала покарання у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн.

А от начальниця одного із комунальних підприємств уникнула відповідальності за преміювання рідної сестри. Як і у випадку з мером Ковеля – спливли строки давності для притягнення до адмінвідповідальності.

Антикорупційна робота шкутильгає

Для початку оцінимо, чи є антикорупційні «запобіжники» в громаді і як вони працюють. Іншими словами – що місцева рада робить для того, щоб, якщо не усунути, то, хоча б, мінімізувати корупційні ризики. Адже найефективнішим способом вирішення проблеми є запобігання її виникненню.

На офіційному веб-сайті Ковельської громади ще донедавна «антикорупційна політика» виглядала так.

Розділ «антикорупційна політика» сайту Ковельської громади містив лише розпорядження про покладання обов’язків по запобіганню корупції. Не густо, чи не так?

Після того, як громадські експерти ГО «РЦСП» звернулись з інформаційним запитом щодо антикорупційних заходів, то цей розділ сайту став виглядати не таким бідним, там додали посилання на закон про запобігання корупції, загальні методичні матеріали, план заходів по запобіганню корупції в громаді і т. д. Але цього явно не достатньо.

Із самої ж відповіді на запит вбачається, що «антикорупційні обов’язки» покладені на начальника відділу з питань діяльності правоохоронних органів, оборонно-мобілізаційної та кадрової роботи. При цьому, доплата за таку роботу не здійснюється. Тому і очікувати від працівника якихось великих зусиль не доводиться. Так, щорічно традиційно затверджуються плани заходів по запобіганню корупції, і, як стверджує місцева влада, заходи виконуються:

…протягом 2022 року постійно здійснювався контроль за дотриманням законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів та вживались заходи щодо його виявлення. Забезпечено попередження новопризначених працівників про зобов’язання вживати заходи щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів згідно ст. 28 ЗУ «Про запобігання корупції», а також про обмеження щодо одержання подарунків, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності»…

Разом з тим, ефективність цих заходів не надто висока. Інакше хіба б мусив міський голова виправдовуватися в суді.

Повертаємось до сайту міської ради. Розділ «очищення влади» сайту пустий. Тут варто зазначити, що у Ковельської міської ради донедавна (до 2021 року) був інший сайт, тому ще не вся інформація була перенесена на новий. Але пройшло вже 2 роки…

Публічні закупівлі. Фаворитизм

Публічні закупівлі або ж тендери, після впровадження системи Prozorro постійно перебувають в центрі суспільної уваги. По-перше, тут витрачаються мільярди (в межах держави) коштів платників податків, по-друге, електронна система закупівель зробила інформацію про тендери найбільш відкритою. Але багато зловживань лишилося, на жаль, в Ковелі теж.

Поширена схема, яку використовують відповідальні за витрачання ковельського бюджету – виставляти вартість, яка ледь-ледь не дотягує до так званих порогів. Тобто, роблять так, щоб тендер не проводити взагалі або проводити по менш жорстким правилам, коли можна в ручному режимі вибирати виконавця.

Ось наприклад, «свіжа» закупівля послуги з поточного ремонту адмінприміщення, проведена виконавчим комітетом міської ради. Уклали «прямий»договір про закупівлю із Ковельським РЖКП №1 на суму 199 949,19 грн. Ця некругла сума – це очікувана вартість, при якій відкриті торги можна не проводити. Якщо б сума була 200 тис. грн, були б відкриті торги, з можливістю учасників пропонувати свої послуги, а при потребі і захиститися від дискримінації чи інших незаконних дій замовника. Як правило, справді конкурентні торги дають хорошу економію (що доведено!), тобто можна було б лише на цьому одному тендері зекономити декілька (читай «десятків») тисяч гривень. А таких закупівель за рік набігає десятки.

Таку ж «хворобу» має і управління освіти Ковеля.

Ще приклад: виконавчий комітет міської ради оприлюднив «прямий» договір на послуги з адвокатської діяльності. Сума закупівлі – 155 000 грн. Цікаво дізнатись, які це послуги? І чи не перетинаються вони з роботою (посадовими обов’язками) юристів, які працюють в апараті міської ради та отримують заробітну плату з того ж таки місцевого бюджету?

Звернули на себе увагу і закупівлі продуктів харчування управлінням освіти. На початку 2023 року укладаються договори на допорогові суми (99 тис. грн), очевидно, для задоволення нагальної потреби, а паралельно оголошуються торги на ці ж продукти. Наприклад, так проводились закупівлі м’яса курятини, макаронів, сметани. А чому ж не можна своєчасно оголосити торги у листопаді/грудні 2022 року, щоб на початку року мати постачальника продуктів, та ще й за значно нижчою ціною? Тим більше, йдеться про типові закупівлі, які проводяться з року в рік. Так, при закупівлі тієї ж сметани по прямому договору ціна за 1 кг становила 93,30 грн, а за результатами відкритих торгів – 74,25 грн. І це один і той же постачальник. Тобто якби відразу оголосили торги, то вдалося б зекономити близько 20 тис. грн. Можливо, не суттєва сума для громади рівня Ковеля, але…

Те ж управління освіти проводило капітальний ремонт тиру (для тимчасового використання споруди як найпростіше укриття в умовах воєнного стану) у школі №8 на суму майже 6 млн грн. Закупівля була без тендеру, адже ремонт споруд цивільного захисту – один із винятків, коли можна його не проводити. Підрядник – ТОВ «Ідея», керівником якого є депутат Волинської обласної ради від владної в області політичної партії «За майбутнє» Віктор Козак.

