Король, якого не було в Ковелі, або як місто святкувало чужу дату

Андрій Миронюк
03.02.2023 о 19:00 · 5 хв читання

Щороку 24-го грудня Ковель відзначає річницю з моменту утвердження статусу міста з правом Магдебурзським, який було надано у 1518 році грамотою польського короля Сигізмунда І.

Це є перша задокументована згадка про місто Ковель. Зважаючи на те, що у 1518 році село вже набуло статусу міста, то поселення, звісно ж, існувало значно раніше. Проте, наскільки раніше – на жаль, не відомо.

Хоча в багатьох друкованих та інтернет-виданнях й досі існує одна міфічна дата, яку прив’язують до нашого міста. Вона й досі «живе» в засобах масової інформації та вводить в оману людей.

Це дата – 1310 рік.

Найбільших обертів у медійному полі ця дата набрала 2004-2010-х роках, коли ковельські краєзнавці в особі – Анатолія Суліка, Ярослава Гаврилюка, Сергія Товкача, надали розголосу про існування «другого Ковеля».

Хоча насправді це не зовсім то і Ковель, а містечко Коваль, яке знаходиться на території Польщі у Вроцлавському повіті.

Як Коваль сплутали з Ковелем?

Усе почалося з видання «Живописная Россия» за 1897 рік, де зазначалося, що начебто перша писемна згадка про наш Ковель датується 1310 роком, коли тут народився майбутній польський король Казимир ІІІ Великий.

Ця помилка була зумовлена багатьма збігами обставин – як співзвучністю назв, так і географією: давня назва Коваля – Ковалє, а давня назва Ковеля – Ковлє.

Ще більше ця плутанина потрапляє у вічі при написанні польською мовою: do Kowlu, w Kowla, Kowel/Kowal; і так далі…

Географія також зіграла в злий жарт: на захід від Коваля є місто Брест-Куявський, в той час як у тому ж напрямку від Ковеля є місто Брест-Литовський (сьогоднішній Брест). Що одне, що друге місто було засноване на острові серед боліт та річок.

Але що цікаво: ця помилка була зроблена за часів Російської імперії, але в тих же самих книгах, як до прикладу «Волынь въ описаніи городовъ, мѣстечекъ и селъ…» за 1903 рік, де є опис про «Ковелській уездъ», згадки про дату 1310 немає. Це також стосується й інших історичних довідників, як за часів Російської імперії, так і за часів другої Речі Посполитої 1920-1930-х років, де цієї ж дати я також ніде не зустрічав.

По-новому цю дату «прогнали» вже за Радянського Союзу, а в 1980 році її навіть зообразили на тодішньому гербі Ковеля.

До речі, один з таких гербів й досі можна зустріти при в’їзді в Ковель з різних сторін – від Києва, Камінь-Каширського та села Дубове. Що старий радянський герб міста й досі там робить питання відкрите. При тому, що ще у далекому 1993 році в Ковелі був затверджений новий герб.

Але повернемося до «нашої», але «не нашої» дати – 1310.

У 2004 році ковельський краєзнавець Анатолій Сулік першим докопався до істини. Побувавши у польському місті Коваль, він привіз беззаперечні докази того, що наш Ковель немає ніякого відношення до польського короля, а отже і до дати 1310.

Проте, незважаючи на цей історичний казус, тодішній Ковельський міський голова Сергій Кошарук заявляв, що буде відзначати «700-річницю міста Ковеля», більше того, хотів зробити це на державному рівні.

Тоді, не будучи проінформований про цей казус, цю ідею підтримав тодішній народний депутат України Володимир Карпук, який в порядку законодавчої ініціативи вніс на розгляд Верховної Ради проєкт постанови «Про відзначення 700-річчя заснування м. Ковеля Волинської області».

Національному банку України пропонувалося виготовити і ввести в обіг ювілейну монету, присвячену 700-річчю заснування міста Ковеля, а Укрпошті – видати серію поштових марок, просвячених цій події.

Проте, ковельські краєзнавці продовжували наполягати на історичній правді та надсилали листи із спростовуванням цієї міфічної для Ковеля дати. Але усе це було проігноровано тодішнім мером і в 2010-му році Ковель відзначав чужу історичну дату. А у відповідь на звернення Сергій Кошарук повідповів твердою відмовою.

