Історії кількох переселенців зі Сходу України, які тимчасово приїхали до Ковеля

30.07.2023 о 12:52 · 9 хв читання

Питання працевлаштування під час війни є одним з найбільших викликів для людей, які вимушено стали переселенцями. Не завжди навіть кваліфіковані спеціалісти та спеціалістки можуть знайти роботу за своїм фахом на новому місці проживання. Серед основних чинників, які можуть завадити отримати роботу з прийнятними умовами – рівень професійних навичок або висока конкуренція. Вирішенням проблеми в обох випадках може стати підвищення кваліфікації.

Курси з автодіагностики, організовані Благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та підтримані гуманітарною організацією «Choose Love», виявилися важливим інструментом допомоги переселенцям та переселенкам для адаптації у нових громадах. Навчання в цій сфері відкриває перспективи у напрямку працевлаштування або запуску власної справи. Про це «Ковель media» повідомляє медіакоординаторка вищезгаданого фонду Інесса.

У липні до курсів з автодіагностики, які проходять у Ковелі, приєдналися 17 осіб. Всі вони походять з різних міст України: Харкова, Запоріжжя, Києва, Білої Церкви. Багато з цих учасників та учасниць зі сходу України, їх рідні міста зараз перебувають у зоні бойових дій. Серед них є як спеціалісти та спеціалістки середнього рівня, так і професіонали у сфері автодіагностики. Кожен з них приїхав до Ковеля, щоб підвищити рівень своїх знань. Розповідаємо історію учасників липневого етапу безкоштовних курсів з автодіагностики.

Історія переселенця з Енергодару Володимира Безверхого

Володимиру 48 років, усе своє життя він прожив у Енергодарі, Запорізької області. Працював на атомній станції. У вільний від роботи час займався ремонтом автомобілів. Мав у місті два бокси, де ремонтував та відновлював машини.

3 березня 2022 року російські окупаційні війська захопили Енергодар. Володимир із родиною перебував в окупації до червня. Потім спільно з родиною ухвалили рішення виїжджати. Так Володимир перевіз спочатку сина. Згодом у серпні вдалося з окупації вивезти доньку та дружину. Син поїхав до родичів у Львів, де почав навчання в 11 класі. Цього року перед стартом курсів з автодіагностики, Володимир якраз відвідав випускний вечір сина.

Згодом у серпні вдалося з окупації вивезти доньку та дружину, яку перевели на роботу в Києві. Володимир ще раз повернувся в Енергодар у жовтні, аби забрати з окупації ще родичів, але постійні обстріли міста і виїжджаючих колон та відсутність зелених коридорів завадили цьому статися.

У той час росіяни вже не випускали працівників атомної станції, а згодом путін оголосив окуповані території підконтрольними росії. Дуже посилились обшуки та обстріли. Тож, родичі побоялись виїжджати. Я все ж наважився їхати. На виїзді з міста колону обстріляли: нашу не зачепили, але було чути поруч вибухи

– згадує Володимир

Після переїзду, Володимир два місця відновлювався. Каже, важко було морально, адже фактично «гради» стояли у них на городі, російські окупаційні війська ходили поруч, залякували.

Пізніше Володимир влаштувався на роботу на СТО у Києві. Згодом побачив анонс про можливість Благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» безоплатного навчання на курсах діагностики. І вирішив скористатись шансом.

В Енергодарі у мене було два бокси: в одному ремонтували автомобілі, а інший я планував перелаштувати під діагностику. Навіть трішки купив обладнання. Але вчився діагностиці сам: на своїх авто, автомобілях друзів, по відео у Ютубі, тож це навчання дуже доречне, бо дасть можливість посилити знання

– говорить Володимир

Після перемоги України та звільнення Енергодару, Володимир планує повертатися додому та відновлювати бізнес по ремонту автомобілів. Тож, рекомендує усім, хто зацікавлений у темі, їхати на навчання, адже хороші фахівці будуть дуже потрібні у звільнених містах.

Історія двічі переселенців Інни та Євгена

Прізвище не вказано на їх прохання.

Інна приїхала на курси з автодіагностики разом із чоловіком Євгеном. Упродовж 25 років вони розвивали сімейний бізнес – раніше мали мотомагазин та майстерню із ремонту мотоциклів.

