ОПОРА розповіла про порушення на Ковельщині

24.10.2020 о 14:42 · 6 хв читання

Повідомили, які недоліки в роботі комісій та найпоширеніші їхні порушення були зафіксовані на Ковельщині.

Про це інформує Громадянська мережа ОПОРА.

У жовтні на Волині спостерігачі зафіксували низку порушень у роботі виборчих комісій – невчасне проведення перших засідань, включення на посади керівного складу ДВК осіб від неналежних суб’єктів та запізніле отримання бюлетенів. Натомість під час виборчої кампанії найпоширенішими порушеннями були поширення агітматеріалів без вихідних даних чи у заборонених місцях. Ці та інші факти були озвучені координаторкою спостереження ОПОРИ за виборами у Волинській області під час спільної пресконференції з Головним управлінням Національної поліції у Волинській області «Волинь за два дні до виборів», яка відбулась у Луцьку 23 жовтня.

Координаторка ОПОРИ на Волині Катерина Шарпата зазначила, що зосередиться на результатах роботи за жовтень, а також розповість про зведені дані спостереження ОПОРИ за виборчим процесом.

За її словами, у Волинській області період виборчої кампанії з 1 по 23 жовтня 2020 року ознаменувався рядом важливих подій на різних етапах виборчого процесу. Зокрема, територіальні виборчі комісії утворили дільничні виборчі комісії, дільничні виборчі комісії провели свої перші засідання і приступили до виконання своїх обов’язків, завершився процес реєстрації кандидатів (включаючи процес скасування реєстрації кандидатів), а кандидати розпочали і нині уже завершують активну фазу проведення передвиборної агітації в межах усієї області.

Нагадаю, що відповідно до виборчого законодавства, в 00:00 24 жовтня припиняється передвиборна агітація

– зазначила Катерина Шарпата

Громадянська мережа ОПОРА на Волині відслідковувала процес формування дільничних виборчих комісій Володимир-Волинською, Камінь-Каширською, Ковельською та Луцькою міськими виборчими комісіями. За словами Катерини Шарпатої, окремі ТВК стикнулися з неабиякими труднощами під час утворення ДВК, через нестачу подань від партій та кандидатів.

З найбільшими труднощами стикнулася Луцька міська виборча комісія, котрій довелося до складу 109 ДВК довключити 555 членів за поданням голови ТВК. Під час утворення ДВК саме Луцька міська територіальна виборча комісія допустила кілька помилок: комісії утворили із відхиленням від передбаченої законом кількості осіб, а на керівні посади у ДВК призначили понад 40 осіб за поданням голови ТВК. Натомість їх мали зайняти особи за поданням інших суб’єктів виборчого процесу

– повідомила представниця ОПОРИ

До того ж, не усі дільничні виборчі комісії вчасно розпочали свою роботу. Для прикладу, спостерігачам ОПОРИ стало відомо, що окремі ДВК вчасно не провели свої перші засіданні (до 11 жовтня включно), як того вимагає виборче законодавство. Тож ОПОРА фіксувала факти, коли окремі комісії проводили засідання 12, 13 жовтня, недотримавшись строків.

Разом з тим, окремі ДВК, які встигли відвідати спостерігачі, мають недостатнє матеріально-технічне забезпечення, працюють у приміщеннях, які не відповідають вимогам чинного законодавства.

Протягом жовтня ОПОРА також зафіксувала ряд інших процедурних порушень з боку окремих територіальних виборчих комісії. Вони не були масовими, а проявлялись, скоріше, окремими випадками, наприклад, порушення порядку опублікування постанов виборчих комісій. Також під час реєстрації списків кандидатів деякі ТВК реєстрували списки без дотримання гендерного балансу

– повідомила координатора ОПОРИ

Ряд порушень уже традиційно спостерігачі ОПОРИ фіксували під час проведення агітації на користь партій та кандидатів. Загалом 20 політичних партій на Волині використовували протягом жовтня хоча б один вид передвиборної агітації (зовнішня реклама, медійна реклама, політична реклама в соціальних мережах, встановлення агітаційних наметів, поширення друкованої агітаційної продукції, особисті зустрічі з виборцями, реклама на власному транспорті тощо).

