Підконтрольні нардепам Палиці та Івахіву фірми оштрафували за змову на земельних торгах

04.01.2024 о 11:35 · 4 хв читання

Антимонопольний комітет України виявив змову на земельних торгах з продажу права оренди 27 гектарів землі у Ковельському районі. Йдеться про ділянку поблизу кордону з Польщею, де триває будівництво «сухопутного порту». Після матеріалу Центру журналістських розслідувань «Сила правди» антимонопольники звернули увагу на ситуацію і оштрафували столичні підприємства «Інтерколесо» та «Град Інвест Ріал Істейт» на 100 тисяч гривень та внесли їх до так званого чорного списку.

Про це йдеться в рішенні АМКУ від 20 грудня 2023 року, – повідомляє сьогодні «Сила правди».

У лютому 2022 року Любомльська міська рада провела аукціон з продажу права оренди ділянки площею 27 гектарів поблизу села Римачі. Початкова ціна лоту становила 518,6 тисяч гривень на рік. 

На участь зареєструвалось троє учасників: ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт» з пропозицією 3 мільйони гривень, ТОВ «Інтерколесо», яке мало намір заплатити за ділянку 525 тисяч гривень і ТОВ «Глобус Істейт», яке давало 520 тисяч. Протягом трьохраундного англійського аукціону зросла пропозиція лише одного учасника – фірми «Інтерколесо». Вона досягла 530 тисяч гривень. Інші не торгувалися.

У результаті перемогу здобуло «Град Інвест Ріал Істейт» з ціною 3 мільйони гривень. Щоб не платити більше, директор фірми-переможниці Ігор Хмельов, який на той час був співвласником ТОВ «Інтерколесо», яке брало участь у цих же торгах з майже в шість разів дешевшою пропозицією, написав лист Любомльській міській раді про відмову від виграшу. Згідно з чинним законодавством, право оренди 27 гектарів на держкордоні перейшло до ТОВ «Інтерколесо», яке, нагадаємо, запропонувало всього 530 тисяч.

Завдяки цій хитромудрій схемі Любомльська громада втратила можливість додатково заробити на оренді 2,47 мільйона гривень на рік. А за 49 років, на які укладено договір, і взагалі виходить нічогенька сума – понад 120 мільйонів гривень.

Про змову між учасниками Центр журналістських розслідувань «Сила правди» писав у серпні 2023-го. Тоді журналісти з-поміж іншого звернули увагу на те, що витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців для фірм «Інтерколесо» і «Град Інвест Ріал Істейт» брала одна й та ж людина – юрист Петро Данилець.

Зверху донизу: витяги підприємств «Град Інвест Ріал Істейт» і «Інтерколесо». Замовляла їх одна людина.

Запідозрили зраду і антимонопольники. Наприкінці липня 2023-го вони почали свою перевірку. В результаті підтвердилося, що в обох фірм на момент аукціону були одні й ті ж бенефіціарні власники, спільний працівник, контактний номер телефону, одне підприємство постійно «підтримувало» інше фінансово, в аукціон вони входили зі спільної ІР-адреси, а авансові і реєстраційні внески сплатили в один і той же день.

…ТОВ «Інтерколесо» та ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт» пов’язані відносинами контролю та внаслідок єдності інтересів не можуть повноцінно конкурувати в Аукціоні. Узгодження ТОВ «Інтерколесо» та ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт» своїх пропозицій усунуло конкуренцію та змагання між ними, чим порушило право Замовника на отримання найбільш ефективного для нього результату, який досягається у зв’язку з наявністю лише справжньої конкуренції

– йдеться у рішенні Адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення АМКУ

Відтак антимонопольники констатували порушення Закону «Про захист економічної конкуренції» і оштрафували кожне підприємство на 50 тисяч гривень. Суму стягнення визначали спираючись на офіційні доходи фірм.

Крім того, «Інтерколесо» і «Град Інвест Ріал Істейт» потрапили до так званого «чорного» списку. Якщо рішення АМКУ не оскаржать в суді, то протягом наступних трьох років державні і комунальні установи не укладатимуть зі змовниками жодних угод.

Про те, що «конкуренти» на торгах – це фірми-«матрьошки», було відомо заздалегіть. Адже товариство «Інтерколесо» засноване підприємством «Град Інвест Ріал Істейт» у 2022 році. Вигодонабувачами спершу офіційно були Ігор Хмельов та Андрій Шабаєв, яких називають менеджерами групи «Приват». Нині ж маски скинуті: засновниками «Інтерколеса» є Закритий недиверсифікований венчурний інвестиційний корпоративний фонд «Капітал Груп Компані», який належить до фінансово-промислової групи «Континіум», і ТОВ «Буковель» з групи родини Ігоря Палиці. Єдиними бенефіціарами «Інтерколеса», згідно з даними аналітичного сервісу «YouControl», станом на початок 2024 року є Тетяна Бутерлін – донька нардепа Степана Івахіва, і Оксана Палиця – колишня дружина іншого парламентаря Ігоря Палиці.

Нагадаємо, обидва парламентарі у Верховній Раді є членами депутатської групи «За майбутнє». За підсумками минулого року Степан Івахів потрапив до рейтингу безініціативних нардепів, бо не подав жодного законопроекту чи постанови. Він також є одним з лідерів за кількістю прогулів сесійних засідань.

До речі, організатором аукціону з продажу права оренди ділянки площею 27 га був політичний соратник Палиці та Івахіва – начальник відділу земельних відносин Любомльської міської ради Юрій Остапчук. На місцевих виборах у 2020 році він балотувався від партії «За майбутнє».

Проте, це не єдині земельні торги в результаті яких «Інтерколесо» отримало ділянку під «сухопутний порт». Ще три ділянки, які продавала Вишнівська сільська рада, дісталися фірмі на торгах, що також містять ознаки змови. Оскільки другим учасником у них було товариство «Текта Домус», яке також належить до підконтрольної Івахіву групи «Континіум». Незважаючи на скаргу громадської організації «За чесний тендер» щодо перебігу цих аукціонів, АМКУ відмовився відкривати провадження.

Оксана ПЕТРУК

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (5)
  1. Юра Остапчук став дуже ” чесним” землевпорадником в Любомлі, пора щоб цим діребанщиком зайнялися відповідні органи. Зажерся пацанюра

  2. Ми проходимо етап розвитку держави, що в США назвали ‘мафією маленьких містечок ‘ В Луцьку ‘править бал’ Палиця, в Ковелі- Івахів. Вся судова та правоохоронна система тісно пов’язана з місцевими олігархами- князьками.ВШтатах це вирішили поправками до законів. В Україні треба приймати закон про зброю. Може тоді олігархів будуть боятись порушувати закон.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X