Росія зруйнувала їхній бізнес та життя двічі: уперше – у 2014. Інна та Євген родом з Іловайська, що на Донеччині. У липні 2014, коли місто почали обстрілювати, подружжя виїхало. А вже у серпні 2014 року під містом Іловайськ розгорнулась одна з найстрашніших битв для української армії у війні на Донбасі. Місто досі перебуває в окупації.

Згодом Інна та Євген поїхали до Грузії, там допомагали місцевому підприємцю будувати мотобізнес. Саме у Грузії й познайомились із професією автодіагностика.

Під час роботи ми часто перетинались та спілкувались з автодіагностиками. Це були високоякісні фахівці, до яких приїжджали вчитися з-за кордону. Вони навіть мали навчальні програми для працівників «Harley-Davidson». Ми тоді дуже зацікавились автодіагностикою, бо сучасні машини та мотоцикли – це не просто колісна техніка, фактично, це – комп’ютери на колесах

– розповідає Інна

Тож тоді подружжя вирішило вивчати автодіагностику, щоб поглибити свої знання у сфері, яка подобається.

11 лютого 2022 року Інна та Євген купили будинок у Бердянську. У цьому місті планували почати нову сторінку життя та відновити свій сімейний бізнес – продаж та ремонт мотоциклів. 24 лютого місто вже зазнало обстрілів, а 28 лютого – було окуповане російськими військами.

Інна говорить, що вони з чоловіком дуже хочуть повернутися додому та відновити свою справу, саме тому й приїхали на курси з автодіагностики, щоб вчитися і далі будувати конкурентний бізнес. Хоча працювати планують саме з мотоциклами. Але, каже Інна, спершу треба «стати ногами на землю».

Ми хочемо повернутись додому і продовжити займатись справою яку любимо, але спершу нам треба стати ногами на землю. Бо останні 10 років ми фактично живемо в автомобілі й не маємо власного дому. Та віримо, що все повернемо і відновимо

– розповідає Інна

Історія переселенця з Дніпропетровщини Віктора Михалько

Віктор Михалько із дружиною мають будинок сімейного типу, нині вони виховують десятеро дітей. До повномасштабного вторгнення жили та працювали у місті Білозерське Покровського району, що на Дніпропетровщині.

Після того, як у місті було кілька прильотів, родина Віктора вирішила переїхати до іншої області. Так опинились у Черкасах. За освітою Віктор електромонтажник – у своєму місті ремонтував високовольтні лінії передач та у Черкасах не зміг знайти роботу за фахом, тож курси автодіагностики стали можливістю здобути додаткову освіту та надалі – влаштуватися на роботу.

Після того, як ми приїхали до Черкас та трішки облаштувались, я пішов на СТО дізнатися чи можна влаштуватися на роботу. Мені сказали, що робочі руки потрібні, але треба підучитись та добре було б мати сертифікат. Раніше я ремонтував тільки свої автомобілі, автомобілі друзів. Тому мені цікаво далі розвиватись в цьому напрямку. По завершенню курсів планую працювати на СТО

– говорить Віктор

Він також вражений якістю викладання та тому обсягу знань, які дають на курсах. Каже, був впевнений, що знає багато, але після першої лекції зрозумів: ще є чому вчитися.

Я думав, що хоч трішки знаю ці теми, бо практикував діагностику раніше на власному автомобілі. Але на першій же лекції розказали так багато всього, різних корисних деталей та нюансів, які можуть знати лише практики, то зрозумів, що нічого не знаю

– ділиться враженнями від курсів Віктор

Попри те, що у Білозерському, звідки Віктор із родиною переїхав, нині не ведуть активні бойові дії, поки вони вирішили залишитися та облаштовуватись у Черкасах. Віктор каже, що для дітей такі переїзди досить складні: адже потрібно знову влаштовувати всіх у нові школи та садочки, а це додатковий стрес для всіх. Тож курси автодіагностики – це додаткова можливість для Віктора здобути фах та знайти роботу у місті, де планують будувати із родиною подальше майбутнє.

Історія переселенця з Токмака Сергія Павленка

Павленко Сергій із міста Токмак Запорізької області. 25 лютого російські окупаційні війська вже зайшли у місто та оголосили, що воно підпорядковане росіянам. Майже одразу росіяни пошкодили у місті лінії електропередачі та зв’язку.

