Ковель «за Польщі» був центром Волинського хокею

Андрій Миронюк
17.01.2022 о 17:19 · 6 хв читання

Як повідомляє видання «Monitor Wołyński», центр хокею на Волині спочатку знаходився в Рівному, а потім – у Ковелі. Уперше свідками хокейних баталій жителі Волинського воєводства стали взимку 1932 року.

Часопис «Echo Wołyńskie» в другому номері за 1932 р. опублікував у рубриці «Спорт» замітку «Хокей на Волині». В ній повідомлялося, що завдяки надкомісару Антонію Зажицькому, президенту Поліційного спортивного клубу (ПСК) Рівного, і аспіранту Кулеші в ПСК створили дві хокейні команди, які й провели між собою показовий матч.

Майже одразу хокейну команду утворили і при Військовому спортивному клубі (ВСК) Рівного. І вже 23 та 24 січня поліційна й військова команди розіграли між собою перші міжклубні матчі на Волині. Обидві зустрічі виграли поліціянти (3:1 і 3:0).

Хокей швидко знаходив симпатиків і в інших клубах Рівного. 30–31 січня відбулися змагання між ПСК і клубом «Гасмонея», які завершилися перемогою поліційного клубу (2:0 і 3:0). 27 і 28 лютого зіграли між собою ВСК і «Сокіл» (4:1 і 0:1).

У лютому ПСК Рівного здійснив мандрівку іншими містами воєводства, популяризуючи новий вид зимового спорту. 14 лютого поліціянти Рівного зіграли у Кременці з місцевою командою (0:0). 27 і 28 лютого вони зустрілися з поліційними клубами Луцька (2:0) та Ковеля (1:1).

Перший нетривалий хокейний сезон завершився в Рівному. 6 березня команда поліційного клубу перемогла команду товариства «Сокіл» (4:0), а 13 березня втретє обіграла військових (1:0). За останньою грою спостерігали 400 глядачів.

На жаль, тогочасні журналісти не згадали безпосередніх учасників перших хокейних матчів на Волині. З великою ймовірністю можна сказати, що на ковзани взимку ставали гравці місцевих футбольних команд, адже кількісний склад тодішніх хокейних команд повністю відповідав складу футбольної команди: один воротар та 10 польових гравців, котрі на льоду були поділені на два квінтети.

Зате часопис «Przegląd Sportowy» в номері від 5 березня опублікував фото команди ПСК Рівного – піонерів хокею на Волині. Під фото містилися результати ігор поліційного клубу, яких не опублікували волинські видання, з рівненською «Гасмонеєю» (2:0 і 3:0), Кременецьким спортивним клубом (3:1) та ковельським ПСК (2:1).

Рівненський ПСК провів також перший на Волині міжокружний матч – проти львівського клубу «Гасмонея». 21 лютого поліціянти поступилися львівським гостям із рахунком 0:2.

Нові хокейні баталії відбувалися вже наступного року. 14 і 15 січня 1933 р. у Рівному ВСК і нещодавно створений у місті клуб «Погонь» провели два матчі: перша гра завершилася нічиєю (0:0), а в другому поєдинку перемогла «Погонь» із рахунком 1:0 (0:0, 0:0, 1:0). Ігри судили Буковецький і Розенман.

На 28 і 29 січня анонсувався приїзд до Рівного львівської «Погоні» – одного з найкращих хокейних клубів того періоду в Польщі, який мав зустрітися з місцевими ВСК і «Погонню». Преса не повідомляла про результати цих ігор. Інший львівський клуб, «Чарні», 11 та 12 лютого відверто познущався над тими ж ВСК і «Погонню», обігравши військових із рахунком 18:1 (6:1, 6:0, 6:0), а «Погонь» – 19:0 (5:0, 5:0, 9:0).

У березні 1933 р. рівненські команди розіграли свій перший чемпіонат за участю чотирьох команд. Преса повідомляла наступні результати матчів: «Погонь» – «Гакоах» – 14:0, ВСК – «Гакоах» – 5:0, «Погонь» – ПСК – 3:0, ВСК – «Погонь» – 1:1, ПСК – «Погонь» – 1:0. Чемпіоном став ВКС, а «Погонь» зайняла друге місце.