Святе письмо вчить: сумніви в істинності постулатів християнства приведуть до зневіри та атеїзму. Ковельська громада разом з міською радою встановила «День міста», який веде свій відлік від 1310 року. І ніхто не має права без достатніх доказів міняти, і тим більше відміняти встановлену, законно затверджено дату

– написано у відповіді

Чим зумовлена така «сліпота» та небажанння визнавати нововиявлених історичних фактів – мені не відомо. Проте, можна сказати напевне, що ця проблематика була чудово відома тодішньому міському голові. Оскільки ще у 2007 році відбувалася прес-конференція щодо цієї теми.

Але, як то кажуть, маємо, що маємо. Наостанок своєї каденції на посаді міського голови Сергій Кошарук відсвяткував псевдоювілей міста. Бюджетні кошти потрачені, міфи були ще більше «роздуті».

Після цього історію цієї міфічної дати намагалися публічно не згадувати.

Наразі найдавнішою задокументованою згадкою про Ковель та по сумісництву дата набуття статусу міста є 24 грудня 1518 року.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (11)
  1. Згідно з ЕСБЄ (Енциклопедичний словник Брокгауза та Єфрона) , перша згадка про Ковель «ставиться до початку XIV століття.

    24 грудня 1518 року у Бересті, своєю грамотою польський король Сигізмунд І дозволив князю Василю Сангушку утворити з села Ковлє місто з наданням йому Магдебурзького права. А отже логічно що Ковель існував раніше і це не могла бути перша згадка за Ковель.

    Хіба до 1518 року, що Ковеля не існувало? Так, тоді це було село Ковлє (та згодом це слово трансформувалося у сучасну назву міста Ковель), а не місто, та факт залишається фактом, що Ковель існував задовго до 1518 року. Так що апріорі це не міг бути рік заснування (що ми і святкуємо). А польський Король Казимир III Великий, з-за якого помилково вважали першу згадку про наше місто Ковель, звичайно ніяк не міг бути причетний до нашого міста, тому що родився тільки в 1310році, і ця дата аж ніяк не могла бути першою згадкою, а ні про наш КовЕль, а ні про польське КовАль, так як польське місто Kowal було засноване в 1185 році.

    А перша згадка про наше місто KOWEL ставиться до початку XIV століття, яке в 1310 році Гедимін (великий князь литовский) віддав своєму онукові Сангушко.

    Виходячи з цього, насправді, Ковель був заснований ще раніше 1310 року.

    Ви можете робити будь-які спростування міфів та факт залишається фактом що 1518рік це не рік заснування, а лише надання статусу.

    А святкуємо ви рік заснування і це не пізніше 1310року.

    1. Повністю згідний з цим коментарем,місто містом, Магдебурзьке право і все таке….,але не за один день стало воно містом,було поселення,село… Жили люди які називали цю територію на якій проживали з її межами своєю назвою,так що хто ким ще маніпулює лиди фактами,чи “історики”…недоісторики які в свій час не розібралися,не довивчили.Хто їм взагалі дав право називатися істориками,і краєзнавцями ? Якщо вони в свій час впороли такі херню ???
      Це все вже виходить за межі РАЦІО…. Потім про АФРИКАНСЬКУ МАДОННУ розкажете чи про ЧОРНОГО Адама ???

      1. Нажаль новорощених недоісториків развелось аж занадто. Аби тільки все перекрутити як їм заманеться.

    2. Відповідь є і рік заснування до початку XIV століття. Святкувати 24 грудня звичайно потрібно це беззаперечно, але вести відлік від 1518р. це не правильно.

  2. Що-небудь….аби тільки не так як в СРСР.
    Хватить мусолити цю тему. ~1310 рік заснування і це будемо святкувати. А 1518 можна окремо святкувати як рік коли село стало містом.

    1. Йолоп, тут ж чітко тобі розписали, що Ковель немає ніякого відношення до 1310 року

      1. Його твій тато, що виховав такого ідіота. А факти чітко вказують що Ковель був заснований раніше 1310р.

      2. Йолоп твій тато, що виховав такого ідіота. А факти чітко вказують що Ковель був заснований раніше 1310р

  3. Рік заснування Любомля 1287. Рік заснування Турійська 1205. Це дані з вікіпедії.А що наш Ковель не міг бути заснований 1310.

    1. Це лайк. Не тільки міг, але й був. Та декому це чомусь не до вподоби з незрозумілих наразі причин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X