Договір укладено 08 грудня 2022 року, а виконання робіт на 6 млн грн мали завершити до 31 грудня 2022 року. Не встигли, 29 грудня підписали додаткову угоду про продовження строку дії Договору до 30 червня 2023-го. Тобто, спочатку ніби все мали зробити за 3 тижні, а потім подумали, і продовжили на півроку.

Дуже нагальна потреба стала зовсім не терміновою. Та і документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, як це вимагає тендерне законодавство, не оприлюднено. Цікаво, що поки готувався цей матеріал, сторони знову продовжили строк виконання робіт, ще на 2 місяці. Чи востаннє?

Слід зазначити, що вказана фірма «Ідея» частенько бере участь та виграє у тендерах ковельських замовників. Так, за даними «Clarity-project» лише з УКБ Ковеля ТОВ «Ідея» має 35 договорів.

Закупівлі Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Ковельської міської ради – теж окремий цікавий розділ.

Так, при ремонті тротуару на центральній вулиці Незалежності у 2021 році об’єкт закупівлі поділили на декілька частин і замість одних відкритих торгів провели три спрощені закупівлі (на суми до 1,5 млн) та одні відкриті торги (на суму понад 1,5 млн). Це зроблено для того, щоб мінімізувати участь в тендері «не своїх» фірм. А «своєю», яка отримала замовлення стала фірма «Бетон Брук Сервіс», яка часто виграє великі закупівлі у Ковелі. До речі, теж пов’язана із провладною партією. Це ж Товариство виграло і відкриті торги з капітального ремонту вулиці Незалежності. Отже, чотири із чотирьох закупівель отримала фірма «Бетон Брук Сервіс». Уся тендерна документація була підготовлена так, що іншим фірмам було дуже важко прийти на ці закупівлі.

Ось, наприклад, перелік матеріально-технічної бази, наявність якої мали підтвердити учасники. Дуже схоже на те, що замовнику «зовсім трішки» допомогли з цим списком.

Ще приклад. У 2022 році ковельське Управління капітального будівництва закупляло послуги із кронування дерев. Розділили усе на вулиці, так щоб по кожній вийшла допорогова сума, і без тендеру віддали усі замовлення КП «Добробут». Закон забороняє робити такі речі, але часто відповідальні працівники шукають різні шпаринки, щоб його обійти. Через ці невеличкі прогалини з бюджету витікають величезні ріки наших з вами податків.

Ну і, звичайно, відома багатьом закупівля з реконструкції адміністративної будівлі на вул. Незалежності, 73 у Ковелі, вартістю близько 18 млн грн. Тут цілий ряд порушень тендерного законодавства було підтверджено державними контролерами.

Виконавчий комітет міської ради замість визнати свою неправоту і швиденько усунути порушення почав судитися. Проте марно – апеляційний суд підтвердив правомірність висновку держаудиту. Не допомогли і 155 тисяч, витрачених на адвокатів. Як результат, господарський суд визнав недійсним договір про закупівлю. Після цього договір таки було розірвано. Кошти освоїти не вдалося. До речі, виконавцем була відмова вже фірма «Бетон Брук Сервіс».

На жаль, про порушення на тендерах у Ковелі можна розповідати ще дуже довго, але є і інші сфери, які потребують уваги громадськості.

Комунальне майно/земля

Комунальне майно та земля – цінний ресурс, який, за умови раціонального та ефективного використання може «працювати» на громаду та приносити хороші доходи до місцевого бюджету. З іншого боку – це ще один «ласий шматочок» для корупціонерів.

Ефективне управління майном неможливе без доступної інформації про нього.

На жаль, на сайті Ковельської міської ради ми не знайшли якихось даних про наявні вільні ділянки. Щоправда, є оприлюднені реєстри заяв про надання земельних ділянок у межах норм безоплатної приватизації.

З інформацією про комунальне майно трішки краще. На сайті оприлюднені переліки І та ІІ типу об’єктів комунальної власності, а також перелік об’єктів, що підлягають приватизації.

Але є і певні корупційні ризики. Голова земельної комісії Ковельської міської ради Павло Семенюк займається бізнесом. Він є засновником фірми «Агропромтехцентр». Ця фірма, наприклад, викупила земельну ділянку, площею 1.57 га у Ковелі на вулиці Грушевського. Для справедливості варто відзначити, що землю він купив через аукціон, де були конкуренти, і де стартова ціна піднялася з 2,6 млн грн до 4,3 млн грн, тобто десь на 65%.

