Ілюстрація польського повстання у Ковелі, 1863 рік

Андрій Миронюк
12.12.2021 о 19:48 · 2 хв читання

Ілюстрація взята з відомого французького політичного журналу «Le Monde illustré», який друкувався протягом 1857-1940 років.

На ілюстрації напис:

Сутичка російських військ з польськими партизанами в Ковелі на Волині (згідно з документами, наданими М.К.)

Січневе повстання вибухнуло в січні 1863-го і тривало до 1864 року. Мало національний характер і було спрямоване проти Російської імперії.

Після третього поділу Речі Посполитої у 1795 році між Росією, Австрією і Німеччиною в польському суспільстві утворилися та розвивалися негативні до окупантів настрої.

А після Наполеонівських війн військові та їхній генералітет набралися особливого, до того і так невдоволеного запалу, щоб влаштувати радикальне повстання задля відновлення своєї державності.

Згодом поляки організували повстання у 1830-1831 роках, яке було провальним.

У червні 1862 року вони утворили Центральний Національний Комітет (ЦНК), в якому провідну роль грали Я. Домбровський, З. Падлевський, Б. Шварце, А. Гіллер (розробив план збройного повстання). У підготовці до повстання брали участь члени «Комітету російських офіцерів у Польщі», одним із засновників і керівників якого був українець А. Потебня. Комітет передбачав, що повстання в Польщі дасть поштовх для загальноросійської революції. Початок повстання призначили на весну 1863 року.

Провал повстання був пов’язаний із переважаючими російськими силами, публічними стратами, слабкою військовою організацією та незацікавленістю значної частини селян до повстання. У боях загинули десятки тисяч повстанців, ще більше було відправлено на каторжні роботи за Урал. Польський елемент у колишніх Кресах був однозначно ослаблений. Згодом було скасовано автономію Польського королівства та чинився тиск на польську мову та культуру.

Усім причетним до придушення повстання царською владою видавалися відповідні медалі.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (1)
  1. ЯК БАТЬКИ ВАШІ ЛИЛИ КРОВ ЗА МОСКВУ І ВАРШАВУ І ВАМ СИНАМ ПЕРЕДАЛИ СВОЇ КАЙДАНИ – СВОЮ СЛАВУ. ДОБОРОЛАСЬ УКРАЇНА ДО САМОГО КРАЮ ГІРШЕ ЛЯХА РІДНІ ДІТИ ЇЇ РОЗПИНАЮТЬ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X