Як зять з тестем хотіли підзаробити на тендерах у Ковелі

17.06.2022 о 16:52 · 6 хв читання
Фото ілюстративне

Управління освіти виконавчого комітету Ковельської міської ради у листопаді 2021 року оголосило чотири тендери на закупівлю молочних продуктів у системі Prozorro. У них вирішили підзаробити тесть та зять, які домовилися зімітувати конкуренцію та зірвати великий куш. Однак їх сімейній ідилії завадив третій учасник, з міцними нервами та хорошим юристом. Тепер сім’я може попасти на чималі штрафи.

Деталі тендерної махінації, яка зірвалась, з’ясував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».

Зять з тестем створили схему змови, але… програли

Підприємець Богдан Конопацький та ПП «Компанія Юкон» (виконавчий директор цієї фірми – член виконавчого комітету Ковельської міської ради Юрій Семенюк, – ред.) вирішили підзаробити на тендерах, закупівлях молочних продуктів, які у листопаді 2021 року проводили ковельські освітяни. Учасники «змагалися» за те, хто і за скільки постачатиме 6,1 тонни вершкового масла, 28 тонн кисломолочного сиру, 3,1 тонни твердого сиру, 5,7 тонни сметани та 115 тонн молока. Очікувана вартість усіх закупівель склала понад 7,7 мільйона гривень.

В усіх чотирьох випадках Богдан Конопацький значно знижував ціну, давав найдешевшу пропозицію, а «Компанія Юкон» розташовувалося на другому місці, заявляючи ціну вищу. Однак, коли тендерні комітети переходили до процедури розгляду документів переможця, то виявлялося, що в усіх тендерах Конопацький не подавав достатнього переліку документів, заздалегідь знаючи, що його пропозицію відхилять.

Вказані документи видані не на ФОП Конопацький, а на абсолютно інші юридичні особи, відношення до яких учасник жодним чином не підтверджував. Інших документів у складі тендерних пропозицій по закупівлях ФОП Конопацький не завантажував

– зазначає голова ГО «Центр юридичної допомоги» Дмитро Климук, який часто моніторить державні тендери у пошуках зловживань

Тому його пропозиції відхиляли, і переходили до оцінки наступного учасника, а ним виявлявся «Юкон».

Але все це, схоже, відбувалося неспроста. ФОП Богдан Конопацький і ПП «Компанія Юкон» мають багато спільного. Зокрема, однаковий контактний телефон і факс: 033 525 12 53. Крім того, у Конопацького вказана електронна адреса [email protected], яка має пряму відсилку до ПП «Компанія Юкон».

У реєстраційних даних ПП «Компанія Юкон» вказані спільний з Богданом Конопацьким телефон / Джерело: «Сила правди»
Джерело: «Сила правди»

За даними Clarity-project упоноваженими особами ПП «Компанія Юкон» та ПФ «Юкон» є директори Семенюк Володимир Іванович та Конопацька Наталія Володимирівна. Цікаво, що їх адреса співпадає з адресою реєстрації ФОП Конопацький Богдан Миколайович у селі Воля-Ковельська, що під Ковелем. Та це й не дивно, що адреса Наталі Конопацької співпадає з місцем реєстрації Володимира Семенюка, адже вони – донька і батько. А Богдан Конопацький є чоловіком Наталії. Родинні зв’язки підтвердили у приймальні ПП «Компанія Юкон»:

– Добрий день! Це компанія Юкон? – запитуємо.
– Так.
– Допоможіть знайти Конопацьких, бо цей номер у них в контактах вказаний?
– А хто вам потрібний?
– Наталія Володимирівна. Я так розумію, що це родичка Володимира Семенюка?
– Так.
– Це його донька, я так розумію?
– Так. А ви хто?
– Мене звати Вадим Ремісько, я журналіст, досліджую тендери. У ПП «Юкон» і ФОП Конопацький Б.М, вказані однакові контакти. Я хотів запитати у когось з них, чому так трапилося? Я хотів би поспілкуватися з Володимиром Івановичем.
– Його зараз нема на місці. Я дам номер Наталії Володимирівни.
– А Богдан Миколайович Конопацький це ж її чоловік (Наталії Володимирівни Конопацької) правильно?
– Так.

«Сила правди» також зв’язалася з Наталією Конопацькою і вона не заперечила, що Богдан Конопацький її чоловік, а Володимир Семенюк – батько. Правда, контактів чоловіків теж не повідомила.