Під час проведення агітації на користь тих чи інших партій і кандидатів спостерігачі ОПОРИ найчастіше фіксували порушення виборчого законодавства, пов’язані із розміщенням чи поширенням друкованої агітаційної продукції без вихідних даних та факти розміщення друкованих агітаційних матеріалів у недозволених місцях. Протягом місяця таких фактів було зафіксовано понад пів сотні і вони почастішали в останні кілька днів перед днем голосування.

Також одним із найпоширеніших порушень було розповсюдження матеріалів передвиборної агітації без вихідних даних – таких фактів виявили близько 30. Фіксували і поодинокі факти проведення агітації членами виборчих комісій, розміщення агітаційних матеріалів у приміщенні сільської ради, ДВК та приміщенні комунальної форми власності

– розповіла Катерина Шарпата

Разом з тим, у жовтні спостерігач ОПОРИ зафіксував один факт непрямого підкупу виборців – роздача виборцям поряд з агітаційними листівками продуктів харчування на користь кандидата від однієї з політичних сил.

Також протягом жовтня у двох містах Волинської області (Ковелі та Луцьку) фіксували близько двох десятків фактів пошкодження зовнішньої реклами політичних партій – суб’єктів виборчого процесу. Разом з тим, у жовтні у місті Ковель вчинили два напади на агітаційні політичної партії з зображенням кандидата.

Станом на сьогодні все йде за планом. Нема ніяких загроз зриву виборів у Волинській області, ДВК та ТВК працюють у штатному режимі. Попри те, що є чимало обмежень, пов’язаних із карантином, станом на сьогодні немає інформації, щоб якась комісія не працювала саме через цю причину. Сподіваємося, що у день виборів також не буде подібних проблем

– резюмувала Катерина Шарпата

Про результати діяльності правоохоронних органів під час виборчого процесу за два дні до проведення виборів відзвітував і начальник Головного управління Національної поліції у Волинській області Юрій Крошко. Він зазначив:

Поліція була та є мобілізованою на те, щоб правильно та своєчасно реагувати на всі повідомлення про важливі порушення під час виборчої кампанії. Тісно співпрацюємо із нашими партнерами із Громадянської мережі ОПОРА проводимо спільні зустрічі та консультації стосовно різних питань передвиборчої кампанії, які відносяться до компетенції поліції

За його словами, за період кампанії до поліції надійшло 115 повідомлень про можливі порушення, вчинені суб’єктами виборчого процесу. За ними складено 40 адміністративних протоколів, 1 повідомлення внесене в єдиний реєстр досудових розслідувань за статтею 160 ККУ (підкуп виборця) та 51 звернення не підтвердилося, по них прийняли рішення відповідно до «Закону про звернення громадян». 23 звернення наразі перебувають на етапі перевірки.

Поліція бере участь в охороні виборчої документації. На охорону публічної безпеки та порядку та виборчих дільниць задіють 1900 правоохоронців.

За словами громадської омбудсменки із захисту виборчих прав у Волинській області Євгенії Коваленко щодо уточнення списку виборців до неї звернулося лише 5 осіб. Омбудсменка перевіряла виборчі дільниці Волині на доступність.

Хочу зазначити, що у Виборчому кодексі України є вимога щодо доступності дільниць. Серед 20 вибірково обраних дільниць, котрі я моніторила, жодна не відповідає нормам, тобто вони є недоступними. Я склала рекомендації, тож дві великі виборчі дільниці відреагували, і там є особи з інвалідністю. Виборчі дільниці, котрі знаходилися на другому поверсі, перенесли на перший поверх, аби особи на візках змогли проголосувати

– повідомила Євгенія Коваленко

Водночас, за словами омбудсменки, органи місцевого самоврядування на рекомендації не реагували та не здійснювали дій для покращення доступності приміщень для голосування для виборців.

Публікація за темою: Через виборців з околиць Ковеля можна оскаржити місцеві вибори

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X