Аналогічно переміг депутат і в іншому аукціоні з продажу земельної ділянки у Ковелі на вулиці Варшавській.

Також перемагає фірма згаданого депутата в аукціонах на приватизацію будівлі їдальні та складу.

Повторимось, продаж майна з аукціону – це позитивна практика. Але досить ризикованою є ситуація, коли депутат приймає рішення про приватизацію тих чи інших міських активів (землі, нерухомості), а потім сам же ці активи і скуповує. Який інтерес домінує при прийнятті ним рішень про виставлення того чи іншого об’єкту на продаж – суспільний чи приватний?

Відкритість влади

Відкритість та прозорість влади є однією з передумов зменшення корупції. Доступність інформації знімає багато підозр щодо потенційних зловживань влади.

Комунальні підприємства (КП) створені за рахунок майна і коштів громади, мають працювати для мешканців цієї громади і мають бути максимально відкритими для них. Це вимога Господарського кодексу та Закону України «Про доступ до публічної інформації», які вимагають від КП оприлюднення цілого ряду даних.

На жаль, на сайті Ковельської міської ради обмежились лише оприлюдненням контактної інформації підприємств. Деякі КП мають свої сайти (наприклад, РЖКП №1, «Ковельводоканал»…) , але і там інформації, оприлюднення якої вимагає законодавство, ви не знайдете. Тому мешканці Ковельської громади, фактично не знають про стан справ, фінансових, господарських тощо на підприємствах, власниками яких вони фактично є.

Офіційна сторінка міської ради теж потребує доопрацювання. Ми вже згадували про «наповнення» антикорупційного розділу веб-сайту ради, розділу земельних відносин. Окрім цього, неналежно оприлюднюється інформація про публічні закупівлі (обґрунтування технічних та якісних характеристик), вакансії міської ради, звітність виконавчих органів про проведену роботу… Дуже шкода, адже веб-сайт – візитівка громади, яка багато про що говорить.

А що кажуть жителі громади?

Представники ГО «РЦСП», в рамках дослідження ситуації з корупцією в Ковелі, також провели мешканців громади. Поспілкувалися з представниками бізнесу, окремими чиновниками, депутатами, місцевими журналістами та активними громадянами…

Респонденти говорять про те, що корупція в Ковельській громаді, на жаль, є. В першу чергу, йдеться про тендери, вирішення земельних питань, будівництво тощо. Згадували і про вимагання хабарів за призначення на деякі посади.

Безперечно, Конституцією України закріплено презумпцію невинуватості і по кожному факту має бути розслідування і рішення суду. Але ризики ми бачимо, і їх усунення допоможе не допустити зловживань.

Висновки

Як бачимо, у Ковельській громаді є над чим працювати у сфері боротьби з корупцією. Почати боротись з корупцією варто з виявлення та усунення корупційних ризиків, в чому може допомогти Антикорупційна програма громади, де були б описані корупційні ризики та заходи, як з ними боротися. А також строки виконання та відповідальних осіб. Такі програми поступово приймаються в різних громадах України, з них можна і варто брати приклад.

Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Зменшення корупції в Західній Україні», що реалізовується ГО «Рівненський центр «Соціальне партнерство», за фінансової підтримки фонду «National endowment for Democracy» (USA).

Дмитро КЛИМУК

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (16)
    1. Да в мрео вже тої корупції нема, як в роддомі(
      Експерт, постановка, перереєстрація все за талончиками, які просто взяти))

  1. Пенсіонер буде працювати ?
    Він думає як ще посидіти, чи полежати на посаді і як вгодити чи не розгнівати керівництво.

  2. В нас в принципі ціла країна експертів, і списаних бабок «внікуди», а результуту 0.0!

    1. ЕксперДи вкинули наживку для лохів,чекаємо на посадову особу …а ще краще на структурний підрозділ по боротьбі з корупцією ❗😆👍

  3. Написали багато. По суті в багатьох випадках продублювали інформацію раніше зібрану місцевими журналістами. А ось чи відбулося в рамках проекту оте ж «Зменшення корупції в Західній Україні», чи хоч би в тому ж Ковелі? Головне грошовий грант фонду «National endowment for Democracy» (USA) освоїли. Точнісінько як освоюють бюджетні «гранти» місцеві чиновники з депутатами. Написали, почитали і?

  4. На нари хапуг… Бариги кончені… Під час війни премії собі виписувати??? Нелюди!!!! Щоб їм ці гроші поперек горла стали…

  5. Ви краще напишіть, в якій сфері корупції немає. Простіше буде, ніж перераховувати, де вона є. Особливо в Ковелі.

  6. Ну й що ? Кумедно та й годі почитає Чайка посміється, видасть черговий наказ.й далі красти буде. Йому що з гуся вода

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X