У Ковелі презентували антикорупційну програму для міської ради

07.09.2023 о 10:24 · 7 хв читання

На самому початку статті хочемо зазначити для наших читачів, що при розробці антикорупційної програми для міста Ковеля не було використано жодної гривні з міського бюджету. Все було зроблено громадськими експертами, за підтримки американського фонду «National endowment for democracy» (США).

Якщо сьогодні запитати українця, які, на його думку, найбільші проблеми існують в Україні, то з великою вірогідністю почуємо: війна, а потім корупція. Хоча в сучасних реаліях, подекуди, корупцію ставлять навіть на перше місце.

Воно й не дивно, оскільки саме корупцією, наче вірусом, «заражаються» різного роду посадовці та громадяни. Тільки якщо у випадку людського організму страждає тіло, то в нашому випадку – держава в широкому розумінні цього слова.

Багато кандидатів в органи місцевого самоврядування будують навіть цілі політичні програми навколо тезису, що вони, наче, поборють корупцію.

Проте, з року в рік, і особливо під час війни ми можемо спостерігати велику кількість корупційних скандалів на різних рівнях влади.

Влітку 2022 року Україна остаточно сказала своє «так» євроінтеграції, подавши заявку на членство у ЄС. Це означає, що нам доведеться серйозно «попотіти», в тому числі у боротьбі з корупцією.

Вже у червні 2022 року було прийнято Закон України «Про засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки», якою затверджено Антикорупційну стратегію. Вона передбачає, що антикорупційні програми органів державної влади та місцевого самоврядування є дієвим механізмом подолання та упередження корупційних практик у публічному секторі. Тому роботи непочатий край.

Що таке Антикорупційна програма

Як зазначає Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), «антикорупційна програма – це документ, виконання якого сприяє формуванню негативного ставлення працівників державних органів, інших юридичних осіб до корупції. Він визначає правила, стандарти і процедури щодо виявлення, протидії та запобігання корупції».

Слід зазначити, що антикорупційна програма не є обов’язковою для громад (міських чи сільських), зокрема і для Ковельської міської ради. Разом з тим, прийняття такого документу на місцевому рівні робить громаду більш прогресивною, з нею скоріше працюватимуть іноземні партнери чи донори.

Очевидно, що зацікавлені у зменшенні рівня корупції і жителі громади.

Антикорупційна програма Ковеля

21 серпня 2023 року в Ковелі за участі представників громадськості та місцевої влади відбулась презентація проєкту Антикорупційної програми Ковельської міської ради на 2023-2025 роки. Очікується, що цей документ стане важливим засобом у попередженні корупції у Ковельській громаді.

Над розробкою Антикорупційної програми працювали громадські організації «Центр Юридичної Допомоги» та «Рівненський центр «Соціальне партнерство» в рамках проєкту «Зменшення корупції в Західній Україні».

До речі, в рамках цього проєкту громадські експерти готують антикорупційні програми загалом для 6 громад у Рівненській та Волинській областях.

Як відбувалась підготовка проєкту Антикорупційної програми

Перш за все, активісти провели експертні опитування представників бізнесу, журналістів, громадськості, чинних та екс-чиновників, в ході яких вивчили різні думки щодо корупції в Ковельській громаді.

Паралельно направили та опрацювали запити до Ковельської міської ради, проаналізували розпорядження міського голови, рішення міської ради та виконавчого комітету, промоніторили тендери, переглянули веб-сайт ради, аби виявити ризики корупційних зловживань.

Аналізуючи документи та спілкуючись з людьми, активісти виявляли вразливі до корупції сфери. Після цього, користуючись методикою НАЗК, позитивною практикою інших громад та експертними порадами напрацювали заходи щодо усунення чи мінімізації корупційних ризиків. Як результат шестимісячної роботи підготували проєкт Антикорупційної програми Ковельської міської ради на 2023-2025 роки.

При розробці програми було охоплено найбільш вразливі до корупції сфери: земельні відносини, публічні закупівлі, діяльність комунальних підприємств, комунальне майно, діяльність колегіальних органів (рада, виконком, постійні комісії). Власне, це ті основні сфери, які ми виявили під час опитування тридцяти експертів різних галузей.

Зміст Програми

Антикорупційна програма умовно складається з двох частин: текстова (вступ, загальні положення, принципи тощо) та таблиця корупційних ризиків і заходів щодо їх мінімізації/усунення.

Перелік корупційних ризиків, запропонований громадськими активістами, не є остаточним і вичерпним. Документ можна доповнювати та актуалізувати. Очевидно, що охопити одразу всі проблеми в діяльності ради неможливо. Розробники програми розраховують, що вона буде прийнята міською радою та виконуватиметься.

Публічні закупівлі

Майже кожен опитаний експерт згадав про корупцію у публічних закупівлях (тендерах) Ковельської міської ради. Саме тому громадські активісти у Антикорупційній програмі найбільшу увагу присвятили саме публічним закупівлям. Здавалося б, із запровадженням електронної системи «Прозорро» кількість зловживань мала б зменшитись. Але тепер корупція тут стала виднішою. На жаль, ще трапляється багато випадків, коли відповідальні особи за витрачання коштів платників податків дозволяють собі різні порушення при проведенні тендерів.

«Спектр» зловживань дуже різноманітний: тут можна говорити і про «улюблені» замовниками «магічні» цифри закупівель (49000 грн, 99000 грн, 199000 грн) для уникнення конкуренції, і про поділ предметів закупівель, і про завищені ціни на товари, і про дискримінаційні вимоги, і про ігнорування обґрунтованих вимог учасників закупівель, і про неправильну оцінку тендерних пропозицій. Усе це стосується і Ковельської громади.