Я не знаю, вони мені не пояснювали. А що вони виграли цей тендер? Звісно, що не виграли… Я не можу дати вам жодної інформації, бо я не в курсі справи

– відповіла Наталія Конопацька

Чи змовлялися на тендерах зять з тестем? Відповідь може дати Антимонопольний комітет. Якщо він це підтвердить, сімейний бізнес та бюджет постраждають.

Враховуючи вказані обставини, спільна участь ФОП Конопацький Б.М. та ПП «Компанія Юкон» у перелічених закупівлях могла бути змовою, спрямованою на недопущення, усунення або обмеження конкуренції в торгах. У свою чергу, відповідно до Закону України «Про захист економічної конкуренції», такі антиконкурентні дії є забороненими та тягнуть за собою відповдіальність для суб’єктів господарювання

– зазначає голова ГО «Центр юридичної допомоги» Дмитро Климук

Громадські активісти уже подали скаргу до Антимонопольного комітету України. Якщо змова буде доведена, на обох учасників будуть накладені чималі штрафи і заборони на участь в тендерах на 3 роки.

Навіщо роблять такі змови? Схема, виглядає так: один учасник надто збиває ціну, демпінгує до рівня, коли вже тендер перестає бути вигідним, і тому справжні конкуренти перестають торгуватися. Але тесть, наприклад, який теж бере участь у цьому ж тендері, знає, що насправді пропозицію зятя відхилять (документи відкриваються вже після завершення аукціону, до того моменту ніхто не знає хто торгується і що він там завантажив), і треба бути наступним за ціною. Другим за ціною завжди був «Юкон», тобто тесть, але…

Сімейний бюджет з цими змовами і тендерами може тільки постраждати. Адже якби окрім зятя, брали участь в підготовці тендерів ще й нормальні юристи, то фірма ніколи б не пішла на таку змову, а документи підготували б ретельніше. А так, пропозиції «Юкона» теж не відповідали вимогам, їх відхиляли, а перемогу отримували інші, з хорошою підготовкою та залізними… нервами.

Два з чотирьох «молочних» тендерів не відбулися, а в інших переможцем став підприємець з Луцька Дмитро Ковальчук.

«Міцний горішок» молочних тендерів Ковеля – підприємець Дмитро Ковальчук

Утім на цьому історія не закінчується. Ні Конопацький, ані «Юкон» не перемогли на торгах, натомість гроші забрав ФОП Ковальчук Дмитро В’ячеславович, з Луцька, до речі.

Дмитро добре готує документи, має витримку і тому ціну не спускає, та й забирає грошенят по максимуму. Prozorro дає можливість проаналізувати усі його тендери.

Саме його пропозиція у торгах щодо закупівлі молочки управління освіти виконкому Ковельської міської ради у листопаді 2021 року була найдорожчою – 3,36 млн грн. І що цікаво, Ковальчук не знижував свою пропозицію протягом торгів, ніби знаючи, що він й так переможе.

Результати тендеру, в якому переміг Дмитро Ковальчук / Джерело: «Сила правди»

Така ж ситуація була і в другому тендері, де, окрім Конопацького, ПП «Компанія Юкон» та Дмитра Ковальчука, брала участь ще й ФОП Мирослава Ярема. Але три пропозиції тендерний комітет відхилив. У підсумку перемогла найдорожча пропозиція вартістю 1,25 млн грн від Дмитра Ковальчука.

Результати тендеру, в якому переміг Дмитро Ковальчук / Джерело: «Сила правди»

Відхилення тендерної пропозиції Конопацького очікувана, адже цей підприємець виграв лише 3 тендери, в яких будь-коли брав участь. Тоді як ПП «Компанія Юкон» – досвідчений тендерний гравець. За період роботи Prozorro підприємство брало участь у 67 закупівлях, і у половині з них стало переможцем!

Що ж до цього Дмитра Ковальчука, то він лише двічі перетинався з «Юконом» на закупівлях і обидва рази на молочній продукції для ковельських освітян. Підприємець взагалі має добрі результати на тендерах від ковельського управління освіти: дев’ять переможних лотів на понад 4,7 млн грн.

На чиїх тендерах найчастіше перемагає підприємець Дмитро Ковальчук / Джерело: «Сила правди»

Загалом Дмитро Ковальчук переміг у 39-ти закупівлях з 53-х. Окрім Ковеля він співпрацює з Нововолинською міською радою, Ківерцівськими мерією і райдержадміністрацією та управлінням освіти Луцька.

Вадим РЕМІСЬКО,

журналіст.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (5)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X