Сергій із родиною пробули в окупації майже два місця. У квітні 2022 року почув, що влаштовують зелений коридор та вдалося разом із родиною виїхати до Запоріжжя.

На новому місці Сергій одразу долучився до волонтерських ініціатив, які збирають кошти на потреби військових.

У мене є рідні, які служать у ЗСУ, тож ми почали збір на дрони. Збирати кошти – це досить складна робота, потрібно багато говорити, писати, нагадувати про збір. І згодом я зрозумів, що можу бути більш ефективним та більше зможу допомогти й волонтерам, і військовим, якщо займатимусь тим, що найкраще вмію – ремонтуватиму автомобілі. Тож згодом почав відновлювати пошкоджені та зламані авто

– розповідає Сергій Павленко

У Токмаку в чоловіка було власне СТО. Сергій знає, що росіяни там проводили обшуки, каже, що є пошкоджене обладнання та знищена документація. Але після перемоги України та звільнення рідного міста, Сергій Павленко планує повернутися до свого СТО, щоб відновити там роботу. А завдяки курсам автодіагностики від Благодійного фонду «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» поглибить знання, щоб надавати якісніші послуги.

Також чоловік вже розробляє різні бізнес-плани на ідеї відновлення бізнесу, щоб подаватися на грантові конкурси. Аби не тільки повернутися самому до роботи, а й створювати робочі місця для своїх земляків.

Хочу поглибити свої знання і покращити вміння. Оскільки у Токмаку немає автодіагностів я розумію, що можу зайняти цю нішу. І у перспективі забезпечити робою не тільки себе, а й своїх працівників

– ділиться планами Сергій Павленко

Про безоплатні курси автодіагностики

Координатор гуманітарних проєктів Благодійного фонду «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» Віктор Велівченко говорить, що фонд допомагає людям із тимчасово окупованих територій та територій, де ведуться бойові дії.

Також ми маємо програми підтримки ВПО, однією із яких є курси з автодіагностики. Такі курси – це можливість для людей отримати професію, яка допоможе влаштуватися на роботу чи розпочати власний бізнес. Перевагою такого навчання, є те, що це швидко – лише місяць вивчення теорії та посиленої практики – і ви вже можете працювати. Це актуальна професія, бо сучасні автомобілі потребують інших підходів до ремонту і це досить «мобільна» професія, яка потрібна у кожній громаді, де є люди з автомобілями: як в Україні, так і за кордоном

– розповідає Віктор Велівченко

Загалом, проєкт «Курси автодіагностики» складається з трьох етапів. Перший етап відбувся у червні 2023 року, у ньому взяли участь 17 учасників та учасниць, які мали базові знання у сфері автодіагностики. Усі вони успішно пройшли курс навчання та отримали свідоцтва державного зразка. Другий етап проходить у місті Ковель з 3 по 28 липня того ж року. У навчанні беруть участь спеціалісти середнього та високого рівня, що мають за мету підвищити свою кваліфікацію. Третій етап заплановано на період з 1 по 28 серпня, і його учасниками стануть люди, які є новачками у сфері автодіагностики.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (8)
  1. Мужики призовного віку, не хочуть за свої рідні області повоювати? Звісно, ні, хай наші волиняни йдуть.

    1. Мужики на болотах,а тут -чоловіки. Вони тут роблять корисну справу. А ви шо робите для перемоги? Окрім того,шо посилаєте всіх на війну. Ви самі вже там? Чи ви відпрацьовуєте три гривні які вам платять за смуту яку сієте між людьми?

      1. Чому переселенці свої області не захищають? Чому це мають робити західняки? Сьогодні знов похорон хорошої людини з Ковеля..

  2. Сьогодні поховали 29річного ковельчанина, у якого була сім’я, малолітня дитина. Ковельчанина, який загинув при обороні земель з яких ті майбутні діагнозти повтікали .Курси їм безкоштовні??? Сцуко ТЦК по Ковелю мужиків на фронт виловлють а на ті курси неначе дороги не знають.

    1. Вони ремонтують автівки і водонтерять! Думаєте лиш в Ковелі гинуть? Відкрийте очі!

  3. Це ті що в центрі міста їздять та паркуються авто по тротуарам де поліція

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X