Оприлюднили «прямий договір» на ремонт тиру під укриття для школи №8, який мали здійснити в проміжку з 8-го грудня 2022 року до 31-го грудня 2022 року. Тобто, ремонт укриття мали зробити на 5,5 млн грн усього лише за 20 днів. Війна, «горить», це розуміємо, але що потім відбувається? Підряднику двічі продовжили виконання робіт. Тобто, КОМУСЬ одразу було зрозуміло, що підрядник не міг зробити бомбосховище за 20 днів. Значить, закупівля була не такою вже і «нагальною», а відтак можна було б відкрито і прозоро провести конкурентні торги та зекономити кошти місцевого бюджету. Натомість – «20 днів» перетворилися в більше, ніж півроку.

Також активісти помітили факти поділу тендерів на дрібніші, наприклад, по обрізці дерев. Робиться це для того, щоб уникнути реальної конкуренції і віддати підряд в руки своїм людям.

Що пропонує Антикорупційна програма для зменшення зловживань

Наприклад, ринкові консультації перед здійсненням закупівель та визначенням їх очікуваної вартості. Також створення робочих груп для формування тендерних умов «великих» закупівель, що перевищують певні суми.

Окрім цього – постійний моніторинг та контроль за діями уповноважених осіб із закупівель. Важливо, що у випадку виявлення порушень має ініціюватись питання про притягнення винних осіб до відповідальності, адже дуже часто дії замовників залишаються безкарними.

Антикорупційна програма передбачає прийняття внутрішнього розпорядчого документу щодо порядку підготовки та затвердження інформації про технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі ініціаторами закупівель. Цей документ має встановити уніфіковані вимоги до визначення характеристик предмету закупівлі виконавчими органами влади, і тоді зникнуть згадані вище зловживання із уникненням конкурентних процедур, завищені ціни, зменшуються ризики закупівлі неякісних товарів, робіт, послуг.

Пропонується також затвердити типову форму господарських договорів, що укладаються міською радою та виконавчими органами – з метою мінімізації зловживань при виконанні договорів про закупівлю за бюджетні кошти та, особливо, посилення контролю за його виконанням постачальниками/виконавцями/підрядниками міської ради.

Майно, земля

Не лише бюджетні гроші, але й комунальне майно та земля – ласі шматочки, на які часто полюють зацікавлені особи. На жаль, часто ці ресурси переходять в приватні руки без врахування інтересу усієї громади.

Не дивно, що частенько земельні рішення приймаються на користь депутатських фірм. Ризикованим є факт, що земельну комісію в Ковельській міській раді очолює підприємець, який сам часто скуповує землю. Тут можливий конфлікт інтересів.

В Ковелі, як стверджують активісти, за результатом свого дослідження, недостатня прозорість та відкритість інформації про землю та майно. Тому вони пропонують залучати громадських активістів для експертизи рішень, які можуть містити норми корупціогенного характеру.

Інше

Відкритість і прозорість загалом є важливими чинниками зниження рівня корупції, оскільки вони дозволяють громадянам стежити за діяльністю міської ради та комунальних підприємств. Це знижує корупційні спокуси і підвищує рівень довіри громадян до влади. Тому активісти закликають як Ковельську міську раду, так і комунальні підприємства громади, попрацювати над наповненням їхніх сайтів, аби там була уся передбачена законодавством інформація.

Наостанок

Без політичної волі Антикорупційна програма може стати черговим папірцем, який прийняли і забули. Аби так не трапилося, потрібна активна позиція громадян, журналістів, бізнесу, який наповнює бюджет громади. Потрібно не лише домогтися прийняття такої програми, але й її виконання. А при потребі – оновлення і актуалізації.

Наразі ж проєкт Антикорупційної програми оприлюднений для публічного обговорення як небайдужими жителями Ковельської громади, так і представниками місцевої влади. Всі бажаючі мають змогу висловити свої зауваження, пропозиції, побажання до 15 вересня 2023 року. Програму можна завантажити за цим посиланням, а пропозиції надіслати на адресу [email protected].

* * *

Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Зменшення корупції в Західній Україні», за фінансової підтримки фонду «National endowment for Democracy» (USA).

Дмитро КЛИМУК

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (13)
  1. а скільки коштів списали на центри незламності , хтось може озвучити, у нас же все прозоро….

  2. Ото розсмішили діючи чиновники обговорювали як побороти корупцію. Тільки ідіот сам себе знищить. Чергова брехня від влади

    1. ВЛУЧНО ПІДМІЧЕНО,А МИ ЯК БАРАНИ МАЄМО В ЦЕ ВІРИТИ І МІРИТИСЬ З ЦИМИ ”КРИШТАЛЕВИМИ ЧИСТИМИ”ФУНКЦІОНЕРАМИ. ОСТАП БЕНДЕР.

  3. Автомат та китайський сценарій допоможе з корупцією, а скоро це буде, як звільнять Україну

  4. Чиновники ніколи не будуть вести боротьбу з корупцією.Тількі хлопці які повернуться зі сходу наведуть лад в Україні.Яша купуй анальну пробку вже.

  5. Дійсно, важко побороти зовнішнього ворога, коли є свій внутрішній… Але не всі хлопці загинуть. Дехто повернеться і спитає за все…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X