Також того року преса згадувала про ігри в Ковелі. 29 січня зустрілися між собою нові хокейні команди міста – ВСК та Землемірно-дорожня школа (1:5). Того ж дня змагалися ПСК і Державна гімназія (0:2). Хокеїсти гімназії 1933 р. стали найсильнішими в Ковелі. Гімназисти наприкінці зимового сезону перемогли ПСК (2:0) та розгромили команду учнів Землемірно-дорожньої школи (11:0).

24 жовтня 1933 р. рішенням Польського союзу хокею на льоду був визнаний Волинський окружний союз хокею на льоду (ОСХЛ).

Це дало право чемпіону Волині брати участь у змаганнях чемпіонату Польщі. Першим головою Волинського ОСХЛ став Юзеф Воробей.

До правління союзу увійшли Ісидор Розенман (віце-голова), Юзеф Тарногорський (секретар-скарбник) і Болеслав Буковецький (капітан союзу). Керівництво Волинського ОСХЛ прийняло рішення про проведення чемпіонату Волині в класах А, до якого увійшли команди Рівного, та Б – в цьому класі грали інші команди.

Відомі результати матчів класу А: ВСК – «Погонь» – 1:3, «Погонь» – ПСК – 5:0 (без боротьби), ВКС – ПСК – 6:4. Чемпіоном Волині став клуб «Погонь». Про інші змагання преса не повідомляла.

На жаль, у наступні роки хокей на Волині не отримав належного розвитку. До 1937 р. цей вид спорту культивували тільки чотири клуби: «Погонь» і ВСК із Рівного, «Стрілець» із Янової Долини і Клуб військової підготовки (КВП) з Ковеля. 1938 р. ВСК відмовився від секції хокею. Часопис «Wołyń» у матеріалі «Про розвиток хокею на Волині», опублікованому в номері від 31 січня 1937 р., назвав три основні причини занепаду цього виду спорту на волинських теренах:

  1. протягом кількох років зими були дуже короткі, внаслідок чого, як тільки команда підготовлювала поле для хокею, його вже треба було лаштувати до літнього спорту;
  2. відсутність достатньої кількості хокейних полів через високу вартість їх побудови;
  3. дороговизна хокейного обладнання, форма одного гравця обходилися у близько 100 злотих (чималі для того часу гроші).

Центр хокею на Волині згодом перемістився до Ковеля. Дуже популярним цей вид спорту став серед шкільної молоді міста. У 1935 р. команда державної гімназії в Ковелі посіла третє місце в хокейному турнірі на міжокружних зимових змаганнях школярів, що відбулися у Вільнюсі. Ковельські гімназисти, представляючи Волинь, поступились тільки Кракову та Львову.

У 1936 р. Волинський ОСХЛ очолив професор із Ковеля Юзеф Бончковський, а правління організації перебралося до Ковеля.

Із 1937 р. у волинських змаганнях брали участь також хокеїсти клубу Академічного студенського союзу (АСС) із Любліна.

У 1937-1938 рр. чемпіонами Волині стали хокеїсти клубу «Стрілець» із Янової Долини.

У 1939 р., перегравши АСС із Любліна (2:1) і «Стрілець» з Янової Долини (5:1), чемпіоном Волині став ковельський КВП.

Сергій ГРУДНЯК

P. S.: При підготовці матеріалу використано публікації у виданнях «Echo Wołyńskie» (1932), «Wołyń» (1933–1939), «Janowa Dolina» (1937–1939), «Ziemia Kowelska» (1937–1939), «Przegląd Sportowy» (1932–1939).

На фото: команда гімназії в Ковелі. Відкриття цьогорічного міжшкільного чемпіонату у Вільнюсі. Луцька команда здобула 3-е місце (в Рівне), після Кракова та Львова. Спортивний клуб при гімназії м. Рівне був створений у 1922 році. На 10-ту річницу у 1932 році було створено легкоатлетичний стадіон для спортивних ігр, споруджений виключно завдяки роботі учнів. З 4 років місцевий уряд організовує каток із звичайним хокейним полем. Завдання наступних 2 років – побудувати власний басейн і гребну гавань.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X