Київські фірми «розіграли» у Ковелі медичних тендерів на понад 4 мільйони гривень

12.05.2020 о 18:36 · 5 хв читання

Ковельське медичне об’єднання закупило обладнання та лікарських засобів на понад 4 мільйони гривень. У тендерах взяли участь київські фірми, які не торгувались між собою на аукціонах, а одна із них постійно перемагала. Історія фірми-переможця тягнеться до ексміністерки охорони здоров’я.

Про це пише Центр журналістських розслідувань «Сила правди», який дослідив тендерну історію.

Спільні тендери – спільна перемога

Перший тендер лікарня оголосила на початку січня – купляли детектори та аналізатори очікуваною вартістю майже 2 461 000 гривень. На конкурс подали пропозиції три фірми – ТОВ «Лабвелл», ТОВ «Ювіс» і ТОВ «Біомедінвест», які не знижували своїх пропозицій під час аукціону.

Переможцем стало ТОВ «Біомедінвест», пропозиція якого із самого початку була найдешевшою – 2 450 300 гривень.

Наступний тендер відбувся у лютому за схожим сценарієм. Лікарня купляла лікарські засоби вартістю понад пів мільйона гривень. На конкурс «прийшли» ті самі фірми ТОВ «Ювіс» і ТОВ «Біомедінвест» із різницею у 600 гривень. Під час аукціону їхні ціни теж не знижувались. «Біомедінвест» подало найдешевшу пропозицію і знову стало переможцем.

Третій тендер, що відбувся у березні, фірми «розіграли» за такою ж схемою.

Лікарня купляє обладнання для полімеразної реакції, на конкурс приходять знову ті самі фірми ТОВ «Ювіс» і ТОВ «Біомедінвест». Їхні ціни різняться на 1300 гривень, в аукціоні не торгуються – і перемагає знову «Біомедінвест».

Такі дії компаній-конкурентів мають всі ознаки узгоджених і спрямовані на спотворення результатів торгів – вважає юристка Громадської ініціативи «Prozorra Волинь» Анна Артьомова:

За інформацією системи Prozorrо, компанії «Біомедінвест» та «Ювіс» спільно взяли участь у понад 100 закупівлях, почергово виграючи їх. Ці всі закупівлі об’єднує той факт, що компанії ніколи не торгуються і ніколи «не падають» в ціні. Складається враження, що ці дві фірми заздалегідь вирішують, хто з них має перемогти, і в парі заходять на торги. Хоча торги в результаті не відбуваються і перемагає «обраний». Таким чином, вказані компанії, по-перше, порушують основні принципи публічних закупівель такі як добросовісна конкуренція серед учасників і максимальна економія та ефективність. По-друге, діяльність «Біомедінвесту» та «Ювісу» має кваліфікуватись Антимонопольним комітетом як антиконкурентні узгоджені дії, а саме – спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів. За такі порушення статтею 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено штраф у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб’єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф

– пояснює юристка

Публікація за темою: Ковельська лікарня купує обладнання за 1,5 мільйона для пацієнтів, які потребують пересадки органів

Проте такі «спільні» тендери не єдина особливість цих учасників.

У черговому тендері Ковельського медичного об’єднання на придбання лікарських засобів знову перемогло ТОВ «Біомедінвест», а конкурувала із ним фірма «Біонікс лаб», засновником якої свого часу був нинішній директор «Біомедінвесту» Сергій Ольховець. Цього разу в аукціоні ціна конкурентів знизилась на 1000 гривень і в результаті переможцем вийшло ТОВ «Біомедінвест» з ціною 196 791 гривня.

У медичному об’єднанні кажуть, що така спільна участь фірм не викликає особливих пересторог.

Заступниця генерального директора з економічних питань Валентина Корецька. Фото із сайту Ковельського медичного територіального об’єднання.

Хто за фірмами?

«Біомедінвест» це одна з фірм, яка торгує обладнанням і бере участь у торгах, відслідковує. Вони виграли у нас останнім часом торги. Вони постачають своє обладнання вчасно, якісно і гарантійне обслуговування надають, тому, знаєте, особливо не насторожує. Ми можемо тільки спостерігати, (за аукціонами – авт.) не можемо ніяких дій вчиняти. Нам це теж цікаво, скільки учасників зареєструвалось, потім перевіряємо документи. Знаєте, коли вже пройшло через Prozorrо, перевіряємо наявність відповідної документації згідно вимог і як не маємо до чого «придертися», то акцептовуємо

пояснює Валентина Корецька

Компанія-переможець «Біомедінвест» разом із теперішнім «конкурентом» фірмою «Ювіс» була активним учасником тендерів МОЗу. Наприклад, за інформацією видання Наші гроші, у 2012-му та 2013-му роках ці компанії увійшли до переліку фірм, які вигравали тендери МОЗу на постачання медикаментів.

ТОВ «Біомедінвест» у 1997-му році зареєстрували Матвієць Ігор Олексійович та Єременко Сергій Володимирович. За інформацією аналітичної системи «YouControl», у компанії часто змінювались засновники і певний період у їхньому числі була офшорна фірма із Кіпру «Компанія Мавеліна Інвестментс ЛТД».

Сьогодні керівником компанії є Ольховець Сергій Олексійович. Як пишуть Наші гроші, Сергій Ольховець також був директором фірми «Біонікс лаб», яка контролювалась Олександром Богатирьовим і неодноразово вигравала підряди у МОЗу. Вона теж входить до переліку підрядників МОЗу часів правління регіоналів, зокрема Раїси Богатирьової.

Ще один елемент зв’язку фірми-переможця із прізвищем Богатирьових – це те, що перший засновник компанії Матвієць Ігор Олексійович був помічником народної депутатки 4 скликання Раїси Богатирьової (2002-2006р.).

Сьогодні компанія-переможець ТОВ «Біомедінвест» є активним постачальником медичного обладнання та ліків по всій Україні. За інформацією ресурсу Clarity-project фірма із 2016 року уклала більше 300 договорів на понад 100 мільйонів гривень.

Інша фірма, ТОВ «Ювіс» теж є не менш активним постачальником медичної продукції. Її засновниками і бенефіціарними власниками є Бондаренко Микола Іванович, Самохвалов Геннадій Миколайович та Шевчук Олександр Сергійович, який є і керівником підприємства. Компанія впродовж 2016-2020 років уклала більше тисячі договорів на понад 150 мільйонів гривень.

Як конкурентам вдається практично не торгуючись вигравати тендери? Про це ми запитали у ТОВ «Ювіс» та ТОВ «Біомедінвест». Запитання щодо участі у вказаних тендерах надіслали на електронну пошту компаній, кілька тижнів нагадували про них і телефоном, але відповіді не отримали. У ТОВ «Біомедінвест» адміністратор повідомила, що відповідь готується, але коли вона буде невідомо. Аналогічна відповідь і у ТОВ «Ювіс», де адміністратор сказала, що нічого не знає і перервала розмову.

Тож «Сила правди» готова опублікувати коментарі вказаних компаній щодо висвітлених питань, як тільки вони надійдуть.

Також «Сила правди» звернеться до Антимонопольного комітету з проханням перевірити діяльність вказаних компаній щодо ймовірних антиконкурентних узгоджених дій учасників.

Валентина Куць,

журналістка Центру журналістських розслідувань «Сила правди», з жовтня 2017-го до березня 2020-го – директор Центру.

Публікації за темою:

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X